Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tenker litt på om jeg bare skal klippe ned Blondie. Etter operasjonen er hun barbert her og der, så det vil uansett ta tid før pelsen hennes vokser ut igjen. Jeg har lenge tenkt at jeg en dag skal klippe henne ned, så nå er egentlig en grei tid å gjøre det på.

Men hvordan kan jeg klippe henne ned uten at hun ser stygg ut, og gjerne også ser litt rasetypisk ut? Tips?

5821805488_7b845b2c73_z.jpg

Grøss og gru, den fine utstillingshunden :(:lol:

Skrevet

Er det ikke litt dumt å klippe henne ned før vinterens kulde? Jeg tenker bare at det kan være greit å la henne beholde den pelsen hun har i kulda nå? Selv om hun er loppet litt for hår her og der ifm operasjonen, så trenger hun jo ikke fryse overalt? :)

Har papillon underull eller ei..?

Skrevet

Papillon skal ikke ha underull, men de fleste har det likevel. Mengden varierer. Min egen har lite underull.

Men jeg tenker jo ikke på å barbere henne ned akkurat. Hun har jo ikke bruk for fanene på beina mot kulden eks. Eller all den lange pelsen på halen.

Skrevet

Jeg tror at første bud hvis man skal klippe ned en langhårshund så den blir fin er å la noen gjøre det som kan det. (Jeg vet ikke hvor flink du er til sånt altså).

Guest lijenta
Skrevet

Kan du ikke legge ut et bilde hvor du viser hvordan pelsen er nå også lettere å komme med forslag da

Skrevet

Effileringssaks på behenget rundt om er kanskje løsningen? Det er skikkelig stygt å klippe rett av med en vanlig saks i alle fall :P Ryggen og ørene trenger du jo ikke røre? Ørehårene på pap vokser saaaaakte ut igjen hvis man klipper dem altså.

Hun som har faren til Leja har klippet ned den ene papillonen sin. Njaa. Var ikke så pent utført synes jeg. Men hun hadde stusset over hele kroppen (unntatt ryggen og ørene), og etterhvert som det vokste til ble det helt ok.

  • Like 1
Skrevet

9728_244102750261_1345597_n.jpg

Her er et bilde av Tinka når hun var nylig barbert ned, jeg lot faner og hale være og stusset litt med effileringsaks på ørene. Hun så ****** ut en liten stund, men etter noen uker så hun ganske normal ut. Tok bare det skjæret med mest avstand på.

  • Like 1
Skrevet

Papillon skal ikke ha underull, men de fleste har det likevel. Mengden varierer. Min egen har lite underull.

Men jeg tenker jo ikke på å barbere henne ned akkurat. Hun har jo ikke bruk for fanene på beina mot kulden eks. Eller all den lange pelsen på halen.

OK, sånn å forstå. Men da følger du bare rådet de andre ovenfor her har gitt; bruk effileringssaks, så blir det ikke "skarpe klippekanter" der du har sakset ned lengden på hårene.

Tenkte du å klippe hårene på ryggen også...? Dvs lengden på dem? Eller bare der pelsen "henger"; som faner og ører og buk, rumpe osv?

RED:

Og effileringssakser kommer visst i mange prisklasser, gitt...

650 kroner eller 100 kroner...

Skrevet

Tror nok det bare blir det lengste jeg klipper. Jeg syns pelsen på ryggen har helt ok lengde. Jeg tenker fanene, kanskje halen, men den blir vanskeligst å klippe føler jeg. Og baken hennes. Frynsene skal hun få beholde :)

Jeg har ikke noe bilde av hvordan pelsen hennes er nå, for hun har en boddy på seg enda. Så det er litt vanskelig å se hvordan pelsen ser ut, jeg vet ikke det selv en gang.

Skrevet

Kanskje ikke for å klippe en gang? :P

Tja, det blir ikke like bra da. Men om man ikke bryr seg om det blir pent, så kan man jo bruke en billigvariant. Evt. bør man heller låne en saks av noen som har en god saks.

Skrevet

Har man en hunderase man bare har tenkt å klippe èn eneste gang i hundens liv, så er det vel ok med en billigsaks? Den holder seg vel skarp nok til EN klipp? Forhåpentligvis...? :)

Skrevet

Jeg har effileringssaks som jeg er fornøyd med :)

Men ville dere bare klippet bort fanene på beina? Og hvordan gjør man det med baken og halen uten at det ser unaturlig og rart ut?

Skrevet

Har man en hunderase man bare har tenkt å klippe èn eneste gang i hundens liv, så er det vel ok med en billigsaks? Den holder seg vel skarp nok til EN klipp? Forhåpentligvis...? :)

Jeg snakker bare erfaringsmessig jeg da, som regel er problemet at det blir mye mer hakkete med en billigsaks for den er ikke skrudd sammen like bra som en dyrere en er.

  • Like 1
Skrevet

Før:

535364_10150770734137559_1757242096_n_zps9953fc25.jpg

Etter:

298770_10151183730572559_1783089434_n_zps53da30e4.jpg

564538_10151183732877559_942489918_n_zps9f9f3515.jpg

Barbert helt kort på hele kroppen, utenom halen og litt av kragen. Syns ikke det ble så ille, og det er helt fantastisk å slippe å plukke ut kvist pg kvast fra pelsen etter hver eneste tur.

  • Like 1
Skrevet

Jeg synes at man må klippe jevnt over det hele jeg, hvis man først skal klippe. Jeg synes ikke det ser pent ut med kort pels på kroppen, og så masse pels på hode og hale, hodet blir jo overdimensjonert i forhold til kroppen, og halen ser helt feil ut. Og ikke for å være slem, men noen av bildene her viser hvor hakkete det blir hvis man ikke bruker effileringssaks. Ikke pent.

  • Like 1
Skrevet

Gleder meg til å slippe å plukke kvister jeg også :D

Men jeg tenker at lengden på brystet og kroppen er helt ok, det trenger jeg ikke å ta. Ørene er jo egentlig for lange, men det er ingenting som henger seg fast i de, og jeg klarer bare ikke å klippe de. Så det blir fanene på beina, kanskje litt på sidene av magen, baken og halen.

Skrevet
Jeg synes at man må klippe jevnt over det hele jeg, hvis man først skal klippe. Jeg synes ikke det ser pent ut med kort pels på kroppen, og så masse pels på hode og hale, hodet blir jo overdimensjonert i forhold til kroppen, og halen ser helt feil ut. Og ikke for å være slem, men noen av bildene her viser hvor hakkete det blir hvis man ikke bruker effileringssaks. Ikke pent.

Ikke nødvendigvis, Tinka hadde forholdsvis kort pels på hodet. Kanskje halen så feil ut, men jeg likte det med en gang det ble jevnt på resten av kroppen. Men jeg brukte barbermaskin da.

Skrevet

En av naboene her har en papillon som de klipper helt ned en gang i året. Lurer på om han har veldig mye pels. Men han ser ikke spesielt ut som en papillon, da de tar alt. :P

Skrevet

Jeg venter ihvertfall til hun har fått av boddyen og ser hvordan hun ser ut før jeg bestemmer med. På en måte så vil jeg klippe henne ned, på en annen måte så klarer jeg det ikke :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...