Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mange er det her inne?


jaktlykke
 Share

Recommended Posts

Takk for det - ja dette må jeg si er et etterlengtet kull!

Her i Norge finnes det rundt 100 stabijer - og ingen av tispene her hjemme er aktuelle kandidater for Amigo pga slektskap eller dobling av linjer mm (det finnes epilepsi på noen linjer).

Det har ikke manglet på interesserte tisper fra Sverige, men mye de samme hundene er brukt i avl slik at de har felles oldemor/bestemor osv.

Jeg hadde nesten gitt opp hele prosjektet; de som kunne være aktuelle ville være fra moderlandet, men igjen; der nede har de maaaaaaaaaaaange gode avlsdyr å velge mellom så hvorfor bry seg?

Tispa som han har parret er fra Finland og de er overhodet ikke i slekt - og Amigo bringer inn nytt og friskt blod til de finske linjene. Der borte har de avlet en smule ukritisk slik at flesteparten av kullene som er født de siste to årene har HD C eller D. Blixtra som tispa "mi" heter er HD frisk og det er også søsknene hennes. Amigo kommer fra et helt reint HD kull på både albuer og hofter.

Så denne kombinasjonen vil være bra for framtiden mener jeg (uten at jeg er noen stor genetiker men helst bare er meget subjektiv hihi).

Foruten dette kullet her så har vi fått henvendelse fra moderlandet Nederland; Amigo er eneste norske hannhund som er godkjent i avlsrådet hos dem og de har gitt sin velsignelse til å parre ei nederlandsk tispe til våren. Det er jo en liten fjær i hatten at de som har såpass mange gode hanner å velge mellom tar turen til lille Norge for å bruke Amigo.

En svensk oppdretter har også meldt sin interesse så dette er nesten litt i overkant ;)

Det viktigste for meg har vært å få en god kombinasjon med sunne og friske foreldre og begge hundene er veltilpassede og trygge individer med stor sans for å bruke nesa som er rasens viktigste fortrinn.

Amigo er 7 1/2 år nå og planen er å få valp nå slik at vi får en glidende overgang på jobben som ettersøkshund. Det tar sin tid å trene opp en hund til dette og da regner jeg med at Amigo vil være 8 1/2 - 9 år når den nye overtar. Det er greit at nykomlingen får prøve seg på de enkle sakene først mens veteranen fortsatt tar de som krever hjernekapasitet :)

Jeg gleder meg helt enormt til dette - og det at det blir en videreføring av Amigo sine gener er jeg svært glad for :)

EDIT: Nå er det kommet 3 hanner og 3 tisper !

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...