Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er den tidligste alder hunden kan begynne å bære lett kløv?


Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg vet jo egentlig at hunden skal være minst 1-1/2 år gammel, helst skal den vel være mer enn det og. Men hvor tidlig kan kan begynne å venne den til å bære en lett kløv? For meg - som har hunden min med meg på skolen hver dag men hater å gå med veske selv og ofte lar egen sekk ligge hjemme vil det bli veldig praktisk og fint å la hunden min bære f.eks de ekstra godbitene/noen papir/lommeboken min... Vi snakker LETT kløv, bare småting som jeg ikke har så god plass til i lommene.

Tar hunden skade av selv den letteste vekt når den er for ung? Kan jeg drepe motivasjonen/gleden hennes for å kløve visst jeg setter på henne kløv for tidlig og hun synes det er ekkelt?

Jeg har jo egentlig ingen planer om å sette lett kløv på henne før til sommeren/høsten. Men lesing i andre kløvtråder og kikking på kløver fikk meg til å glede meg litt ekstra.

Skrevet

Jeg hadde ikke stussa med å bare sette på kløven tom, og gå noen turer med det når hunden er rundt 1 år :) Nora, hunden min på 14 kg, går med kløv med halvfulle 0,5l flasker med vann i på lette flate turer nå, og hun er 2 år i mars. Hun kunne helt sikkert båret mer også, men det har vi ikke gjort enda. Jeg tror hun var rundt 1år(litt over tror jeg, men hadde vi kjøpt den tidligere, hadde hun nok fått prøvd den da også) når jeg kjøpte kløven, og hun prøvde den og fikk gå med den litt inne og på tisseturer med tomme 0,5l flasker i for å bare bli vandt med å ha noe på ryggen. Også har vi bare gradvis brukt den mer. I perioder "glemmer" jeg den, så det er en god stund siden hun har brukt den skikkelig nå. :)

Jeg vet ikke om det er noe "tidligste alder" det går bra i. Jeg ville bare prøvd meg frem og ikke starta for hardt.

Skrevet

Kommer an på hvem du spør. Personlig har jeg ingen problem med og la hunder helt ned i 10-12 mnds alder bære kløv, men da snakker vi kanskje 2 kg på drøyt 35 kg hund så det er jo ikke snakk om stor belastning, også øker jeg sakte men sikkert fram mot 2 års alder, så ved 2 års alder så bærer de 1/3 av vekta si. Men her er det gradvis stigning, relativt korte turer ( maks en time ) og maks et par dager i uka, så ingen overdrivelser, samt så har hundene mine vært i god fysisk form hele veien. Og sånn forøvrig så er begge hundene mine som har vært igjennom både trekk og kløv i tidlig alder fri både på albuer og hofter og ikke har det drept arbeidsgleden heller.

Edit: Ulempen er jo da at hunden mest sannsynlig vil vokse ut av kløven om du begynner tidlig.

Skrevet

Jeg har ei (frirøntget) tispe på 1 år nå, og har planlagt oppakning til vårens / sommerens turer, med kløv på henne, slik at hun vil bære ca 1-2 kg dagen. Ser ingenting i veien med det. :-)

Skrevet

Mana blir 2 år i mai nå, og vi begynte opptrening med tom kløv da hun var rundt 1 år eller noe? Tom kløv som sikkert veier 1 kg eller noe.

Nå bærer hun 2 liter vann i tillegg.. Ca..

Begynn tilvenning og opptrening tidlig, og øk vekten etterhvert. En tom kløv, med noe lett i som f.eks. mobil eller hva annet du ikke får plass til i lommene dine, tror jeg ikke er noe problem. Se an hunden og se om det påvirker henne noe. Blir hun sliten har hun gått for mye/hat for mye vekt i kløven. Begynn med tom kløv og vend henne til å gå med den. Legg så plastposer osv som ikke veier noe i kløven, for å fylle den ut slik at hun blir vant til at kløven er bred og tar plass når hun går.

  • 3 weeks later...
Skrevet
Hvis? Er det vanskelig å få tak i en lien nok?

Etter det jeg har sett så vokser ikke de minste størrelsene på trær akkurat, men tror seleverkstedet lager etter mål.

  • 1 month later...
Skrevet

Vi puttet kløv på Kovu da han var 7-8 mnd tror jeg? Men tom da. Ville ikke vært bekymret for å putte på en halvkilo på en hund på 8 mnd+.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...