Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger et tøybur i kelpie-størrelse som kan være med på treninger, stevner o.l. Jeg kan selvfølgelig kjøpe nytt når jeg får summet meg til det, men hvis noen uansett har et de skal selge, kan jo det være like greit. :)

Jeg kommer til å dra det med meg en del på buss, tog osv, så jeg vil ikke ha et som er større og tyngre enn nødvendig.

Skrevet

Sjekka om tøyburet på europris er stort nok? :)

Jeg husker ikke de nøyaktige målene, men jeg vurderte å kjøpe det en dag her, men konkluderte vel med at det ble litt knapt. Det er mulig det finnes i flere størrelser, men på Europris her på Ås har de i alle fall bare en størrelse nå, og det var vel ikke mer enn 48 cm høyt, for eksempel. Det blir litt lite for en hund som trolig bikker femti cm i mankehøyde, syns jeg. Lengden var forsåvidt grei nok på ca 70 cm, men jeg syns det ble for smalt og lavt. (Jeg fikk ikke sett det oppstilt, men ut fra målene syns jeg det ble litt lite.)

Skrevet

det er litt lite det medium buret, så jeg har det store. der kunne jeg fint ha issi og amiga og fortsatt grei plass i. var faktisk doffen valp,issi og amiga i det engang .men det er jo litt stort å drasse på :P

Skrevet

Jeg har et. 54 cm høyt, 45 cm bredt og 63 cm langt. Det kan du få for 100 kr. følger med veske med bærehåndtak. Beige og brunt med nettingvinduer på alle sider samt rullegardiner for å dekke de.

Skrevet

Jeg har et. 54 cm høyt, 45 cm bredt og 63 cm langt. Det kan du få for 100 kr. følger med veske med bærehåndtak. Beige og brunt med nettingvinduer på alle sider samt rullegardiner for å dekke de.

Det er like stort som Whoopsis sitt, som jeg har hos meg for tiden. :P Så jeg prøvde det nå, og jeg syns det også blir litt i minste laget dessverre. Det går akkurat om det bare er snakk om å ligge helt i ro noen minutter på trening i ny og ne, men til stevnedager, kursdager og slikt syns jeg det blir for lite. Særlig med tanke på at han blir større enn han er nå når han er ferdig utvokst... Men takk for tilbudet! :)

Skrevet

Plantasjen har hundebur, husker ikke målene, men det er vel medium størrelse. Koster 499 kr :) Det er ikke superkvalitet, men om hunden ligger fint og rolig i buret er det bra nok :) Bris har det, og han er vel ca 40-50 cm i mankehøyden nå :)

Skrevet

Så på disse på Bjerke. Lettvinte og (etter sigende) markedets billigste i den kvaliteten.

Det så jo ikke så verst ut, egentlig. Prøvde du å løfte på det? Tøybur med stålstenger blir ikke nødvendigvis så lett å bære på... :P Men det har jo den fordelen at det blir en del stødigere.

Skrevet

Det så jo ikke så verst ut, egentlig. Prøvde du å løfte på det? Tøybur med stålstenger blir ikke nødvendigvis så lett å bære på... :P Men det har jo den fordelen at det blir en del stødigere.

Ikke i size trippel eller kvadruppel XL som er min evt størrelse, men det som var mindre var rett så handterbart. Superlett å slå sammen og så solid og godt ut, til tøybur å være.

  • Like 1
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Herlig! Får jo ikke mindre lyst på rasen av dette! (det sagt, det blir lenge til det blir noe hund her, for tiden vurderer jeg om jeg orker å ha undulat...)
    • Siden sist har Zelda blitt 6 måneder. Vi koser oss med både tur og trening. Og sønnen har gjennomført ett helt helgekurs hvor han håndterte hunden så nå skal vi prøve ut litt forskjellig grener og se hvor (forhåpentligvis) interessen finnes.  Zelda har vokst mye rent treningsmessig og jeg er er positivt overrasket over hvor mye som bor i denne hunden og hvor lett trent hun er. Hun lærer helt vilt fort og blir ikke lett sliten/lei. Tur på hytta  Må øve på å kjøre buss Valpekurs 🐶 Feirer 6 måneder med en fin tur 🥳 Innebygd båndholder 😄  
    • For meg er det ingenting galt i å lage en ny rase i og for seg, så lenge det gjøres fornuftig, men hvorfor noen vil velge en langhåret, krøllete hund som potensielt har underull er for meg uforståelig. I tillegg har man jo utfordringer som at det sjelden er individer fra "øverste hylle" som.brukes i avl, selv om de har individer som kanskje er fri selv mtp helse osv, så betyr det ikke at linjene de kommer fra og den totale genetiske pakken de nedarver videre til sine avkom er gode. Det er veldig få med puddel eller retriever som vil selge til doodle oppdrettere eller låne ut hannhund til avl. Så bare der blir det jo vanskelig å opprette en sunn og frisk genpool med nøye utvalgte individer kontra individer som er andre sortering eller fra oppdrettere som tar lett på avl. Men hovedproblemet tror jeg nok er som simira nevnte at det er så mange løgner og lovnader som rett og slett lurer folk. Særlig mtp at dette var et legitimt prosjekt som ble skrinlagt fordi de faktisk ikke greide å nå målene sine.  Men om dere vil ha røytefri hund, hvorfor ser dere da på blanding som definitivt kan røyte? Er det golden/labrador feks i opprinnelsen så kan det i aller høyeste grad komme hunder med underull.  Ulla røyter av. Og ull som røyter av kombinert med krællepels som ikke røyter av er en perfekt oppskrift på floker og problemer.    Personlig ser jeg ikke hva man skal få fra en doodle som man ikke kan få i en renraset hunderase annet enn potensielle problemer. Og det sier jeg til tross for at jeg også er helt enig i at mange som avler rasehunder innenfor nkk og raseklubbens retningslinjer absolutt ikke nødvendigvis gjør en særlig god jobb.. forskjellen er at det er enklere å finne statistikk og informasjon, ikke bare på individ, men på hele linjer i bredde også. Samt at egenskaper, både mentalt og fysisk (som feks pels og væremåte) er langt mer forutsigbart. 
    • Jeg har hørt begge deler om cobberdog angående gemytt. Og nå er det en stund siden jeg drev aktivt med hund, men de instruktørene jeg kjenner (jeg drev aktivt med hundesport, var selv dommer, og gikk mye kurs) hadde mange doodler inne med mye problemadferd. Husk også at de du ofte møter ute og kan hilse på er de søte og greie - de som er et mareritt å ha med ut og rundt går ofte turer på tider og steder der det er mindre folk og hunder. Slik ser du rett og slett ikke de mest problematiske. Det er sant at flere av vannhundrasene har hatt sine problemer. Lagotto er nok den jeg i hovedsak ville droppet pga. det, jeg har tilogmed hatt en oppdretter som advarte meg mot å skaffe det på den tiden. Med de andre varierer det, men hvis man er nøye med oppdretter så ville jeg ikke vært så bekymret. Jeg er selv veldig tilhenger av puddel, og det er mye bra der ute! Hva er grunnen til at du ikke vurderer f.eks. cocker spaniel? Den er absolutt ikke røytefri, men det vil jeg si også er det eneste som ikke matcher de samme kriteriene som cobberdogen. De har jo også sine helseproblemer, så man må være nøye på linjer, men det er jo en mulighet man ikke har på cobberdogen, og de genene finnes jo der også.
    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...