Gå til innhold
Hundesonen.no

Passeringstrening - Mortensrud/Skullerud


Recommended Posts

Skrevet

Vi har nettopp flyttet til et nytt område her i Oslo. Hunden vår har vel slått seg til ro i den nye leiligheten med synes å savne sine gamle kompiser. Avstanden til der vi bodde før er dessverre langt, slik at han ikke får truffet dem så ofte.

Vi har jobbet med passeringer i lang tid og før vi flyttet hadde han blitt ganske så flink. Men nå har ting blitt en god del verre igjen. Grunnen til det er nok litt usikkerhet hos ham, men også en desperasjon etter å få hilse på sine artsfrender.

Så nå lurer jeg på om det er noen der ute som kan hjelpe oss. Er det noen med stødige figuranthunder som kunne hjelpe oss med å trene passeringer? Eller kanskje det er noen andre som sliter med passeringer og som trenger å trene i lag? Det kan jo gå bra med to ivrige eller usikre hunder, hvis bare avstanden er stor nok.

Og - hvis noen har lyst på turkompis blir vi gjerne med :) !

Skrevet

Ta kontakt med Familiehunden.no, de har kurs og fellestreninger på Skullerud. Ellers er det flere på forumet her som treffes for ulike typer trening nå og da.

  • Like 1
Skrevet

Jeg bor på Mortensrud (i Olasrudveien). :) Vida stiller sikkert opp. Noomi er litt teit for tiden bare. :P

Men litt OBS. Det er en god del hunder med passeringsproblemer her i området jeg bor. Ta høyde for at alle har det under treningene din rett og slett. Samt at folk her er utrolig flinke på å la hunden bestemme alt den skal gjøre (hunden vil ikke gå, eier stopper - hunden vil gå et annet sted, eier følger etter - hunden vil sitte og glo på noe, eier går rundt og rundt hunden i flexiline...).

Skrevet

Jeg bor på Mortensrud (i Olasrudveien). :) Vida stiller sikkert opp. Noomi er litt teit for tiden bare. :P

Men litt OBS. Det er en god del hunder med passeringsproblemer her i området jeg bor. Ta høyde for at alle har det under treningene din rett og slett. Samt at folk her er utrolig flinke på å la hunden bestemme alt den skal gjøre (hunden vil ikke gå, eier stopper - hunden vil gå et annet sted, eier følger etter - hunden vil sitte og glo på noe, eier går rundt og rundt hunden i flexiline...).

Så flott at dere stiller opp! Har du muligens et forslag på en stor åpen plass der vi kan møtes? Når passer det for dere?

Skrevet

Jeg jobber en uke på og en uke av, så jeg rekker bare i friukene mine.

Utrolig nok er jeg ikke sånn supergodt kjent her, trass i å bodd tre år på Mortensrud. Men nå som badesesongen er over, er jo område ved det den badeplassen utover mot Enebakk med store gresssletter. Der har man veldig god plass å trene på, og det bruker å være lite folk der nå som det ikke bades så mye.

Skrevet

Jeg jobber en uke på og en uke av, så jeg rekker bare i friukene mine.

Utrolig nok er jeg ikke sånn supergodt kjent her, trass i å bodd tre år på Mortensrud. Men nå som badesesongen er over, er jo område ved det den badeplassen utover mot Enebakk med store gresssletter. Der har man veldig god plass å trene på, og det bruker å være lite folk der nå som det ikke bades så mye.

Vi kommer gjerne dit til badeplassen. Hvis du bare sier fra hva vannet/plassen heter og når det passer for dere, så møter vi opp. :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ta kontakt med Familiehunden.no, de har kurs og fellestreninger på Skullerud. Ellers er det flere på forumet her som treffes for ulike typer trening nå og da.

Bare som en tilleggs info: Fellestreninga på Skullerud er gratis, og åpen for alle :)

Skrevet

Stensrudvannet heter det. :)

Denne friuken har jeg ikke mulighet, så jobber jeg en uke igjen. Men neste der igjen kan vi jo få tatt noe passeringstreninger.

Skrevet

Stensrudvannet heter det. :)

Denne friuken har jeg ikke mulighet, så jobber jeg en uke igjen. Men neste der igjen kan vi jo få tatt noe passeringstreninger.

Takk for tilbud! Men neste helg er vi dessverre bortreist. Typisk!

  • 3 weeks later...
Skrevet

Hei

Jeg har en Rottweiler tispe jeg kunne trenkt å trene på passering av hund med...

Hun har begynt å slå seg litt vrang når vi møter hunder hun ikke får hilse på. Hun er veldig leken, men er ganske voldsom i leken. Noe som eiere av små hunder ikke er så glad i...

Jeg har ikke no erfaring fra sånn trening, så det hadde vært fint med litt hjelp her...

Driver dere med dette enda, og evnt. når driver dere på?

Jeg bor i Vestby, så det er ikke så langt unna.

Skrevet

Joda, vi trener fortsatt passeringer og det er kjempefint å få nye hunder å trene sammen med.

Slik vi har gjort det til nå er å trene med et stort nok avstand slik at hundene ikke begynner å slå seg vrang, utagerer og lever røver. Hunden ser på den andre hunden, vi belønner og nærmer oss den andre hunden langsomt og i det tempoet som hundene greier. Vi lar ikke hundene leke i første omgang. Men etter noen ganger med slik trening, da hundene har blitt vant med hverandre, kan man gå en liten tur i lag, fortsatt med avstand.

Vi bor jo ikke så langt fra hverandre, så vi kunne finne en plass som passer for slik trening en ettermiddag eller under en helg. Så bare si fra hvis dette kan passe for deg og hunden din.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...