Gå til innhold
Hundesonen.no

Kuma og Tanuki, shibakita


Recommended Posts

  • Svar 144
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Fryktelig treg å oppdatere her, men jeg og Kuma hadde ETT mål for 2017, og det var å få storcertet, koste hva det koste ville. Som ungarsk champion trengte han kun stortcertet og første muligheten vår

Lørdag som var ble valpen min champion, 2 år og 7 måneder gammel. Det som er litt ekstra morsomt er at siden det var akitaklubbens utstilling så har championrosetten hans et fint bilde av akita i midt

Da har Nuki blitt mann. Jomfrudommen røyk nå i helga. Det ble ikke noe heng, men vi krysser fingrene for at svømmerne er spreke nok til å finne veien selv! Gutten slokna på gulvet idet han kom inn dør

Posted Images

Skrevet

I dag skal jeg møte oppdretter og endelig få papirene på han (MEOE var rimelig trege, hun måtte ringe og mase på dem) :D

P2166685_zpsd5c149b5.jpg

P2166573_zps1679eaca.jpg

P2166552_zpsf698683f.jpg

Nå er han nesten på størrelse med en liten labrador:

P2166625_zpsd86a7796.jpg

  • Like 5
Skrevet
så stor og fin og søt han er :D:wub:

Hvor høye/tunge blir dem egentlig da?

Tusen takk :D Jeg synes han er vakreste akitaen i hele verden!

Ifølge internett så skal en hannhund bli ca. 67 cm høy og veier mellom 35 og 40 kilo.

Denne stod i hundesport i 2010, veldig fin artikkel.

  • Like 2
Skrevet

Å herregud Marita! :wub: Jeg føler at jeg stalker deg, Kuma og Tanuki jeg, for nå blir jeg medlem på facebookside etter facebookside der du har lagt ut bilde av den store minien din :lol: Men det er ikke med vilje altså. :icon_redface:

Tanuki er bare så nydelig. Men samtidig så synes jeg han ser skikkelig rar ut! For han er på en måte shiba uten å være shiba, om du skjønner :lol:

  • Like 1
Skrevet
Skal stille et spørsmål som sikkert er veldig dumt; men. Er akita og amerikansk akita samme? :icon_redface:

Nei, det er det ikke :) Akita er vel japansk?

Edit: " Rasen var tidligere kjent som akita inu, men den ble i 2000 delt i de to rasene japansk akita (også kalt bare akita) og amerikansk akita."

Skrevet

Nei, du har japansk type akita, som er det Tanuki er, og så har du amerikansk akita, som er en annen rase. :) De har mange likheter, men den japanske akitaen er mer nett og elegant, der den amerikanske er litt mer firkantet.

Angående gemyttet er jeg ikke sikker på hva som er forskjellene, men jeg har inntrykk av at amerikansk akita er forsøkt å gjøre litt mer til familiehund, der den japanske er mer "naturlig".

Skrevet

Aha.

Fant dette på Wikipedia, stemmer vel kanskje:

Japansk akita er lavere, slankere og mindre muskuløs enn amerikansk akita. Den tillates i fire fargevarianter, mens den amerikanske kan ha alle farger og kombinasjoner. Begge er spisshunder som FCI har plassert i gruppe 5 seksjon 5.

Skrevet

Høres riktig ut det IW :) Men Marita kan sikkert svare ennå bedre på dette her siden hun tross alt har en akita :lol:

Det er forresten japansk akita som bare refereres til som akita.

Skrevet

Synes det hørtes veldig riktig ut, jeg :)

Linker til to forskjellige album på facebook: Her er akita (vil ikke si japanske akitaen for begge rasene kommer derfra), som egentlig ligner litt på en forvokst shiba og her er den amerikanske som jeg synes er mye mer mastiff-aktig. Begge rasene er veldig vakre da.

  • Like 2
  • 4 weeks later...
Skrevet

Valp valp valp! Nå nærmer han seg 6 måneder, han har fremdeles massevis av skarpe pirajatenner og bruker de mer og mer.. gleder meg til de er borte, han har nemlig funnet ut at når man biter mams i rumpa når man går tur så blir hun en kjempekul pipeleke :hmm:

Nå har han blitt så stor at Kuma kan finne på å spasere under magen hans i stedet for å tusle rundt

P3126824_zps500b2ef1.jpg

P3126815_zps85649069.jpg

P3126807-Kopi_zpsf0011205.jpg

P3126810_zps1767c2d7.jpg

P3126813_zpsc24acf67.jpg

  • Like 2
Skrevet

Han er bare så flott! Og det er så morsomt med så store unge valper, særlig for meg som er vant med ordentlig små valper, for de ser jo ennå mer klønete ut :lol:

  • 4 weeks later...
Skrevet

Jeg løy litt når jeg sa at han snart var 6 måneder gammel i forrige post.. det blir han nemlig ikke før 13. April, så enten har jeg bommet på knappen eller så har jeg rett og slett regna feil :P

Men, men... her er i alle fall flere bilder av min *snart* 6 måneder gamle valp. Han veier foreløbig inn på 21kg. Også har han akkurat startet med sin første røyteperiode.. jeg trudde Kuma hadde mye underull, det er *ingenting* mot hva som er under dekkhårene på denne fysakken.

P4077413_zps311b0522.jpg

P3287214_zps7a3e191a.jpg

P4077400_zps64d01ec3.jpg

P4077366_zpsb628f9ee.jpg

P3277164_zps1db9cdb9.jpg

Skrevet

Så STOR han er! :o

Og jeg må slutte å se på alle bildene av ham som du legger ut på Facebook-sidene, for nå blir jeg bare skuffet over at det nesten ikke er NYE bilder her :aww::lol:

Skrevet
Så STOR han er! :o

Og jeg må slutte å se på alle bildene av ham som du legger ut på Facebook-sidene, for nå blir jeg bare skuffet over at det nesten ikke er NYE bilder her :aww::lol:

:P Jeg prøver å alternere litt da, men jeg er en internett-junkie så er litt vanskelig.

Skrevet

Så fin han er. Ja, kan love deg at det er mye underull på Akita. Når jeg har børstet Iwi under røyting så har jeg vært sikker på at nå er det ikke mere ull, men så børster du dagen etter og det kommer like mye, da vet man at det er mye ull på Akitaen, hadde heller ikke trudd det før jeg fikk Iwi for det ser jo ikke slik ut på avstand. Shinya har ikke startet å røyte ennå men det kommer vel om en stund, vi har jo full vinter her ennå.

Shinya var 6 mnd 1. april og veier ca 26 kg nå.

  • Like 1
Skrevet

Gleder meg til å få hilse på Shinya! Jeg skal være i Tromsø hele Juli, så krysser fingrene for at du også er i området da

Skrevet

Ja i juli regner jeg med at jeg er hjemme, skal jobbe da så er stort sett hjemme bortsett fra noen helgeturer. Blir koselig å treffes igjenn.

  • 1 month later...
Skrevet

*gisp* Over en måned siden forrige post!

Det har blitt skikkelig sommer i Budapest! Tanukien driver fortsatt og har raptusser ute på tur, og jeg er full av blåmerker etter store valpetenner som henger fast på en hund som ikke helt skjønner hvor sterk han er. Han er akkurat som Kuma var når han var valp, bare mye større og sterkere. Det hadde vært helt greit å kontrollere hadde det ikke vært for at Kuma skal hjelpe meg å få kontroll på valpen, noe som bare girer han enda mere opp. Så av og til er turgåing et rent *******. MEN Kuma vokste det av seg og ble et prakteksemplar, så krysser fingrene for at det bare er en fase for denne drittungen også.

Stakkar Tinkie får nok bare gamle bilder, men poster de fordet :P

465193_10152797829585430_2066592734_o_zp

P5199881_zps9a6a7bb9.jpg

P5149380_zps2d697f2c.jpgP5199841_zpsb940c7e6.jpg

P5149198_zpsb4c8990c.jpg

  • Like 4
  • 2 months later...
Skrevet

Må jo skryte av gutten min i alle mulige kanaler. Så stolt er jeg :D

Vi kombinerte hundeutstilling med besøk av svigermor på sørlandet på lørdagen, det ble da den ti måneder gamle gutten min sin debut.

Tanuki var, kanskje ikke overraskende, eneste akita i ringen. Det jeg fikk ut av utstillingen var et stort, tannformet blåmerke på underarmen for det er kjempegøy når mamsen løper. Det Tanuki fikk ut av utstillinga var tre fine rosetter: På den ene stod det BiR Junior, på den andre stod det BiR og på den tredje stod det Certifikat (den siste måtte jeg strengt tatt ut med 50 kroner for da, men..). Jeg gliser enda.

post-10329-0-07492300-1376896985_thumb.j

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...