Gå til innhold
Hundesonen.no

hva skal jeg velge?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal med tiden skaffe meg ny hund.

Jeg er veldig usikker på hvilken hun jeg skal skaffe med er det noen som har forslag så blir jeg gla.

Jeg skal bruke hunden til Lydighet og agilety.

vil helst ha en mellom stor hund.

den må også være lett og trene da det blir min hund nr 2 så har ikke så mye erfaring enda.

Skrevet

Hva kan du tenke deg av pelsstell? Er bjeffing noe problem?

Mellomstor lp/agilityhund så er det vel fort vekk border collie, som det ser ut som du har fra før. Vil du ha det igjen, evt. hvorfor ikke?

Andre aktuelle kan kanskje være kooiker, toller, sheltie, jaktcocker, aussie?

Skrevet

border collie har et veldig stort aktivitets behov.

kunne tenke med noe med litt mindre.

pelsstell plager meg ikke.

heller ikke bjeffing det skal jeg overleve.

puddel e ikke helt mæ.

Skrevet

Da er det vel noen av de jeg nevner, selv om de også kan være krevende nok. Husk på at en hund med mindre aktivitetsbehov ofte også vil ha mindre arbeidskapasitet på trening, så det kommer litt an på hvilke ambisjoner du har.

Hvis du vil ha en sammenligning i aktivitetsnivå så er det andre her på forumet som har de nevnte rasene og kan sammenligne bedre med bc. Kelpie kan du jo også se på, selv om jeg har inntrykk av at de ikke krever så veldig mye mindre enn bc.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Sheltie høres jo perfekt ut. Gjør det bra i mellom (?) klasse i agility, forholdsvis kjappe og lettlærte, krever lite, en del bjeffing og noe pelsstell, men ikke voldsomme mengder. Eneste er at det er ganske mye rusk i mentaliteten på dem. Mye usikre og lydberørte hunder, så du må gjøre en god jobb med å finne rett kull :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

kooikerhund??

en mellomstor hund som er perfekt for lydighet,utstilling, agility osv

veldig lettlært, ikke bråkehund, en helt nydelig rase.

Kan være tilbaketrukken ovenfor fremmede

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...