Gå til innhold
Hundesonen.no

Forskjellige typer grime


Mirai
 Share

Recommended Posts

Skal bestille en grime, men lurer litt på de forskjellige typene. Hadde en Halti til Mona og det var helt greit, men syns den kanskje noen ganger beveget seg litt oppover mot øynene.

Noen som har erfaring med grime og ca samme hodefasong som Marvel? Vil si han har en ganske standard hodefasong? :P

2013-01-30%2010.54.45.jpg

Her er de jeg har sett på:

Dogalter - ganske lik som Halti ser det ut til?

Dogmatic - lest at flere liker den pga. den ikke er enkel å "pote av" for hunden, og holder seg bra på plass

K9bridle - usikker? Ikke gjort meg opp noen mening enda tror jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hadde K9bridle til Kovu og var veldig fornøyd med den (selv om den ikke fungerte helt etter vår engelske treners skryt, 2-3 mnd med den i unghundtiden og hunden trakk aldri mer i bånd! Right...). Ulempen med den er at du kan ikke klipse båndet av grima uten at den faller av. Det går an å trikse det til ved å sette en krok på de to ringene bak, men den blir likevel ganske slak. Så klipse mellom sele/grime osv., eller for den del bare ha grimen på for tilvenning, er tungvint.

Nå har vi halti av denne typen, med ring under haken:

788977-10-1284473492428.jpg

Jeg synes den sitter veldig bra, og glir ikke på hodet i det hele tatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gentle leader er helt klar min favoritt. Har også brukt Halti, men liker den ikke, da den er litt mer i veien i fjeset på en måte. Gentle leader sitter kjempe bra, bedre enn halti.

band.jpg

Her er Hera med Halti. Forskjellen er at på GL har du en klips som du kan feste for å stramme som ønsket, mens halti var mer løs på.

kaia.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bare brukt halti selv og synes den er grei, eneste problemet var at Kodak kom seg utav den på et halvt nanosekund uansett hvordan jeg strammet og prøvde og trikse til løsninger. Varga har ikke det problemet, men om det er hunden som var smart eller grima som passa dårlig er vanskelig og si.

Ellers så er mitt inntrykk bassert på informasjon jeg har hørt og lest at det kommer ann på hodefassongen hva som er best av halti og gentle leader. På noen typer hunder sitter halti beste, mens på andre typer hunder sitter gentle leader best..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...