Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har blitt deltids kurøkter, og lukter ku. Jeg kan ikke vaske håret hver dag, til nød annenhver dag. Grunnen er at hodebunden blir full i sår om jeg vasker oftere. Så da har jeg et problem. :lol: Sår som verker og væsker eller kulukt.... Finnes det noen smarte ting som tar lukt? Må jeg begynne å spraye håret mitt med edikk?

Skrevet

Skyll håret i sitronsaft, sånn på gul flaske - det skal fjerne lukt.

Potetmel skal visst også fjerne lukt.

Man får jo også kjøpt tørrshampoo, disse har jo lukt.

Du kan jo tre på deg badehette når du er i fjøset, så lukter det ikke så mye fjøs av håret.

Skrevet

De tykkere skautene som dekker hele håret fungerer faktisk bra. Det er en grunn til at bondemor alltid løper rundt med det :lol:

Få tak i 2-3 av den tykkere sorten og bruk de bare en dag før de vaskes igjen.

Jeg overlevde da iallefall å gå på skolen uten å stinke. :)

Ellers tørrshamp feks

schwarzkopf.jpg

Har en sitrus lukt som nok kan friske opp håret :)

Skrevet

swimcap1.jpg?w=334&h=409

:lol: ! Fantastisk!

De tykkere skautene som dekker hele håret fungerer faktisk bra. Det er en grunn til at bondemor alltid løper rundt med det :lol:

Få tak i 2-3 av den tykkere sorten og bruk de bare en dag før de vaskes igjen.

Jeg overlevde da iallefall å gå på skolen uten å stinke. :)

Ellers tørrshamp feks

schwarzkopf.jpg

Har en sitrus lukt som nok kan friske opp håret :)

Hmm, hvor får man tak i skaut? Og tørrshampo skal jeg få tak i i dag :D Er man bondekjærring så er man bondekjærring. :lol:
Skrevet

Hmm, hvor får man tak i skaut? Og tørrshampo skal jeg få tak i i dag :D Er man bondekjærring så er man bondekjærring. :lol:

H&M feks. Kjøp store firkantet sjal lag trekant og knyt rundt hode. Stakk hår inni og ta tuppen av trekanten og dytt på innsiden av knuten altså mellom hode og knuten. Wips så har du nesten badehette :P

220px-Åmlibunad_skaut.jpg

kreft,%20skaut.jpg

Skrevet

Aha! da skal jeg lete etter det og i dag :D Seriøst, jeg kommer til å se lettere molbo ut - briller som dugger og skaut... :lol:

  • Like 1
Skrevet

Aha! da skal jeg lete etter det og i dag :D Seriøst, jeg kommer til å se lettere molbo ut - briller som dugger og skaut... :lol:

:lol: altså inntil nylig så gikk jeg med briller jeg også. Når jeg jobbet så var det skaut, briller, FK-drakt og orange vernestøvler :lol:

Skrevet

:lol: fant ikke skaut, men kom på at jeg har stoff jeg kan bruke. Og så ble det en dyr tørrshampo i tillegg, håret blir fort fett om jeg blir varm og har ting på hodet. :-)

Bilder? Aldri! :lol:

Skrevet

Som mangeårig avløser må jeg si som de andre - skaut :) Men ei god, tykk lue funker også, bare pass på å få alt håret (et evig styr med langt hår :P ) dekket.

Jeg liker skaut jeg :D

Skrevet

*fnis* Kanskje jeg heller skulle vasket kuer og fjøs med edikk? :o

Ble en frisørosak, orker ikke reise meg for å sjekke nå. :lol:

  • Like 1
Skrevet

Mine to beste råd: først en balaklava i tett stoff som dekker alt av hår, og så skaut utenpå. Det fungerer faktisk synes jeg!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...