Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt usikker på om denne tråden passer inn på helseforumet, mulig det bare er jeg som er hysterisk. Dere får flytte den om dere vil.

Jeg har hatt flere hunder av ulike raser i mange år. De har alle sammen hatt helt grei pelskvalitet. Kanskje ikke helt superduperperfekt, men som sagt, helt grei. Passe blank og relativt letthåndterlig.

Men nå har jeg en ganske ung hund med en helt ekstremt forferdelig pels. Fullstendig glansløs og veldig tovete uansett hvor mye en børster, Ser nesten ut som om det bare er en masse underull og ikke noe dekkhår. Sånn pels som alt henger seg fast i. Den ser ikke en gang bedre ut like etter at jeg har børstet ham.

Jeg TROR dette er noe som har kommet de siste månedene, og at han ikke var sånn før. Akkurat det er ikke så lett å si med sikkerhet, for rasen har ganske lang pels som bruker lang tid på å bli ferdig utvokst, og jeg kjenner ikke rasen godt nok til å vite om pelsen var ferdig utviklet før den begynte å endre seg. Den pelsen han hadde før var i hvert fall mye bedre, mye friskere i fargen, blankere og mindre tovete. Men som sagt vet jeg ikke om dette var den "ordentlige" voskenpelsen.

Kjenner også flere slektninger av ham, og de har mer sånn pels som han hadde før.

Har forsøkt både tørrfôr (RC) og vom og hundemat, uten forskjell i pelsen. Han var hos veterinær i forbindelse med noe annet for en tid tilbake og tok en hel masse blodprøver. Alle disse var fine, men det kan jo ha vært en hel masse ting det ikke ble testet for også. Han er ellers frisk og rask, spiser og drikker godt, men er nokså tynn og bygger lite muskler til tross for at han får mye mat. Ikke er han så aktiv at han "trener bort" all energien så det ikke blir noe igjen å lage pels av heller.

Hva tror dere, kan det være noe galt med ham, og i så fall hva? Eller er det bare jeg som er hysterisk og ikke skjønner at hunden bare er sånn?

Skrevet

Prøv å gi han tilskudd av selolje noen måneder. Kanskje han får for lite omega 3 i kosten! Tørrfisk som snacks er også ålræit for pelsen, istedet for mye annet skvip. Lukter møkk men :angel:

Skrevet

Simira:

Collie, 18 mnd.

LiloPilo: Han fikk selolje da han fikk vom og hundemat, siden han fikk den derre nr 33-varianten. Det burde vel være nok?

Og så tenker jeg at siden alle de andre hundene har hatt grei pels på samme kosthold så burde maten være grei nok?

Skrevet

Sannsynligvis bytte av valpepels. Ikke alle collies bytter i ettårsalderen, så det stemmer med årstid og alder, spesielt om pelsen har vært verre siden vårrøyta.

Hunder er individer, selv innen samme kull er det gjerne forskjellige toleransegrenser og behov for vit/min.

  • Like 1
Skrevet

Itillegg så er pelskvaliteten arvelig selv om du kjenner flere av slektningene så kan det ligge bak... Det kan desverre være et økende problem hos visse linjer med så mye underull at alt tover seg sammen og lite dekkhår, det er ikke et akkurat ukjent problem og jeg har hatt flere Collies inne for bad&klipp som har slitt med nøyaktig det.

Skrevet

Hvor i landet bor du? Jeg har korthåret collie som i sommer har hatt økende plager med tørr dårlig pels som har røytet ekstremt. Og som etterhvert ble så ille at andre kommenterte det. Siste uka ble ho også økende trettbar og slapp, så derfor tok jeg henne til vetrinær. Stoffskifte-problem var aktuell differential-diagnose. Hos min var stoffskiftet normal, men lavt eller høyt stoffskifte kan gi hud-og pelsforandringer til det betydelig verre.

Vetrinæren her fortalte at med den ekstremt fuktige og kjølige sommeren som har vært nå, har de sett en voldsom økning i hud -og pelsplager hos hunder. Våteksemer, dermatoser, midd-relaterte problemer, sopp osv.

Min startet kur mot midd, samtidig med antibiotika-kur. Hun fikk en sprøyte med B-vitaminer. Og jeg vasker henne nå 1 gang per uke med medisinsk shampo som tar sopp, døde celler og bakterier. Etter kun få dager har jeg begynt å se bedring. Både av almentilstanden til hunden og på pelsen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...