Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vil jo egentlig ikke en gang kalle dette et problem, men trenger kanskje litt tips til hvordan best å jobbe med det.

Saken er at jeg de siste ukene har trent "På plass" (fot) kommando med min nå 6 måneder gamle valp. Han tok akkurat dette utrolig kjapt, jeg tror bare jeg viste ham to ganger hva jeg ønsket han skulle gjøre før han forsto tegningen. Jeg har ikke ført nylig begynt å lære inn kommandoordet, men har lenge belønnet ham for å gå fot (snuten/hodet med mitt venstre kne) når vi er på tur. Bittesmå økter på bare noen få meter av gangen.

Nå har han koblet dette, og tilbyr atferden av seg selv på hver eneste tur. Dette synes jo jeg var topp, og belønnet med godbiter her også. (Har alltid godbiter i turlomma). Nå har jeg havnet der at han tilbyr atferden flere ganger selv på små tisseturer. Selv om jeg bare ønsker å gå en ti minutters tissetur om kvelden før jeg legger meg, så vil han gjentatte ganger trave pent ved min side og se forventningsfullt opp på meg.

Jeg har ikke trent med klikker, og rasler ikke med godbitposen når dette skjer, så det er ikke noe (som jeg vet) jeg gjør som trigger dette. Han kommer på det av seg selv, selv om jeg ser at han gjør det oftere på enkelte strekninger av turen.

Dette er selvsagt kjempepositivt, og i 9 av 10 tilfeller følger jeg det opp med godbit og aktiv trening - kanskje går litt lenger på plass en forrige gang før jeg belønner. Men som sagt så ønsker jeg jo av og til å bare gå tur uten å trene også, spesielt småturer. Men jeg vil jo for alt i verden ikke gjøre noe som fjerner atferden og gjør trening og det å tilby atferd mindre stimulerende for ham.

Hva gjør dere i slike situasjoner?

Skrevet

Men da vil han jo ende opp med å miste interessen og slutte å tilby atferd av seg selv, og det er jo det siste jeg vil. Ikke ille å ha en hund med høyere treningsmotivasjon enn meg selv! Det siste i verden jeg ønsker er å drepe den motivasjonen.

Skrevet

Jeg vil ha hunder som tilbyr atferd i treningssituasjoner, ikke når de har fri. Jeg har lært de det ved å bare være passiv og i begynnelsen bare belønne hva som helst av ting de kan fra før, og så etterhvert bestemme meg for hvilket moment/øvelse jeg vil belønne. Isak tilbyr atferd selv når han ikke helt forstår hva jeg vil, Bris har trent litt for lite på det til å forstå det.

Jeg har ikke hatt samme problem som deg, men jeg hadde syntes det var forferdelig slitsomt om hunden gikk fot om vi bare skulle på tissetur.

Har du en "fri" kommando? Så kan du sende han ut i fri når det ikke passer å trene, og heller belønne når du skal/vil trene på det? :)

Skrevet

Jeg har lært hunden min (8 mnd) "fot" (da går hun pent ved min venstre fot). Sier jeg "fri" får hun løpe fritt. Øv like mye på at når du gir en spesifikk kommando som "fri" skal hun gjøre sine ting, og du dine. Hvis du skjønner hva jeg mener. Igjen kan jeg gi kommando "her" når hun løper rundt og virrer, hun kommer, og jeg sier igjen "fot", for at hun skal gå pent ved siden av meg igjen!

De skal jo også lære å bruke rett kommando til rett tid :yes:

Min hund tilbyr også kommandoer/triks av seg selv, men gjør hun ikke rett kommando/triks til rett tid (altså etter hva jeg ønsker) får hun heller ikke belønning.

Skrevet

Ja, jeg holder på å lære inn fri-kommando, så tror jeg skal belønne og så gi "fri" når han gjør slik. Tror det kan være en god løsning for alle parter.

Skrevet

En enkel måte å fri ut en øvelse på er å kaste en godbit så langt unna at hunden må flytte seg ut fra posisjonen sin og bare si "fri" eller det som er naturlig for en :) Jeg har lært mine det fra de var små og begynner å lære øvelser. Feks da de lærte sitt, så belønnet jeg sitt og med en gang kastet jeg en godbit så de måtte reise seg, slik at jeg bestemte når øvelsen var ferdig, De første gangene gjorde jeg det med en gang, etterhvert kunne jeg drøye tida. Dette har ført til at Isak (som kan dette veldig godt) ikke flytter seg fra sitt (selv om han får belønning) før han får beskjed om det, han er automatisk litt tung i rompa. Så det veldig godt da vi skulle ta bilder av flere hunder ved siden av hverandre i sitt og alle utenom Isak flyttet seg da de fikk belønning, for jeg hadde ikke fridd han ut av øvelsen :)

Skrevet

Lønner seg ikke å belønne atferden "fot" hvis du ikke har bedt om det tror jeg. Da vil han kople det å gå fot med noe godt, og gjøre det igjen og igjen! Belønn heller at han går fritt ved å kaste en godbit noen meter framfor deg. Si "fri" flere ganger mens han løper vekk fra deg.... Etterhver vil han da skjønne at han skal løpe vekk fra deg når du sier "fri".

Skrevet

Å fri ut kan man trene på andre øvelser enn fot, tren det på alle øvelser som krever at hunden er i ro :)

Jeg ville også vært forsiktig med å belønne den fri ved fot når man bare er på tissetur, men det er som sagt at jeg tenker det ville blitt slitsomt. Du kan kanskje heller overse han og så kommandere fot for så og fri han ut, så du bestemmer når dere begynner og slutter?

Skrevet

Jeg må innrømme at jeg ikke helt ønsker å overse ham. Jeg synes dette at han tilbyr atferd av seg selv er så positivt at det er noe jeg ønsker å beholde.

Skrevet

Min ekstreme treningsjente tilbyr atferder selvom hun etter en stund ikke får godbit når hun gjør det frivillig. Hun slutter å tilby DE atferdene, men har ingen problemer med å shape inn nye ting.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har ikke erfart at min valp slutter å tilby atferd fordi jeg overser feil atferd til feil tid. Tvert imot! Jeg har holdt på i 15 minutter å be om kommandoer som hun har prøvd seg fram med, prøvd alle triks hun kan, men godbiten har IKKE kommet før hun gjør rett. Hun har blitt utålmodig noen ganger, men gir seg ALDRI før hun får til det JEG ønsker. Det er jo en del av det å lære seg å kommunisere med hunden tenker jeg.

Tips til trening; Tren "fri" på et større område, når du går tur i skogen osv. Når han går fot, sitter, søker kontakt og du ikke ønsker trene osv, kaster du en godbit noen meter foran deg og sier "fri". I det han løper for å hente godbiten kan du snu deg, vimse med ditt eget og overse han. Slik at han mister litt kontakten med deg og dermed er fri. La han være fri noen 10-20 sekunder før du kaller han inn. Gjør så det samme om igjen, slik at han kopler det med "fri" til å frigjøre seg/miste litt kontakten med deg. Etterhvert kan du øke "fri"tiden. Kan være lurt å trene på dette når han ikke er i bånd kanskje. Videre kan du dra dette inn i tisseturene deres. Lærer du inn dette trenger du ikke overse han når han går fot frivillig, men du kan si "fri" (gidder ikke trene nå og vil gjøre mitt). :D

Det tar tid, men for meg er det ihvertfall viktig at vi skiller mellom trening og fritid, og når de ulike kommandoene skal brukes! Min hund må lære seg det at JEG ikke alltid vil trene selv om hun har kjempe lyst :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg har lært inn "fri" ved å si det hver gang jeg kobler av båndet på tur. Det var veldig enkelt og han tok det kjapt, så var lett å overføre det til trening også :)

Skrevet

Jeg shapet inn fri ved foten, og Nora gikk også og tilbød det i begynnelsen, men jeg overså henne bare de gangene jeg mente hun hadde fri. Hun skilte fort på det, og nå, hvis hun tilbyr fvf, så gjør hun det en kort stund (under ett minutt :P ) før hun finner ut at denne gangen så lønte det seg ikke.

Jeg har ingen problemer med arbeidslyst på henne, sånn annet enn at det blir litt for mye av det gode innimellom. Har de arbeidslyst, så blir ikke den borte av at de ikke alltid "får lov" til å jobbe :)

Skrevet

Takk for tips. Jeg må innrømme jeg er litt rådvill. Jeg vil så gjerne beholde treningsiveren hans, samtidig som jeg vil vi skal kunne gå tur uten å jobbe fem ganger på ti minutter. Regner med det blir litt jobbing med "fri" fremover.

Skrevet

Jeg har lært Issi å gå vekk. Hun vil gjerne tilby alt om hun ser sjansen. Så da lærte jeg hun å gå vekk. Så på tur sier jeg bare gå og peker og da løper hun avgårde igjen.

Jeg kastet en godbit over hodet hennes når hun var foran meg gående og sa gå. Også bare shapet jeg det til en ting hvor jeg sier gå og hun galopperer frem. Så fortsetter hun på tur.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...