Gå til innhold
Hundesonen.no

Får ikke klippe klør + besatt av papir


Spazmo
 Share

Recommended Posts

Jeg har et par problemer med valpen min akkurat nå - hun nekter å la meg klippe klørne hennes! Bakbeina går greit, med hun nekter plent når det gjelder forbeina... Hun liker å leke med klotangen og alt slikt, så hun er ikke redd for den. Ikke har hun blitt klippet for langt inn heller såvidt jeg vet. Er det noen som har noe tips til hvordan jeg burde gå fram her? Hun vrir seg, biter og nøkker til seg potene så fort jeg bare tenker på å begynne å klippe. Har klart det er par ganger nå, den ene gangen gikk det helt uten problemer.

Neste problem er at hun er blitt så voldsomt besatt av papir! Alt slags papir egentlig, men dopapir er det verste. Hun har jo alltid syntes det har vært gøy å jage rundt på dopapiret når jeg har tørket opp uhellene hennes, men det har jeg alltid stoppet etter beste evne. Nå derimot begynner det å stjele nattesøvnen min. Hun har de siste dagene hatt store problemer med å falle til ro om kveldene. Står og griner og sutrer utenfor dodøren fordi hun vet det er papir der inne + sminkewipes i bosspannet. Forsåvidt morsomt, men hun stresser seg utrolig mye opp om kveldene.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ang klør så holder jeg bare fast og gjør det, det blir enklere for hver gang og valpen gir seg til slutt :) Rolig ros mens valpen er i ro og godbit når vi er ferdig :) valpen her er litt opp og ned men stort sett går det helt fint nå. Herjer hun får mye går det også ann å si nei.

Ang papiret.
Har hun noe annet å leke med? Har du prøvd å avlede henne når hun vil inn på badet med noe annet morsomt som er mer greit at hun driver med?
Iogmed at hun blir besatt så kan det kanskje hjelpe med mer mental og fysisk trening så hun er mer sliten.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På minstemann, som også sprellet fælt da jeg skulle klippe klør, ble løsningen å ta det når hun var trøtt. Begynte hun allikevel å skape seg var jeg ekstremt målbevisst og bestemt. Den kampen fikk hun ikke vinne. Og det tok to ganger det, før hun skjønte at hun hadde å ligge stille. Det gjelder å ikke trekke seg unna og være usikker. Fokuser på det som skal gjøres og vær bestemt. Ros og belønn ETTER at du er ferdig. Ikke dill og styr underveis, for min erfaring er at valper lett plukker opp dilling og ser det som en anledning til å teste grensene litt :) Det er viktig at opplevelsen er positiv for valpen, da. Så ikke no kjeft eller hyling. Å være tyst funker som bare det!

Haha. Min var/er forresten også "besatt" av dopapir. Men det er mye, mye mindre nå enn da hun var valp. Hun er nå 14 mnd. Det kan hjelpe å f.eks. gi henne noe å bryne seg på en stund før dere skal legge dere, f.eks. en kong med noe godt i, en godbitball eller noe annet som får henne til å måtte bruke hodet. Eventuelt trene litt triks og lydighet med henne på gulvet en stund før dere skal i seng. En sliten valp vil sove. Og igjen mener jeg at det er lurt å være bestemt. Aldri la henne få tilgang til dopapiret. Min blir nesten litt besatt av det, så hun får overhode ikke tilgang på det. Jeg bruker å fylle tomme doruller med godis som aktivisering, da hun elsker dem også..

Merkelige disse hundene våre :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, ja, de er noen rare skruer! Hun får aldri tilgang til dopapir (med vilje iallefall), prøver så godt jeg kan å holde døren helt igjen slik at hun ikke klarer å slå den opp. Setter henne alltid igang med noe hjernetrim før leggetid, men da har det gjerne ikke vært nok. I natt holdt hun seg unna dodøren, så satser på det bare var en rar ting hun fikk for seg de kveldene forrige uke!

Og takk for klipp-tips! Prøver alltid å ta det når hun ligger og slapper av/har sovet en stund. Jeg må visst bare være flinkere til å holde henne fast til alt er overstått og ikke gi opp etter èn og èn fot

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å få det til er cluet her. Du kan fint ta en pote av gangen. Hvis hunden mestrer det, og oppfører seg bra, kan belønningen være at hunden får slippe å ta fler akkurat da. Man kan begynne i det små. :)

Viktigst av alt er å ikke være redd for å klippe. For det merker hunden fort. Kan være greit å ha blodstopp tilgjengelig så man har en ekstra trygghet om man skulle være uheldig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Hadde en som var besatt av regninger jeg hihi. Det var bare dem som forsvant kunen legge avisa på gulvet men regninga som lå høyt den forsvant. :)

Ellers det å klippe klør på valp så kan jeg finen på å holde fast og klippe litt av en klo for så å leke. Dette kan da gjøres utrolig ofte og dem venenr seg til det etter hvert

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har aldri hatt problemer med å klippe klørne på den eldste vår. Men den nye valpen HATER å få klippet klørene. Det går litt greiere nå etter at vi har jobbet en del med det. Jeg startet med å gi en bitteliten godbit etter hver klo og så gjøre det noen ganger. Vi har klippet bittebittelitt ca. to ganger i uken og nå er jeg oppe i to-tre klør før godbit. Målet er da å gradvis redusere godbiter til vi får klippet alle uten og så gi noe godt når vi er ferdige :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Ang. å klippe klørene så har jeg hatt samme problemet med Luna. Inntil for et par dager siden, da satt jeg henen opp på eit høyt bord og tok selen på hennen slik at hun stod fast å ikke kom seg noen vei, så masse godbiter :) Hun har alltid prøvd å spise opp/biter skikkelig hardt når jeg har prøvd å klippe, så må holde hodet hennes vekk med ene armen og så klipper jeg med andre

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...