Gå til innhold
Hundesonen.no

Japansk spisshund - en fuglehund


Recommended Posts

Skrevet

Her trodde jeg at jeg hadde fått meg en mild og fluffy sofahund da jeg skaffet meg en liten japaner. En vakker pelsdott som ikke gjør annet enn å ta seg ut og helst ikke vil skitne til den fluffy pyntepelsen sin.

Først ender jeg opp med en samjoed, som hopper og bykser i brøytekanter høyere enn ham selv, og som leker lystig i snøen når det er 12 blå ute. Snøstorm, haglstorm, regn - han kunne ikke brydd seg mindre.

Men nå lurer jeg på om det er en laika jeg har fått meg. Det startet med at han kikket nysgjerrig på skjærene i trærne når vi gikk tur. Så begynte han å følge dem med blikket når fuglene fløy over hodet på oss. Etterhvert begynte han også å bjeffe på dem hvis de var på plenen utenfor. I dag sto han på to i iver etter å løpe bort til et par skjærer som trippet på veien et par meter fra oss - han viste mer iver på å komme bort til skjærene enn han gjør når han ser andre hunder.

Kan noen fortelle pelsen min at han liksom skal være en fluffy og bedagelig pyntehund? :P

Skrevet
Whippeten min er også fuglehund, og bjeffer gjerne på fuglene i tretoppene. En dag skal han få bli med på jakt :P

Det er neppe en god "fuglehund" om den bjeffer på fuglene :P

Skrevet
Det er neppe en god "fuglehund" om den bjeffer på fuglene :P

Jeg tenker på en litt annen form for jakt - treeing. Skogsfugl, men også en rekke andre dyr (ekorn, osv.), jaktes på denne måten med den finske spitsen, laika, osv. Hermes har reagert med slik atferd når vi møter på større fugl (i tretoppene) når vi går i skogen.

Skrevet
Jeg tenker på en litt annen form for jakt - treeing. Skogsfugl, men også en rekke andre dyr (ekorn, osv.), jaktes på denne måten med den finske spitsen, laika, osv. Hermes har reagert med slik atferd når vi møter på større fugl (i tretoppene) når vi går i skogen.

Såvidt meg bekjent skal de ikke bjeffe på skogsfugl heller :) Og ekorn er vel ikke en fugl :P Siden du skrev "fuglehund". Bare for å pirke :)

Skrevet

"Som halsende fuglehund brukes finsk spets og norrbottenspets, tidligere ble også svart norsk elghund brukt. Halsende fuglehund brukes på jakt i Finland og Sverige, men praktisk talt ikke lenger i Norge."

Jeg snakker om fuglehunder. Og jeg ser ikke på elghund, og spets som fuglehunder :) Da mener jeg gruppe 7 og 8. Men ja, kanskje Hermes kan brukes på jakt på skogsfugl, men fuglehund, nei :P Uansett, dette er vel ganske OT.

Skrevet
"Som halsende fuglehund brukes finsk spets og norrbottenspets, tidligere ble også svart norsk elghund brukt. Halsende fuglehund brukes på jakt i Finland og Sverige, men praktisk talt ikke lenger i Norge."

Jeg snakker om fuglehunder. Og jeg ser ikke på elghund, og spets som fuglehunder :) Da mener jeg gruppe 7 og 8. Men ja, kanskje Hermes kan brukes på jakt på skogsfugl, men fuglehund, nei :P Uansett, dette er vel ganske OT.

Det gikk litt fort der, beklager. Skulle egentlig finne noe om laika. Men det er ganske vanlig å definere feks laika og spets som skjellende fuglehunder selv om de tilhører gruppe 5, og ikke de tradisjonelle fuglehundene. Se feks http://www.fuglehunder.no/finskspets.html (bedre kilde).

  • Like 1
Skrevet

Det var nå ikke meningen at denne tråden skulle tas så seriøst - poenget mitt var mer et skråblikk på når hunden ikke oppfører seg helt etter rasens forventninger.. ;)

Skrevet
Det var nå ikke meningen at denne tråden skulle tas så seriøst - poenget mitt var mer et skråblikk på når hunden ikke oppfører seg helt etter rasens forventninger.. ;)

Nettopp, og det var mitt poeng også, at hunden min av og til, eller egentlig ganske regelmessig i riktig situasjon, viser atferd som ikke er typisk for rasen. Han viser atferd som tvert om er typisk for finsk spetz og andre spisshunder, halsende jakthunder, som tradisjonelt også har blitt brukt mye på skogsfugl. (Jeg hadde ikke "sporting breeds" som settere, pointere, spaniels, osv. i tankene, så "fuglehund" var kanskje upresist, ja.)

Han jaget en noe forfjamset kråke, som han nok også hadde tatt livet av om jeg ikke hadde reagert kjapt nok, allerede få måneder gammel. Siden har jaktinstinktene hans blitt trigget veldig av fugl, alt fra småfugl til større fugl vi møter i skogen. Fugl han ikke kan jage begynner han å bjeffe på, f.eks. fugl som står i tretoppen.

  • Like 1
Skrevet

Min hardføre, kuldebestandige, selvstendige polarhund oppfører seg til tider som en kattunge, mååå ligge heeeelt inntil. Helst inni. Hele tida.

:P

Skrevet

Det var ikke meningen å "ødelegge" denne "ikke seriøse" tråden :) Jeg vet at det var for gøy og at det er morsomt, hehe :) Jeg bare ble litt pirkete :P

Skrevet

Frøken er en terrier når det kommer til å grave etter jordrotter, helt besatt :P Grumpy tar "stand" på forskjellige dyr, bla kalkuner. Vi prøvde på due, men han bare "ehh, hva er det der forno?"...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...