Gå til innhold
Hundesonen.no

Japansk spisshund - en fuglehund


Tabris
 Share

Recommended Posts

Her trodde jeg at jeg hadde fått meg en mild og fluffy sofahund da jeg skaffet meg en liten japaner. En vakker pelsdott som ikke gjør annet enn å ta seg ut og helst ikke vil skitne til den fluffy pyntepelsen sin.

Først ender jeg opp med en samjoed, som hopper og bykser i brøytekanter høyere enn ham selv, og som leker lystig i snøen når det er 12 blå ute. Snøstorm, haglstorm, regn - han kunne ikke brydd seg mindre.

Men nå lurer jeg på om det er en laika jeg har fått meg. Det startet med at han kikket nysgjerrig på skjærene i trærne når vi gikk tur. Så begynte han å følge dem med blikket når fuglene fløy over hodet på oss. Etterhvert begynte han også å bjeffe på dem hvis de var på plenen utenfor. I dag sto han på to i iver etter å løpe bort til et par skjærer som trippet på veien et par meter fra oss - han viste mer iver på å komme bort til skjærene enn han gjør når han ser andre hunder.

Kan noen fortelle pelsen min at han liksom skal være en fluffy og bedagelig pyntehund? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er neppe en god "fuglehund" om den bjeffer på fuglene :P

Jeg tenker på en litt annen form for jakt - treeing. Skogsfugl, men også en rekke andre dyr (ekorn, osv.), jaktes på denne måten med den finske spitsen, laika, osv. Hermes har reagert med slik atferd når vi møter på større fugl (i tretoppene) når vi går i skogen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker på en litt annen form for jakt - treeing. Skogsfugl, men også en rekke andre dyr (ekorn, osv.), jaktes på denne måten med den finske spitsen, laika, osv. Hermes har reagert med slik atferd når vi møter på større fugl (i tretoppene) når vi går i skogen.

Såvidt meg bekjent skal de ikke bjeffe på skogsfugl heller :) Og ekorn er vel ikke en fugl :P Siden du skrev "fuglehund". Bare for å pirke :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Som halsende fuglehund brukes finsk spets og norrbottenspets, tidligere ble også svart norsk elghund brukt. Halsende fuglehund brukes på jakt i Finland og Sverige, men praktisk talt ikke lenger i Norge."

Jeg snakker om fuglehunder. Og jeg ser ikke på elghund, og spets som fuglehunder :) Da mener jeg gruppe 7 og 8. Men ja, kanskje Hermes kan brukes på jakt på skogsfugl, men fuglehund, nei :P Uansett, dette er vel ganske OT.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Som halsende fuglehund brukes finsk spets og norrbottenspets, tidligere ble også svart norsk elghund brukt. Halsende fuglehund brukes på jakt i Finland og Sverige, men praktisk talt ikke lenger i Norge."

Jeg snakker om fuglehunder. Og jeg ser ikke på elghund, og spets som fuglehunder :) Da mener jeg gruppe 7 og 8. Men ja, kanskje Hermes kan brukes på jakt på skogsfugl, men fuglehund, nei :P Uansett, dette er vel ganske OT.

Det gikk litt fort der, beklager. Skulle egentlig finne noe om laika. Men det er ganske vanlig å definere feks laika og spets som skjellende fuglehunder selv om de tilhører gruppe 5, og ikke de tradisjonelle fuglehundene. Se feks http://www.fuglehunder.no/finskspets.html (bedre kilde).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var nå ikke meningen at denne tråden skulle tas så seriøst - poenget mitt var mer et skråblikk på når hunden ikke oppfører seg helt etter rasens forventninger.. ;)

Nettopp, og det var mitt poeng også, at hunden min av og til, eller egentlig ganske regelmessig i riktig situasjon, viser atferd som ikke er typisk for rasen. Han viser atferd som tvert om er typisk for finsk spetz og andre spisshunder, halsende jakthunder, som tradisjonelt også har blitt brukt mye på skogsfugl. (Jeg hadde ikke "sporting breeds" som settere, pointere, spaniels, osv. i tankene, så "fuglehund" var kanskje upresist, ja.)

Han jaget en noe forfjamset kråke, som han nok også hadde tatt livet av om jeg ikke hadde reagert kjapt nok, allerede få måneder gammel. Siden har jaktinstinktene hans blitt trigget veldig av fugl, alt fra småfugl til større fugl vi møter i skogen. Fugl han ikke kan jage begynner han å bjeffe på, f.eks. fugl som står i tretoppen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...