Gå til innhold
Hundesonen.no

Fersking på villspor :)


Augustina
 Share

Recommended Posts

Hei!

Det er faktisk veldig merkelig for meg å være inne på et hundefôrum, da jeg egentlig er hestejente fra innsiden og ut- og enda litt til. Men hva er vel bedre enn en hestejente med hund?

Jeg er da en jente på 20år opprinnelig fra Oslo, men har flyttet på bygdelandet utenfor Elverum. Her jobber jeg i stall, har egen hest og ja. Jeg bor alene, og lenge har jeg følt at noe mangler- inntil jeg begynte å titte på hund. Dette er noe jeg har ønsket meg lenge og tenkt veldig lenge på, og i dag hentet jeg hjem en 8 måneder gammel Sheltiehann som et nytt tilskudd i min lille "familie" i Elverum.

So far, so good- men jeg har mye og lære! Om jeg kommer til å være aktiv her vet jeg ikke, men har vært innom her lenge før jeg fikk somlet meg til å bli medlem, og kan vel si jeg bruker siden til å lære av andre og ta til meg informasjon om hunden. De er tross alt ikke like som hester :lol:

Dette ble kort og godt, så får vel avslutte med et par bilder av Jenzan Dramatic Dumbo aka Yatzy :)

I stallen for første gang. Litt lyd i han fordi han skvatt litt av disse svære dyrene stakkar, men roet seg en del. Trenger bare tid denne karen, han er jo egentlig tøff :)

4DEE5C87-1B80-4737-B32E-B9E0F87B1009-10802-0000096CE1434F32.jpg

Vel hjemme etter lang kjøretur og en tur i stallen.

6E03990D-82B7-4FF9-9DB5-C65A1DAF6842-10802-0000096CF4B44FF1.jpg

Falt fort til ro :)

7341DC68-C5E9-40FB-A1EB-123030BF3611-10802-0000096D07ABD8C8.jpg

Blir spennende og se hvor dette bærer hen :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk dere :)

Som nybakt hundeeier kan jeg vel si at han er helt fantastisk så langt- han har blitt mye roligere i stallen, er så imøtekommen mot mennesker og har begynt å komme mer til seg selv etter flytting. Han har begynt å bli mer leken, spiser bedre og ja- blitt mer "hjemme".

Har ikke satt i gang stort med lydighetstrening enda da jeg synes han skal få falle mer til ro først, men han har lært seg sitt ganske greit, går penere i bånd (kjøpt sele til han så han ikke blir dratt sånn i nakken) og har begynt å lystre navnet sitt. Har hatt han løs på større lukkede områder, og da kommer han også på innkalling- men det er litt som han føler for. Han har ikke blitt trent noe særlig lydighet, så synes det er fremgang ( i alle fall i mine øyne :) ).

Har en venninne som er valpeinstruktør, så hun skal hjelpe meg etter han har roet seg litt til! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
×
×
  • Opprett ny...