Gå til innhold
Hundesonen.no

Navgivning til hund nr. 2?


ka9n4ever
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg lurte på hvordan dere gjør det når dere skal gi hund nr 2 et navn?

Jeg mener, det burde vell ikke være for likt den første hunden sitt navn, eller samme bokstaver eller tonefall eller noe?

Jeg har nå en Norfolk Terrier ved navn Kira, og forhåpentligvis kommer hund nr 2 i mars. Det skal være en hannhund, og jeg liker veldig godt navet Kean. Men det tenker jeg blir litt for likt? Med tanke på samme forbokstav "ea" uttalse "i" og da blir i'en også lik.

Hvordan velger dere navn nr 2?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har Chessea (uttales tschessi) og Leja (uttales leija), og de er enkle å skille. Men navnene deres er ulike fordi de er ulike raser med forskjellig opphav. Neste hunden blir en vannhund til, og den skal ha et navn i samme "sjanger" som Chessea.

Oppdretter til Chess har Bessea, Tazsea, Shellsea, Izsea osv. Ganske like navn, men hundene har ikke problemer med å skille navnehe sine allikevel. Hunder oppfatter nok mer enn vi tror av forskjeller på lyd.

Jeg tenker - kall hunden det du vil. Er det et navn du liker så bruker du det, samme om det er likt det den andre hunden har :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg "prøver ut" navn på mine før en ny får det... Fikk en voksen tispe fra Slovenia for noen år siden og hun het Phoebe - men når jeg brukte det i dagligtale så merket jeg at min Moby faktisk ble ganske forvirret. Ergo byttet hun navn til Mitten.

Så jeg bruker endel tid til å finne navn som ikke er for likt noen av de andres navn - selv om jo alle faktisk kommer hvis man prater litt med en av dem, da.. Alle mine hunder har navn på M (bare gammel vane), og nå sist hadde jeg et strev å finne noe som passer... De fire andre heter Moby, Milla, Mac og Moxy - så jeg ville ikke ha de vokalene (O, A eller I) som 2.bokstav. Ergo ble det Messi (selv om det er litt likt Moxy er det så ulik uttale at de har ingen problemer med å skille de).

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg velger akkurat det navnet jeg vil. Jeg ser ikke for meg veldig mange situasjoner hvor det faktisk har noe og si at jeg roper/snakker til den ene og begger tror jeg snakker til dem. Forøvrig tror jeg ikke de vil ha veldig mye problemer med slike missforståelser i det daglige uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Orijen og Farmina N&D er høyeste kvalitet tørrfor jeg vet om, men hunder vokser og lever og stråler og strutter og holder seg friske og glade på Royal Canine, Purina, Hills og Eukanuba også, selv om mange med sterke meninger mener de merkene der er nær likestilt med rottegift eller i beste fall bare bæsj 🤷🏼‍♀️ Alle tørrfor trenger vegetabilsk bindemiddel, ingen lager tørrfor av rene animalske ingredienser. Vær obs på at kornfrie for må ha høy nok andel av de riktige animalske ingrediensene, eller være tilsatt bl.a. metionin/taurin om de har for lite eller for lav kvalitet av animalske proteiner. Ikke alt "kjøtt" er kjøtt. Rester fra menneskemat som hjerner, bindevev, ikke alt som er like næringsrikt, men folk vil gjerne tjene penger på det. % protein betyr ikke at det er fullverdig protein. Det er lov å oppgi kollagene proteiner ved å navngi dyrearten og telle det under "protein" uten nærmere spesifikasjon. Mange markedsfører med "kornfritt" som om det gjør foret bedre, men når det består av brusk og bindevev og de bruker søtpotet og belgfrukter som fyllstoff, så oppnår de ikke en tilfredsstillende aminosyreprofil, noe som ledet til et massivt "utbrudd" av DCM: https://www.fda.gov/animal-veterinary/outbreaks-and-advisories/fda-investigation-potential-link-between-certain-diets-and-canine-dilated-cardiomyopathy Det er ikke så lett.  Det er kanskje å banne i kirka, men de store merkene som RC og Eukanuba har forsket mest og vært på markedet lengst. De rasespesifikke forene deres er ikke tull, noe en vil erfare om en forer en Chihuahua med Yorkshire Terrier for.  ..så om de har et rasespesifikt for til lapphund (eller liknende nordisk spisshund) vil jeg anbefale det når råfor ikke er et tilgjengelig alternativ. 
    • Hei, Har en finsk lapphund på 8 mnd. Hvilket tørrfor anbefaler dere/har dere god erfaring med? Per nå ingen kjente allergier.
    • Dra i skogen! Mye mindre stuff der.
    • Ja, jeg får vel bare passe på. Blir veldig kjedelig turer dersom jeg ikke kan gå utenfor den asfalterte veien😅 En kan vel aldri sikkerhetsgarantere for alt på tur. Hun må jo få lov til å være litt hund også, men skulle ønske hun var litt mer kritisk. 
    • Hvis hun reagerer på "æsj" så er du heldig (min ene lærte også det etterhvert, men aldri den andre). Det skal godt gjøres, og jeg tror nok du må ta til takke med å være litt obs, og jobbe med slipp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...