Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags jakt kan jeg prøve?


Recommended Posts

Skrevet

Jakt virker spennende. Det syntes jeg også for 20 år siden når jeg tok jegerprøven... Har ikke prøvd det i praksis.

Selv har jeg moderat til lett jaktinnstinkt men min hund har det i adskillig større monn.

Jeg tenkte selv på å bruke hunden til å spore opp småvilt som f.eks hare, men etter å ha lest litt så tror jeg ikke det er lov.

Jeg er ikke sikker på hva slags jakt jeg kan dra på. Kan dere hjelpe med noen forslag? Revejakt kanskje, eller er det også ulovlig om man bruker hund til å lete opp spor?

1. Langbeint hund må være med ellers så er det uaktuelt. Hunden er en saluki og er ikke belært i jaktmåter som innebærer los, stand og slike ting.

2. Må være uavhengig av jaktlag.

3. Helst litt nybegynner-vennlig og tilgjengelig.

Bill. mrk.

Jeger Bom-Bom

Skrevet

Jeg kjenner ikke rasen din, men skal ikke mynder gjennomføre hele jakta, søk, jakt og nedleggelse? Det siste vil i såfall være et problem.

Å bruke langbeinte hunder på hare er ikke noe problem, men i Norge er det ikke lov at de rører viltet. Harehunder er jo ganske store, men de bare loser og løper etter, de skal ikke ta haren. På rådyr er det ikke lov i Norge å bruke langbeinte hunder som driver lenge. Kortdrivende hunder kan brukes, men da skal de gi seg etter et par minutter. Men skal du bruke hunden som kortdrivende bør du nok ha en skytterrekke foran, ellers blir det vanskelig å få skutt dyret.

Los, stand og søk går i hovedsak på instinkter, og er vanskelig å lære.

En mulighet er jo å bruke hunden som båndhund, enten i ettersøk eller under hjortejakt. Du kan jo google litt og se hvordan svart elghund jobber, og vurdere om det er noe dere kan klare. Et jaktkort på hjort er som regel greit å få kjøpt også, og mange som jakter hjort jakter alene, i motsetning til elgjakt som er mer en sosial greie.

Skrevet

Du kan ta holde på me feks rypejakt og ha me hunden som selskap.. Skal du bruke hunden din til jakt, må du velge en jakthundrase..

Blodspor er nok ikke jakt ;)

Sent from my GT-I9100

Skrevet

Hetsjakt er ikke lov, men så vidt meg bekjent sier ikke lovverket noe om harejakt med hund (i dette tilfelle saluki) om intensjonen er at du skal skyte haren. Det er heller ikke uvanlig, med harehund, at det er hunden som tar haren, f.eks. en skadeskutt hare. Jeg gjorde ett søk på "hare hund jakt" og fikk et eksempel fra Youtube på nettopp dette:

Men jeg vil ikke oppfordre deg til å tolke loven til eget forgodtbefinnende :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...