Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hørt at hundens faktiske behov for opptak av proteiner ligger på rundt 20% (mener jeg å huske) av dietten hos en normalaktiv hund, mens de fleste fôr inneholder godt over dette. Alt blir ikke tatt opp, og dermed er den reelle andelen proteiner lavere enn hva som står oppgitt. Men likevel, det er fremdeles over de 20 (?) % som hunden trenger, og resten blir overskuddsproteiner som hunden må deale med (omdanne til fett, eller skille ut i urinen). Hvor farlig er dette? Selvsagt bedre med for mye enn for lite, men hvor holdbare er disse argumentene til fôrprodusenter?

Skrevet

Hunder må ha minimum 18% opptagelig protein for å vedlikeholdes. Forskjellige proteiner har forskjellig opptagelighet, fra egg som har 98% til bygg/havre som har langt under 50% opptakelighet.

Så selv om et fôr inneholder 20% protein, er det slett ikke sikkert at hunden opptar alt sammen.

Utskilling og omdanning av overskuddsprotein er en helt naturlig prosess, og er slett ikke farlig for hunden, så sant den ikke har lever og nyresykdommer.

  • 1 month later...
Skrevet

Nei, det er skitten hund, rett og slett.

Det kan det ikke være.

Hun hadde litt av det i pelsen, så blei hu dusja og når hu hadde tørka ordntlig var det fortsatt der :D

Skrevet

Det skal vel sies at det kan være hardt til nyrene over lengre tid hvis man forer hunden me overdrevent mye proteiner..

Sent from my GT-I9100

Og hva er overdrevent mye proteiner? Iom at det går til muskelbygging, energi og overskuddet går ut med urinen. Det er det siste som lagres som fett i kroppen på en hund, i motsetning til karbohydrater og fett.

Det er umulig å gi for mye proteiner, såsant hunden er frisk. Det finnes ikke hardt for nyrene i det hele tatt, hunder blir IKKE nyresyke av protein, men nyresyke hunder bør få meget lettfordøyelig protein, dvs animalsk og ikke vegetabilsk.

  • Like 1
Skrevet

Og hva er overdrevent mye proteiner? Iom at det går til muskelbygging, energi og overskuddet går ut med urinen. Det er det siste som lagres som fett i kroppen på en hund, i motsetning til karbohydrater og fett.

Det er umulig å gi for mye proteiner, såsant hunden er frisk. Det finnes ikke hardt for nyrene i det hele tatt, hunder blir IKKE nyresyke av protein, men nyresyke hunder bør få meget lettfordøyelig protein, dvs animalsk og ikke vegetabilsk.

Om det er feil påstand, så trekker jeg den tilbake.. Fordi dette er noe jeg lærte igjennom en prat med noen folk som drev med ernæring me hund og var med å laget et tørrfor til hund.

Men jeg antar jo selvfølgelig at overdrevet er virkelig overdrevet, og at hunden som evt blir syk må ha et vist anlegg for det..

Sent from my GT-I9100

Skrevet

Før i tiden ble det ofte sagt om hunder som klødde eller hadde eksem at de fikk for mye proteiner i fôret.

Jepp, og den myten henger fortsatt igjen. Sannsynligvis var det lagermiddallergi eller sensitivitet til et visst protein som hadde skylda.
Skrevet

Nei, det er skitten hund, rett og slett.

Var innom veterinæren på D4A i går, og hun sa det var stressflassing.

Så det var nok ikke noe møkkete hund :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...