Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er viktig for deg når du handler(hundeutstyr)


Arielle
 Share

Recommended Posts

Som noen kanskje vet så driver jeg et lite firma og lager hundeutstyr. Jeg prøver så godt jeg kan å holde prisene nede men det er ikke alltid lett å finne en grei måte å gjøre det på. Jeg lurer litt på hva dere ser på når dere handler? Jeg sender med posten men har fått avtale med bring for sending med sporing men det blir dyrt. Når noen handler mye så er prisene det samme med eller uten sporing men for et halsbånd, eller et leietau så blir det en god del mer å sende men sporing enn uten. Så her sliter jeg litt for det hender at pakker forsvinner i posten. :(

Hva synes dere er "greit" å betale i frakt? Når blir det så mye at dere reagerer feks? Er dere villig til å betale mer for å få sporing eller ikke?

Hva er normalt og hva synes dere er greiest når der kommer til forskjellig pris på forskjellige størrelser eller samme pris på alle størrelser? Samme pris for et halsbånd på 30cm og et på 60cm? samme pris på et leietau på 1,8m og et på 3 meter?

Er det noe dere kan komme på som dere synes er viktig når dere skal handle over nettet? Noe dere pleier irritere dere over, noe dere pleier sette pris på?

Kanskje noen vet hvordan andre pleier å gjøre det med utsending av purringer? Er det normalt at de sender ut purring noen dager etter at betalingsfristen for fakturaen har gått ut? Jeg har enda ikke sendt ut en purring men det er nok for at jeg er for snill og maser heller 10 ganger på folk enn å sende ut ny regning sånn at de må betale mer.

Noen gode tips til meg som prøver så godt jeg kan for å gjøre alle fornøyd?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Purring mener jeg sendes ut fjorten dager etter forfalldato.

Jeg vil ha gode bilder i en nettbutikk som viser tingene på en enkel måte.

Jeg vet at jeg vil ha solide produkter men det tjener ikke butikkene så mye på.

Forskjellige størrelser bør ha en differanse i pris, den trenger jo ikke være så stor men markerer at en får mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det gjelder håndlagede ting, så synes jeg det er helt kurant med prisforskjell på str, det er mer jobb og mer materialer i de store str. Samtidig kan de minste str også være veldig prakkete å lage, så at de koster det samme som litt str str er også greitt.

Jeg vil at butikkene skal holde det de lover, feks i forhold til farge, str, leveringstid osv. Blir noe forsinket, helt greitt det, så lenge jeg har fått beskjed, og har muligheten til å kansellere bestillingen fordi jeg trenger detogdet til denogden datoen.

Ang betaling, begynn å ta forskuddsbetaling, feks via paypal. Da får du penga dine, mens kunden har mulighet til å få igjen penga om ting ikke går/er som de skal. Ev depositum, om du ike vil kreve hele summen, du sender ikke før det er betalt.

Ang frakt, så er det noe av det kjipeste jeg betaler... Porto er bare helt forferdelig dyrt blitt, så jeg liker Mypack/Tollpost, da de har bedre priser enn Bring/Posten. Det kan lønnes for deg å sjekke om du kan bolklevere en eller to dager i uka, og da muligens få bedre priser, iom at det blir flere pakker. Det er lov i en liten bedrift å sende på faste dager, istedenfor å fly på posten daglig med en og en pakke ;) Ang sporing, så kan du ev ha begge deler som alternativ, så bestemmer kunden selv hva de vil betale for? Velger de uten sporing, så må de ta tapet på seg selv, om pakken blir borte i postgangen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hater å betale frakt, og det gjør at jeg relativt ofte klikker meg ut fra nettbutikker der jeg har lagt ting i handlekurven. 30 kr går greit, men alt over blir mye, da må jeg virkelig ville ha varen, og ikke finne den billigere noe annet sted.

Jeg synes det er greit å ha forskjellige priser på størrelser, men det er utrolig kjipt å klikke seg inn og se at det reklameres for f.eks et dekken til 300 kr, men så velger man den store størrelsen man skal ha, og vips koster det 700... Jeg synes ofte det er litt drøye prisøkninger når man går opp i størrelse... et halsbånd som er 60 cm langt kontra ett på 40 cm kan vel umulig koste 100 kr mer å lage.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Kanskje noen vet hvordan andre pleier å gjøre det med utsending av purringer? Er det normalt at de sender ut purring noen dager etter at betalingsfristen for fakturaen har gått ut? Jeg har enda ikke sendt ut en purring men det er nok for at jeg er for snill og maser heller 10 ganger på folk enn å sende ut ny regning sånn at de må betale mer.

Ja, den tiden det maks tar fra forfall til du skal ha det på konto med tanke på tida det tar i systemet, maks 3-5 dager. Normalt går jo dette på dagen nå i 2012. :) Det er bare tull å mase, send purring sånn inkassoloven krever så har du alt i vater når du en gang må kreve inn penger, vent heller med inkasso. De behøver ikke betale mer på en purring, det er opp til deg å legge på purregebyr. Og det er trossd alt litt mer oppfordrende å betale enn purring med inkassovarsel enn en faktura, det viser bare at du driver seriøst og er villig til å kreve inn pengene som alle andre som driver næringsvirksomhet. 1 gangs purring = inkassovarsel ettere nye loven.

§ 9. Inkassovarsel og betalingsfrist

Før en inkassator kan sette i verk inkassotiltak, skal fordringshaveren eller inkassatoren

a) etter kravets forfall ha sendt skyldneren skriftlig varsel på papir om at inkasso vil bli satt i verk, og

b) i varslet ha gitt skyldneren en betalingsfrist som må ha løpt ut uten at beløpet er betalt.

Fristen for betaling etter første ledd skal være minst 14 dager regnet fra det tidspunkt da varslet ble sendt. Betalingen skal anses å ha skjedd innen fristen dersom betalingsoppdraget er mottatt av bank innen fristens utløp.

For fakturering og purring kan jeg anbefale www.sendregning.no og for inkasso kan du se på www.conta-inkasso.no

Skal du fortsette å gi kreditt og ikke kreve forhåndsbetaling som tulip anbefaler så kan du lese inkassoloven

PS: og ja jeg også hater porto, det er mye å spare ved å sende små ting som brev uten sporing, dette må du jo veie opp mot ev. tap og forsikring ved sporing.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville tatt forskuddsbetaling via Paypal eller andre ordninger, folk er ikke alltid til å stole på, man skal ha en vare, men betale for det er tydeligvis vanskelig, utrolig IRRITERENDE!!! :gaah: :angry: :sint_01:

Når det kommer til forskjellige størrelser så syntes jeg det er ok å ta litt forskjellige priser, så lenge det ikke blir store forskjeller.

Porto er noe dritt...både for de som skal sende og de som skal motta :(

Selv liker jeg firmaer som sender varer med lite eller ikke noe porto, men skjønner at man må ta litt i porto når man er et lite firma, jeg klikker meg ofte ut av sider dersom jeg må betale 98kr og oppover i porto, da skal de ha noe jeg har skikkelig lyst på for å bestille.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det viktigste for meg er prisen. Helt klart! Det er så mye utrolig mye dyrt utstyr som man kan finne endel billigerer i utlandet. Men kvaliteten er også viktig. Jeg holder meg jo unna europris og biltema pga dårlig kvalitet, selv om det er veldig billig.

Frakt spiller også en rolle for meg. Det er viktig at ikke frakten er for dyr! Flere valgmuligheter går an, feks sende som usporet pakke (rimeligere) eller med sporing. Og små ting bør selvsagt ikke koste så mye å sende, hvis det går i en liten boblekonvolutt. Noen har porto med i prisen på varen, og det er også lurt (da føles det egentlig ikke så mye).

Jeg syns paypal er et godt alternativ til betaling!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar alle sammen :)

Ser ut som om alle andre synes porto eg like kjipt som meg! Har sendt med posten og etter at 3 pakker forsvant så ble jeg ganske sur kan enn si. Fikk avtale med bring men har faktisk enda ikke benyttet meg av den avtalen rett og slett fordi portoen fort kommer over 100kr. Noen ting kan jeg sendt for bare 20kr liksom og da føler jeg ikke at jeg kan sende det for 100kr bare for å få med sporing. Det er dyrt og sende med posten også hvis jeg skal sende en stor pakke som gjerne veier litt men så lenge de er små eller veier lite så får jeg sendt det for rundt 50kr. Mesteparten av det jeg sender tar jeg 50kr i porto for men jeg merker at jeg skulle hatt sporing på pakkene. En kunda kan egentlig bare si at de ikke har fått det så lenge det ikke er sendt med sporing, og da kan ikke jeg kreve betaling for noe som de ikke har fått og har heller ingen bevis på at de har fått det.

Jeg har tatt en telefon til tollpost nå i dag og har fått mail fra de. Venter nå på svar tilbake på hvilke priser de kan gi meg. :)

Kvalitet er noe jeg setter høyt! Utstyret jeg selger skal tåle mye og det er veldig viktig for meg at det gjør det. :)

Jeg skal sjekke ut paypal og se om jeg ikke begynner å ta forhåndsbetalt. De fleste er veldig greie og betaler men så har du de som kan drøye det både 1mnd og 2 før de betaler... :( Jeg følte liksom at det kanskje var mer seriøst å sende meg faktura sånn at de kunne få varene hjem før de betalte. Jeg har bare side på facebook så det er ikke mulig med sånn direkte betaling gjennom paypal tror jeg men jeg skal sjekker mer opp i det. Kanskje det blir litt vanskelig da? Forhåndsbetaling til mitt kontonr. tror jeg ikke er en bra ide for det hadde jeg vært skeptisk til i hvert fall. :)

Uansett så vil jeg fra nå av sende ut purring 1 uke etter forfall men et purregebyr på 50kr. Det er slutt på masing på folk for det tar krefter og jeg irriterer meg. Har de problemer med å betale den på fristen så kan de si i fra så er ikke det noe problem :)

Skal se litt mer på prisene og regne litt mer på hvordan jeg eventuelt skal gjøre det hvis jeg skal ta forskjellig pris på forskjellige størrelser.

Igjen: Tusen takk for svar :) Jeg setter stor pris på det og ei veninne av meg får også vite svarene deres og hun setter også stor pris på å høre hva dere legger vekt på siden hun også driver butikk og sender en del. Flere svar er hjertelig velkommen! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg betalte for hundemat over nettet så la jeg inn bestillingen (evt sende mail og bekrefte) og så sendte de meg en "faktura" på mail som rett og slett var en link til paypal med summen jeg skulle betale :) . Enkelt. Vet ikke hvordan man settetr det opp, men det høres jo it som en grei måte å gjøre det på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uansett så vil jeg fra nå av sende ut purring 1 uke etter forfall men et purregebyr på 50kr. Det er slutt på masing på folk for det tar krefter og jeg irriterer meg. Har de problemer med å betale den på fristen så kan de si i fra så er ikke det noe problem :)

Jeg skjønner ikke helt hvorfor folk MÅ bestille ting når de vet de ikke har råd til varen, er så utrolig irriterende :gaah: tror dem liksom at du skal drive veledighet, akkurat som om ikke du trenger pengene...skikkelig frekt :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg betalte for hundemat over nettet så la jeg inn bestillingen (evt sende mail og bekrefte) og så sendte de meg en "faktura" på mail som rett og slett var en link til paypal med summen jeg skulle betale :) . Enkelt. Vet ikke hvordan man settetr det opp, men det høres jo it som en grei måte å gjøre det på?

Det virket jo veldig greit! Skal sjekke ut med de og se hvordan jeg kan gjøre det :)

Jeg skjønner ikke helt hvorfor folk MÅ bestille ting når de vet de ikke har råd til varen, er så utrolig irriterende :gaah: tror dem liksom at du skal drive veledighet, akkurat som om ikke du trenger pengene...skikkelig frekt :angry:

Nei det kan du godt si! De fleste som ikke har kunnet betale det med en gang har sakt det når de bestiller. Altså de har spurt om de kan være så snill å få betale det den og den datoen, eller om jeg kan vente med å lage/sende til de har fått lønn. Så det synes jeg er greit. Jeg har hatt så mange tilfeller der de ikke har betalt på flere mnd at jeg setter faktisk mer pris på å få spørsmål om de kan vente med å betale den til en viss dato i steden for å ikke høre noenting i fra de på på lang tid. Men ja det er litt irriterende. Spessielt for meg som drivet så lite firma. Jeg gjør alt selv fra laging til regnskap og jeg ønsker å bruke minst mulig tid på annet enn å lage utstyret og kontakt med kundene så det hadde vært fantastisk hvis folk bare betalte. Så forhåndsbetaling hadde vært tingen tror jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg ikke så mye greie på sånt, men har fått en pakke fra TS. Bortsett fra at regningen falt ned bak kommoden og ble glemt der litt for lenge :icon_redface: , var det en veldig ryddig måte å handle på.

Hvor profesjonellt man gjør det, har vel litt med om man driver hvitt eller svart, er registrert som selvstendig nringsdrivende, har avtale med et fakturaselskap (?) som Lindorff etc, å gjøre. Driver du med småsalg helt privat og uten å oppgi inntektene, er vel basert mye på gjensidig tilitt?

Nå vet jeg ikke noe om butikken til TS eller noen andre her, men sånn generelt sett, er det litt forskjell på typen handel man bedriver. Nå surra jeg fært, føler jeg :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er uansett ikke urimelig at du krever at folk har betalt før du sender avgårde :) .

Det vil bli siste utvei for å si det sånn. :) Får jeg ikke til en noen bra noe med paypal så blir det å sende regning over mail som må betales før sending :)

Nå har jeg ikke så mye greie på sånt, men har fått en pakke fra TS. Bortsett fra at regningen falt ned bak kommoden og ble glemt der litt for lenge :icon_redface: , var det en veldig ryddig måte å handle på.

Hvor profesjonellt man gjør det, har vel litt med om man driver hvitt eller svart, er registrert som selvstendig nringsdrivende, har avtale med et fakturaselskap (?) som Lindorff etc, å gjøre. Driver du med småsalg helt privat og uten å oppgi inntektene, er vel basert mye på gjensidig tilitt?

Nå vet jeg ikke noe om butikken til TS eller noen andre her, men sånn generelt sett, er det litt forskjell på typen handel man bedriver. Nå surra jeg fært, føler jeg :D

For å si det sånn så er du et av de minste problemene jeg har hatt. Jeg har hatt folk som ikke har svart på mail og sms i flere mnd før de endelig har betalt. Jeg har til og meg noen som har bestilt flere ganger hos meg og hver eneste gang så kommmer aldri pengene inn det har gått minst 1mnd side forfall. :blink:

Jeg har registrert enmannsforetak og fører alt av regnskap så her skal alt være hvitt. Jeg har også kjøpt fakturaprogram og skriver ut faktura selv men jeg har ikke avtale med innkassoselskap enda i hvert fall. Har satt meg ned og sett litt på et annet fakturaprogram med inkasso som den var noen som tipset meg om litt lengre oppe her. Skal sette meg litt mer inn i det og se og jeg kanskje kjøper program av de. Aller helst vil jeg jo slippe å måtte gå så langt som til innkasso og vil jo unngå det hvis jeg tar betalt på forhånd.

Sånn utenom det så synes jeg det faktisk er en fordel med å selge varene på det viset jeg gjør fordi jeg får kontakt med de som handler. Jeg får passet på at målene er målt rett og at de får det akkurat som de vil ha det. De kan spør så mye de vil og de får svar innen kort tid. :) Nettbutikk er noen jeg har lyst på men føler jeg mister noe da. Da kan det fort bli feil str. på halsbånd siden jeg ikke kan spørre hvordan de har målt og passe på at det blir rett. Det er somregel en del spørsmål frem og tilbake før vi jeg har infoen jeg trenger og før kunden har fått det som h*n vil. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 weeks later...

Hiver denne opp litt for å kanskje få mer tips og råd.

Nå har jeg startet og ta forhåndsbetalt rett og slett fordi jeg vil bruke tiden min på å lage hundeutstyr i steden for å måtte bruke tiden på å passe på at folk betaler. Til nå har jeg sendt over en faktura som vedlegg og sendt varene så fort denne er betalt. Jeg tar i mot bestillingen, lager utstyret helt ferdig sånn at det er klar for å sendes med en gang, tar bilde av det og legger ut på siden min, sender faktura og sender varene så fort betalingen har kommet inn. Jeg skal prøve å få til en løsning med PayPal snart.

Frakt/porto er vanskelig! Posten er faktisk det beste alternative enn så lenge. Tollpost skal ha en del for å sende men på store pakker er de billiger enn posten. Problemet der et å få levert pakkene. Bring blir nå brukt på store pakker og posten på små pakker og det fungerer greit selv om jeg kunne ønske at jeg kunne ha enda billigere frakt. Nå er det 20kr for utstillingsliner, 50kr for små pakker og max 100kr når det er store bestillinger.

Hvor lenge synes dere det er greit å vente når dere bestiller håndlaget utstyr? Nå har jeg alt fra 1-2 fra bestilling til det sendes. Pga. store stooore problemer med levering av tau for tiden så har noen måttet vente alt for lenge men desverre kan jeg ikke gjøre noe med sånn.

Noen som vil ta en titt på siden min bare for å komme med noen tips? www.facebook.com/arielleshundeutstyr

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bekymringer ifht kronisk stress fra belastning på binyrer i oppvekst er fullstendig forduftet. Bekymringen kom fra kompetente som bare har sett ham i settinger han har høye forventninger til - og var fullstendig legitim gitt hans STRESS i de situasjonene - men jeg selv senker skuldrene fullstendig nå, etter en forholdsvis nydelig dag.  Han er fortsatt ung, vilter, energisk, lav impulskontroll, men fremgang er så tydelig, jeg har ingen bekymringer for å ende med en vanskelig håndterbar voksen. Han hadde i dag ingen problemer med å legge seg ned og slappe helt av på et helt nytt sted med så mange spennende distraksjoner som var mulige å få til på en gang. Fra ankomst travelt turområde med masse folk, masse unger, hunder og skrål og digre plener og lang strand - både strand og plen er noe han av vane forbinder med å få løpe og leke på - og en ujevn strøm av syklister i alle størrelser som passerte tett bak benken vi slo oss ned på - så tok det ham mindre enn 5 minutter å gå fra pesende i helspenn av forventninger til mer avslappet kroppsspråk, til å sniffe litt og så legge seg ned og faktisk slappe av - ikke bare skuespille, men faktisk slappe av - og bare følge nysgjerrig med på omgivelsene, uten noe stress. Han sladret veloppdragent på hver eneste forbipasserende, både på sykkel og til fots. Vidunderlig følelse. Alibiet for turen var verre. Vi skulle hente en pose med bakevarer fra en travel kafe, med en tett strøm av barnefamilier inn og ut, og folk på alle bordene tett utenfor. Jeg kviet, men det måtte gjøres. Ikke så naiv at jeg forventet samme avslappede ro gjennom det oppdraget der. Første stressbjeff kom allerede et par meter fra benken. Lett å håndtere med en sitt-kommando. Første ignorering av sitt-kommando kom ca 5 meter fra bordene. Valgte snu ham rundt en runde et par ganger. Kommunisere at den bjeffingen er uønsket og ikke fører dit han vil. Ventet ham ut på sitt-kommando. Det hadde effekt. Etter noen repetisjoner med full stans og krav om tyst og sitt for fremdrift kom vi oss mellom bordene, opp trappen og til døren. Ikke på slakt bånd, men uten trekking, på det såkalte trafikkhåndtaket. En ny favoritt. Super handy å manøvrere med.  Vi fikk ikke komme inn, men fikk servert på platten utenfor, hvor vi ble stående og stående og stående og stående og stående i halve evigheten. Jeg aner ikke nøyaktig hvor lenge, men antakelig i mer enn 20 minutter totalt. Det ble selvsagt noe bjeffing, og det ble selvsagt noen forsøk på å oppsøke blikkflørtere og vibbere ved bordene nedenfor, men alt i alt er jeg veldig fornøyd med unge Edeward. Det der var verdens mest distraherende miljø for ham. Jeg var kjip med bittesmå tørrforkuler kun servert for sladring og krevde veldig mye selvdisiplin av ham uten annen tilbakemelding enn ros. Han var jevnt over veldig flink til å beherske seg.  På tur derfra, etter å ha kommet oss litt bort fra bordene fjernet jeg alle krav i noen minutter, på tross av å ha en kaffe latte i hånden. Tenkte han trengte blåse litt ut med litt byks og lek. Tror det var en god vurdering å bare la ham få være i noen minutter, for han oppførte seg aldeles eksemplarisk igjen, helt på eget initiativ, innen et par minutter senere, og resten av turen, som ikke i det hele tatt ble som planlagt. INGENTING ble som planlagt, btw. Det skulle regne og det var helligdag. Vi skulle få både busser og sted for oss selv, trodde jeg, fra værmeldingen. Hadde pakket langline og leker for å ha det gøy sammen på et folketomt friluftsområde i 14 grader og regn. Istedenfor var det sol og ganske varmt og STAPPFULLT på bussen, av gniere med digre kofferter, som synes melkerute rutebuss til Værnes var bedre enn flybuss, så vi stod som sild i tønne på kokeplate. Ede oppførte seg SÅ fint på den kvelende varme og stappfulle bussen. Han imponerte de andre passasjerene. Den settingen der er noe han mestrer med glans. Ikke mange forsøkene på sniffing av underliv og sko jeg trengte: –Æppæpp'e for avbryte. Resten aldeles eksemplarisk adferd.  Ede er trygg på buss og tok seg en blund på turen tilbake til byen, uforstyrret av bussens bevegelser og pratet fra passasjerene. Det var som forventet at han ville blunde etter turen. Det som ikke var forventet var å bli frakjørt av bussen som skulle ta oss hjem. Den DRITTSEKKEN av en bussjåfør så oss komme LØPENDE fra en forsinket buss vi steg av fra holdeplassen RETT FORAN HAM. Han SÅ meg veive med armene i full galopp. Det var MINDRE ENN FEM METER IGJEN da han svingte ut fra holdeplassen og kjørte avgårde. Han trengte ikke å gjøre det der. Han kunne ventet. Den ruta hans har et flere minutter langt stopp i sentrum, bare to holdeplasser lenger frem. Å vente på oss hadde ikke forsinket bussen. Den ***** DRITTSEKKEN av en bussjåfør gjorde det der fordi han ikke ville ha med hunden.  Det var TO TIMER til neste avgang. To laaaange timer med ingenting å gjøre, ikke noe mykt Ede kunne ligge på, det var meldt REGN, og Ede burde få komme hjem og sove. Istedenfor stod vi stuck i sentrum på trangt budsjett uten noe å hvile på. Jeg begynte gråte fortvilet, vel vitende om hvordan overstimulert valp pleier slå ut i ville raptuser, og hva slags dyremishandling jeg synes det er å be en hund legge seg til å sove på steinhardt steingulv inne på sentralstasjonen eller hard asfalt i regnvær utenfor.  Rusletur i sentrum fremstod som det minste ondet, så vi ruslet avgårde. Planen var å få kjøpt oss en softis og finne et sted hvor Ede kunne slappe av. Vi ruslet og ruslet og ruslet og ruslet. Ingensteds hadde noen tilgjengelig servering. Eneste servering vi fant var noen shady og overprisede matvogner uten verken kaffe eller softis, og vi fant heller ikke noen benk med gress tett nok på til at vi begge kunne raste der. Det var enten benk til meg eller gress til ham. Ufattelig lite hundevennlig by. Vi ruslet og ruslet og ruslet som forvirrede hjemløse.  Til min overraskelse kom aldri den raptusen han pleier få om jeg drar strikken for langt hva angår lengde på tur eller mengde inntrykk. Han hadde virkelig fått dosen sin av begge deler, men han var helt rolig og veloppdragen. Fremstod nesten som voksen.  Uinteressert i mer lek, ingen forventninger om godis. Vi bare gikk og koste oss i en forholdsvis folksom by, gitt helligdag og værmelding. Regnet uteble, lik den forventede raptusen.  Vi entret en park med en bråte bråkete duer og måker, ikke engang antydning til byttedrift. Så dem, hørte dem, passerte nonchalant en halvmeter fra dem. Greit nok, han var litt nysgjerrig på dem, men dette er å være avslappet i settingen:   Viser seg altså at Edeward identifiserer seg selv som bygutt. Sentrum er hans komfortsone. Har igjen for miljøtreningen i pregningsperioden.  Vi tuslet rundt i byen i nesten 1.5 timer. Kun få ganger trakk han litt mot noe spennende, ikke mot folk ✅ Som en bonus fikk vi etterpå handlet is på sentralstasjonen uten lyd og uten labber på disken. Han var super tålmodig og flink på *leave it* mens vi spiste den og han gikk pent av bussen på egne bein da vi kom hjem.  En god dag 🥰  
    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...