Gå til innhold
Hundesonen.no

Litt "in your face" til sauebøndene (om det er lov å si det)


Recommended Posts

Skrevet

Hmmm.. leser ikke dette som en in your face for sauebondene i det hele tatt jeg, ihvertfall ikke utifra sammendraget. Tvertimot, det er mer en in-your-face til gjeterromantikerne. Gjeting var overhode ikke lønnsomt, ikke en gang om man omdirigerte alle pengene fra rovdyrerstatning til gjete-kostnader..Men det var spælsau som tålte gjeting best og de italienske vokterhundene knyttet seg mer til sau enn de polske, muligens pga de polske vokterhundene var blitt mer håndtert av mennesker.

Men takk for link! Jeg leste den undersøkelsen for 100 år siden, skal lese den igjen (den er jo ganske omfattende) :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg leser det som at kostnadene ved å erstatte sau vil kunne overføres til å drifte en saueflokk med gjetere/vokterhunder strømgjerder osv. Det betyr jo at det er mulig å ha en sunn bestand av rovdyr i landet vårt! Tragisk at man må betale forskning for å bevise at det er fult mulig å passe på sauene sine :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg leser det som at kostnadene ved å erstatte sau vil kunne overføres til å drifte en saueflokk med gjetere/vokterhunder strømgjerder osv. Det betyr jo at det er mulig å ha en sunn bestand av rovdyr i landet vårt! Tragisk at man må betale forskning for å bevise at det er fult mulig å passe på sauene sine :)

Nei, det var nettopp det regnestykket som ikke gikk opp. Man måtte ut med 1-2 millioner Kr i tillegg til saueerstatningen bare i Lierne. Tror du den norske forbruker som alltid skal ha så billig mat ville være villig å betale for det tillegget?

edit: og de 1- 2 millionene kr i tillegg var i 1999, hvor stort ville det tillegget være idag?

Og det har aldri vært snakk om at det ikke er mulig å passe på sauene, det er snakk om det er noen økonomisk hensikt å passe sauene i det hele tatt. Regnestykket der viste at det er det ikke. Man kan mene hva man vil om sauebønder, men de skal ha en inntekt de også. Så lenge deres inntekt bestemmes av antall kg kjøtt produsert, så må de drive etter det - og da er ikke gjeting en farbar vei. Og vi forbrukere vil garantert ikke betale en tøddel mer til bonden, verken i økte matpriser eller over statsbudsjettet. Rovdyrpolitikk er mer landbrukspolitkk enn noe annet.

  • Like 3
Skrevet

Men så gikk jo også tapet ned fra 18 til 0,4%.. så at staten må subsidiere 1 mill i tillegg til 0,4 % sau? Jeg ser heller at mine skattepenger er med på å subsidiere gjeting enn erstatning.

  • Like 1
Skrevet

Men så gikk jo også tapet ned fra 18 til 0,4%.. så at staten må subsidiere 1 mill i tillegg til 0,4 sau? Jeg ser heller at mine skattepenger er med på å subsidiere gjeting enn erstatning.

Ikke minst med tanke på dyrevelferden for sauen. Alle de unødvendige lidelsene ved å daue sakte alene i skogen vil bli borte, det vil bli færre som sprenges av løshunder, og tenk på alle sommerjobbene for ungdom det vil generere :)
  • Like 4
Skrevet

Staten må gå fra å gi sauebøndene 741 000 til 1.961.000 hvis det skal legges om til gjeting kun i Lierne som jeg skjønner det... Lierne er jo bare en kommune i Norge så det blir store summer hvis alle saubønder skal få subsidiert gjeting. (Mulig jeg leser feil i rapporten)

Skrevet

Staten må gå fra å gi sauebøndene 741 000 til 1.961.000 hvis det skal legges om til gjeting kun i Lierne som jeg skjønner det... Lierne er jo bare en kommune i Norge så det blir store summer hvis alle saubønder skal få subsidiert gjeting. (Mulig jeg leser feil i rapporten)

Jupp, for hele kommunen. Husk at dette er oppstartskroner, gjerder skal bare kjøpes og settes opp en gang, man trenger ikke kjøpe nye hunder hvert år osv. La oss si at en gjeter får 300 000 i årslønn, da betyr det 2-6 årsverk dekket av staten årlig. Det er slett ikke mye, om noen av disse går fra arbeidsledighet til jobb, sant? Penga kommer fra et annet budsjett, men samme statskasse. Etterhvert som rutiner forbedres, og lønnsomheten pr slaktesau øker (mindre stress=høyere slaktevekt) vil summen fra statskassa senkes, sant?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...