Gå til innhold
Hundesonen.no

Navgivning til hund nr. 2?


ka9n4ever
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg lurte på hvordan dere gjør det når dere skal gi hund nr 2 et navn?

Jeg mener, det burde vell ikke være for likt den første hunden sitt navn, eller samme bokstaver eller tonefall eller noe?

Jeg har nå en Norfolk Terrier ved navn Kira, og forhåpentligvis kommer hund nr 2 i mars. Det skal være en hannhund, og jeg liker veldig godt navet Kean. Men det tenker jeg blir litt for likt? Med tanke på samme forbokstav "ea" uttalse "i" og da blir i'en også lik.

Hvordan velger dere navn nr 2?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har Chessea (uttales tschessi) og Leja (uttales leija), og de er enkle å skille. Men navnene deres er ulike fordi de er ulike raser med forskjellig opphav. Neste hunden blir en vannhund til, og den skal ha et navn i samme "sjanger" som Chessea.

Oppdretter til Chess har Bessea, Tazsea, Shellsea, Izsea osv. Ganske like navn, men hundene har ikke problemer med å skille navnehe sine allikevel. Hunder oppfatter nok mer enn vi tror av forskjeller på lyd.

Jeg tenker - kall hunden det du vil. Er det et navn du liker så bruker du det, samme om det er likt det den andre hunden har :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg "prøver ut" navn på mine før en ny får det... Fikk en voksen tispe fra Slovenia for noen år siden og hun het Phoebe - men når jeg brukte det i dagligtale så merket jeg at min Moby faktisk ble ganske forvirret. Ergo byttet hun navn til Mitten.

Så jeg bruker endel tid til å finne navn som ikke er for likt noen av de andres navn - selv om jo alle faktisk kommer hvis man prater litt med en av dem, da.. Alle mine hunder har navn på M (bare gammel vane), og nå sist hadde jeg et strev å finne noe som passer... De fire andre heter Moby, Milla, Mac og Moxy - så jeg ville ikke ha de vokalene (O, A eller I) som 2.bokstav. Ergo ble det Messi (selv om det er litt likt Moxy er det så ulik uttale at de har ingen problemer med å skille de).

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg velger akkurat det navnet jeg vil. Jeg ser ikke for meg veldig mange situasjoner hvor det faktisk har noe og si at jeg roper/snakker til den ene og begger tror jeg snakker til dem. Forøvrig tror jeg ikke de vil ha veldig mye problemer med slike missforståelser i det daglige uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...