Gå til innhold
Hundesonen.no

Innbilt svangerskap?


BareLinn
 Share

Recommended Posts

Jeg har ei sheltietispe på 3,5aar som var ferdig med lopetida for ca 1,5-2mnd siden,og naa oppforer hun seg veldig merkelig. Hunden er jo helt teit :P

Hun vokter tyggebein/griseorer ,og har provd aa "gjemme" dette.

I tillegg spiser hun ikke opp maten sin, noe hun har slukt tidligere.

Hun har litt "pupper",og er veldig rastlos. Vandrer hvilelost rundt,og faar liksom ikke roet seg.

Aner ikke om det er noen sammenheng men syns og hun lukter skikkelig...fis :P Om hun fiser,eller hva hun gjør..aner ikke,men hun stinker -.-

IDAG fikk jeg vite at ei som hadde vært paa tur med henne,hadde sluppet henne inn i huset alene med en ukastrert chihuahua hanne naar hun hadde lopetid -.- Men jeg tror ikke det var paa riktig tidspunkt under lopetida,selvom hun tidlig oppforte seg som ei billig ei,under lopetida :P

Kan dette være IS? Eller KAN hun i verste fall vaere drektig? :/

Vetrinaeren kontaktes selvfolgelig imorgen,men tenkte aa forhore meg her inne, forst :)

PS; Beklager bokstavene men iPad'n er teit!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

?? Hvorfor det?

Vel, keisersnitt med avlivning av valpene er jo også en mulighet. Har i hvert fall sett flere tilfeller av uønsket drektighet på et sent stadie hvor man velger å kastrere for å bli kvitt valpene og for å unngå at det skjer igjen. Men sier selvsagt ikke at det er eneste alternativ.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du skriver jo "ville nok blitt en kastrering" som om det var eneste mulige utvei overhodet. En merkelig ting å være så skråsikker i uttalelsene sine, syns jeg, med mindre du da kjenner trådstarter godt og har snakket med vedkommende og vet mer enn det som skrives i tråden her. Men utifra hva som står i tråden, er det overhodet ikke sikkert trådstarter ønsker å hverken avlive valpene ELLER å kastrere sin tispe!?

Det er ikke alle som er like "blodtørstige" og ønsker å avlive nesten fullgåtte valper. Gjort er gjort, det kan hende trådstarter ønsker å gi valpene en sjanse i livet.

RED:

det er også mulig det er innbildt drektighet, men det vet man jo ikke før TS har vært hos vet'en.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du skriver jo "ville nok blitt en kastrering" som om det var eneste mulige utvei overhodet. En merkelig ting å være så skråsikker i uttalelsene sine, syns jeg, med mindre du da kjenner trådstarter godt og har snakket med vedkommende og vet mer enn det som skrives i tråden her. Men utifra hva som står i tråden, er det overhodet ikke sikkert trådstarter ønsker å hverken avlive valpene ELLER å kastrere sin tispe!?

Det er ikke alle som er like "blodtørstige" og ønsker å avlive nesten fullgåtte valper. Gjort er gjort, det kan hende trådstarter ønsker å gi valpene en sjanse i livet.

RED:

det er også mulig det er innbildt drektighet, men det vet man jo ikke før TS har vært hos vet'en.

Hold your horses. Jeg skrev da aldri at trådstarter skulle/måtte/burde avlive valpene som det slett ikke er sikkert eksisterer en gang? Jeg burde nok utdypet mitt svar, men jeg skrev bare at det i slike tilfeller med nesten fullgått drektighet hvor valpene er uønsket og eier ønsker abort, gjerne ender med kastrering som en abortløsning. Grunnen til min kommentar var kommentaren om at det var for sent for abort. Det vil nok være vel sent for en vanlig abortsprøyte, men det betyr ikke at det ikke er mulig å abortere. Om det er anbefalt, det er en helt annen sak.

Forhåpentligvis så er dette bare en innbilt drektighet, og ikke noe å bekymre seg over. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kom ikke i kontakt med vet'n idag,men skal ringe igjen imorgen.

Hun er fryktelig stressa i perioder,graver og styrer.

Har tatt ifra henne evt. "valper" da jeg tror hun er innbilt.

Om hun i "verste" fall skulle være drektig,faar selvfolgelig valpene en sjangs.

Men tror ikke hun er drektig heller,selvom man aldri vet for etter vet-time.

Grunnen til at jeg sier "verste" fall, er vel ganske aapenbar ;)

Ingen onskelig situasjon om det skulle vise seg,men gjor det beste utav det uansett.

Vet ikke om det har noen sammenheng,men hun er ekstrem!!paa a vaske hannhunden jeg har.

Helst i hele "trynet" Oo

OM hun mot all formodning er drektig...saa kjenner jeg "faren",og han er en renraset chihuahua,med valper etter seg fra for.

Ikke at det betyr noe,men en liten trygghet i "verste fall"!

Saa ogsa ikveld at hun er veldig hoven nederst pa magen, mot det hellige :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal inn med henne imorgen :o

Hun gjemmer forkulene sine ned i saueskinnet som ligger i buret Oo

Idag hentet hun ei og ei kule fra skaala,tok de med inn i buret,dytta de nedi,også lot de ligge litt..

Nar jeg gikk bort og fulgte med,sa spiste hun de .. Rare jenta Oo

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har vi vaert hos vetrinaeren,og mi lille jente bare oensker seg valper ;)

Har fatt medisin,sa haaper vi det gaar seg til :)

En mulighet var sterilisering da jeg vet hun har hatt dette tidligere,men veldig usikker.

Ulepmer?

Fordeler?

Ved sterilisering ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for tilbakemeldinger, vurderer frem og tilbake,men avventer aa ser..

Hun fikk galastopp denne gangen,og jeg lurer paa en ting..

For det forste er hun ekstremt slapp..

I tillegg kastet hun opp ved forste dosering,, hele TRE! ganger..

Leste meg til at dette var normalt ved forste dosering,men at d var viktig aa fortsette..

Igaar fikk hun andre dose,og hun kastet opp hele TRE! ganger idag og :/

(Skrevet igaar!)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...