Gå til innhold
Hundesonen.no

Invasjon av flyvemaur babyer


Recommended Posts

Skrevet

Vi bor tydeligvis veldig fint til for flyvemaur. Nå er det tusenvis av flyvemaur barn som har kommet utenfor huset. Hele bakken beveger seg og veggen er stapp full og de er overalt i lufta.. Vi gikk fra garasjen og inn, og bikkja fikk godt over 20 i pelsen og jeg fant vel 30 stykker i håret mitt.

Hva i allverden kan jeg bruke for å ta livet av de? Det er ikke mulig å gå ut å røyke, må gå vekk fra huset pga alle flyvemaurene. Har aldri sett så mange før. :(

Skrevet

Vi hadde også mange, bilane våre var heilt svarte av dem! Vi prøvde myggspray, men det fungerte ikkje. Heldigvis forsvant dei når veret ble kaldare og våtare :)

Regner jo med de forsvinner etterhvert, men det er jo ikke mulig å gå ut døren en gang. Katten kom inn nå, han var ikke så veldig oransje lenger. :P Så vil heller ta knekken på de i morgen, enn å få håret fult av fluer i dager/uker..

Skrevet

Kanel! Dryss en dæsj eller tre der de bor, og vips - bortevekk!

De bor ikke noe sted tror jeg, de er bare i hele lufta, på hele bakken og veggene og på utemøblene. Jeg kan ingenting om flyvemaur, men har de et "sovested" jeg burde finne?

Guest Kåre Lise
Skrevet

De bor ikke noe sted tror jeg, de er bare i hele lufta, på hele bakken og veggene og på utemøblene. Jeg kan ingenting om flyvemaur, men har de et "sovested" jeg burde finne?

De kommer utifra ei tue som i maurtue ja. Flyvemaur er bare maur som har fått vinger. Akkurat hatt ei runde med de her, da var det tydelig hvor de kom fra og det var under / inni trappa. Spruta på med sprayen jeg har, finner den selvfølgelig ikke nå men det er maurspray og borte ble de. Å spraye en og en er dødfødt.
Skrevet

Men, hvorfor drepe dem? De som svermer nå er helt ufarlige, og svermingen pågår svært kort tid. Maur, så lenge de ikke bosetter seg i hus (stokkmaur og sukkermaur) er helt ufarlige og veldig nyttige!

Svermingen er reproduksjon, det er nyklekkede droner og dronninger (fertile hanner og hunner) som svermer, i blant også arbeidere som skal være med for å lage nye samfunn. De angriper ikke noe, de er kun programert til å finne nytt bosted og pare seg. Man må da kunne klare å la dem være i fred de få dagene dette pågår, ofte er det så kort som et døgn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...