Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en liten Chihuahua på 1.3 kg og hun er 5 år gammel og hun sliter med veldig mye tannstein.

Hva kan jeg gjøre utenom å dra til dyrlegen og fjerne det, for det gjør vi 2 ganger i året. Det er uheldigvis ikke nok, for hun må trekke tenner litt for ofte fordi de råttner pga. tannsteinen. Hun liker ikke dentastix eller hundesnop generelt så det må være noe annet en det. Jeg har prøvd noe pulver som skulle strøs på maten, men da nektet hun å spise, selv om det så vidt var noe, prøvde til og med å ta leverpostei på foret med pulveret men hun nektet.

HJELP, hvis dere har noen gode råd er jeg veldig taknemlig!!

Skrevet

Hvilken hundefòr gir du til vanlig? Noen typer mat vil jo være mindre egnet enn andre i forhold til dannelsen av tannstein, og jeg vet flere har hatt positiv endring ved råfòring eller skiftet over til et mer egnet tørrfòr. Når det er tanntrekking som må til når du tar hunden diner hele to ganger hvert år for tannrens hos veterinæren, da hadde jeg virkelig ville sett på fòringen også. Pluss pusset tenner grundig hver eneste dag på hunden.

Skrevet

har prøvd forskjellige typer for, men hun liker bare et som jeg har funnet til nå! hun har ikke villet spise noen av de andre fortypene så jeg har holdt meg til dette.. Det er "Royal Canin Chihuahua"
er virkelig vanskelig å finne noe som denne hunder i det hele tatt gidder å spise, så vi jublet nesten når hun likte dette foret!...

men jeg har sett etter sånne tannbørster som du tar på fingen? virker disse? tenkte jeg kunne prøve disse i og med at hun er såpass liten tror jeg at de andre hundetannbørstene blir alt for store

Skrevet

Kjøp tannbørste for småbarn 1-2 år i dagligvare butikken. Mennesketannbørste funker like bra som hundetannbørste, jeg bruker first price tannbørste til min hund hehe. Det som er viktig er å bruke hundetannkrem, da mennesketannkrem inneholde fluor som ikke er så bra for hunden å få i seg. Ikke minst så smaker nok hundetannkremen bedre for hunden enn mennesketannkrem.

Skrevet

hvor får man kjøpt hundetannkrem som ikke koster en formue ?
usikker på om jeg klarer å nå helt til de bakerste tennene med en barnebørste, men det kan jeg prøve!
Jeg har prøvd en type tannbørste for hund før, men jeg mener at det ikke hjalp så veldig mye

kan tannstein være grunnen til at hun stinker i munnen? hehe

Skrevet
Det finnes også sånn microfiber-finger. Du bare trekker den utenpå pekefingeren som en fingerhanske og har tannkrem på den.

vet du hvor jeg får kjøpt sånne ?

Skrevet

Tannsten og tannkjøttbetennelse gir vond lukt i munnen ja.

Siden hunden din er så ung og allerede har trukket tenner i flere omganger til tross for jevnlig tannstell hos veterinær er nok endel av problemet genetisk. Når du har prøvd annen mat, hvor lenge har hun gått uten å spise? Gikk hun ned i vekt da? Var hun like aktiv som ellers?

Daglig tannstell er et must på en slik hund, og det beste hadde nok vært å få henne over på et fôr med mindre korn (karbo øker tannstensproduksjonen) eller råfôr.

  • Like 1
Skrevet

hun gikk i 3 dager uten mat og da gav jeg henne noe pølse for hun gikk rundt å peip for hun var sulten .. ( + skrapte i skålen som var full av mat som er hennes måte å si at hun er sulten.)

V&H ?

skal ut å få kjøpt mikrofiber tannbørste iløpet av uka :)

Skrevet

Men noen hunder ER mer disponert genetisk, så jeg tror ikke nødvendig vis det er veldig stor nytte i å pusse jeg da. Ene min er 8, null tannstein. Andre er 1 og har tendenser, tross at jeg råfôrer henne. Jeg tror som sagt det har mye med gener å gjøre også..

Skrevet

Vom og hundemat, råfôr:)

Men noen hunder ER mer disponert genetisk, så jeg tror ikke nødvendig vis det er veldig stor nytte i å pusse jeg da. Ene min er 8, null tannstein. Andre er 1 og har tendenser, tross at jeg råfôrer henne. Jeg tror som sagt det har mye med gener å gjøre også..

Det er klart det har med gener å gjøre, det gjelder oss mennesker å det. Men får man fort tannstein så hjelper det jo å pusse og holde tennene rene.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du jobbet noe med å legge grunnlag for alene trening? Hvis han har hylt og skreket når du hat gått fra en times tid tidligere, hva har du gjort med det?  Hvilken rutine har du før du går fra ham? Hunder er vanedyr. Siden du nevner "boka" så antar jeg du har lest om å lufte og aktivisere valpen så den er sliten, gi den et trygt område og noe å tygge på? Sett gjerne på radio eller TV så han har lyd rundt seg. Men hvis du jobber fulle dager så er det alt for tidlig uansett å gå fra valpen en hel dag nå. Jeg ville helt ærlig vurdert å levere hunden tilbake. Hvis du ikke har noen til å hjelpe deg med å korte inn alenetiden, lufte innimellom og sånt, så er det alt for tidlig for en så liten valp å være alene en arbeidsdag. Er det noen i nabolaget som kan hjelpe? Dette må jobbes in gradvis. Til tross for at vi allerede hadde en hund som var trygg alene hjemme tok det 6 mnd før vår andre hund kunne være alene tilnærmet en full arbeidsdag. De færreste har mulighet til å være hjemme i 6 mnd med en valp, men da krever det at man har en plan, mulighet til å ha med valpen på jobb, halve dager, naboer, familie eller venner som kan passe og lufte litt, osv. Er man alene og ikke har det nettverket så tenker jeg at da passer det ikke å ha hund i denne fasen av livet.
    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...