Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og sambo har snakket mye om å flytte litt sørover de siste par årene, og nå virker det som om vi har bestemt oss for at Trondheim må være plassen. :)

Har sittet å tittet litt på finn og sett etter hva som ligger ute av boliger til leie, og det er jo ikke akkurat kjempe mye om man utelukker bykjernen og sentrum. Det er kanskje ikke tiden nå for å se etter noe annet enn studentboliger?

Vi kunne godt tenkt oss til å bo et lite stykke utenfor Trondheim, max 1 times tid i bil. Jeg syns 20min. høres bedre ut, men :P Personlig hadde jeg nok ikke dødd om jeg måtte bo i byen heller, jeg savner å bo sentralt. Men sambo skulle helst sett at vi fant oss noe litt utenfor byen. Tror egentlig bare han er redd for å bli boende i en maurtue, så om man hadde funnet noe litt skjermet i byen hadde det nok gått fint.

Hvor VIL man bo om man ikke har lappen, har 2 hunder og gjerne vil ha muligheten til å få dratt på treninger nå og da? Hvor holder hundeklubben(e?) i Trondheim til? Er det noen her som trener der nede? :)

Må vel se det litt an i forhold til jobb også, men er greit med så mye innspill som mulig :D

Skrevet

Stjørdal(40), malvik, vikhammer, hommelvik, ranheim/reppe(10-15), melhus(25), klæbu(25), bratsberg(20), jonsvannet(15), ringvål(15) er fine områder litt utom byen. Tallet i ( ) er ca tid inn til sentrum med bil Ranheim er liksom 'litt utenfor', men alikevell veldig nære byen. :) Eller har du moholt, risvollan, byåsen, heimdal, flatåsen, lundåsen som er hakket mer sentralt, men ikke ligger i sentrum. På alle disse plassene har man marka rett rundt hjørnet :)

Nidaros bhk har treninger rundt om i byen, samt bane ved klett og malvik. Rottisgjengen trener på jonsvannet, scheferklubben har annlegg ved nidaros sitt på klett(stavsøra) også har man vell gauldal(tror jeg de heter) hundesportsklubb på melhus. Hvem du vil trene med kommer nok an på hva du trener :)

Jeg bor i trondheim nå, nesten inne i sentrum, men når jeg finner det for godt og kjøpe noe skal jeg vekk herfra :) Da står det nok mellom melhus, klæbu, bratsberg, ranheim og reppe fine litt landlige plasser som ikke er veldig langt fra byen. Buss fra klæbu var greit før iallefall, vet ikke hvordan det er med priser o.l. etter atb tok over, men fra melhus koster det iallefall litt. Spes om man skal ha med hund, så jeg personlig ville ikke ha bodd på melhus med hund uten bil. Samme gjelder stjørdal.

Edit: Om dere skal leie så er det vanskelig og finne leil hvor det er lov med hund, så begynn i god tid! Mulig det er litt lettere utenfor byen.

Skrevet

Jeg bor rett ved NTNU Dragvoll, i skogkanten til Estenstadmarka. 15 min med buss til byen. Her går det helt fint å bo uten bil, vi bodde et halvt år uten bil og med valp, men det var digg når vi tok lappen og kjøpte bil :P Nå er det helt perfekt, og vi drømmer om å få kjøpt her! Ang å finne sted å bo med hund er det KNOT (iallefall i disse dager), men det går jo. Vi hadde ubeskrivelig flaks når vi fant nåværende sted.. På boligfeltet her (Stokkanhaugen heter det) er det mange som leier ut soklene sine, og veldig mange har hund selv, så ikke umulig at de godtar selv om det ikke står i annonsen (: Ellers har malamuten svart på mye, hehe.

Skrevet

Om jeg ikke hadde hatt bil ville jeg bosatt meg i området Aslan bor (ved dragvoll-ish), Tiller, Heimdal, Flatåsen eller byåsen. Kort nærhet til marka og bra busstilbud :)

Skrevet

Takk for alle innspill!

Sambo har jo bil og lappen, og når jeg kommer ut i jobb så er det bare et tidsspørsmål før jeg også har det i boks. :) Men er greit å ikke sitte helt i saksa til den tid!

Hvordan er Orkdal? Er det langt å kjøre til Trondheim derifra?

Tenker at om vi finner noen steder som virker til å passe, kanskje vi kunne satt inn annonser i aviser etc. og annonsert litt mer lokalt. Har hatt god erfaring med det fra Bodø. Kunne ringe på et tyvetalls annonser uten hell, men når vi satte inn egen annonse fikk vi plutselig flere leiligheter å velge imellom!

Vi vurderer også å leie et småbruk eller et hus med litt størrelse på og leie sammen med en kompis, sånn sett tror jeg kanskje vi kan ha flaks mtp hund. :)

Skrevet

Takk for alle innspill!

Sambo har jo bil og lappen, og når jeg kommer ut i jobb så er det bare et tidsspørsmål før jeg også har det i boks. :) Men er greit å ikke sitte helt i saksa til den tid!

Hvordan er Orkdal? Er det langt å kjøre til Trondheim derifra?

Tenker at om vi finner noen steder som virker til å passe, kanskje vi kunne satt inn annonser i aviser etc. og annonsert litt mer lokalt. Har hatt god erfaring med det fra Bodø. Kunne ringe på et tyvetalls annonser uten hell, men når vi satte inn egen annonse fikk vi plutselig flere leiligheter å velge imellom!

Vi vurderer også å leie et småbruk eller et hus med litt størrelse på og leie sammen med en kompis, sånn sett tror jeg kanskje vi kan ha flaks mtp hund. :)

Orkdal: kjører til Trondheim på 30-40 minutter. God bussforbindelse også. Vi har masse herlig turterreng, skog og fjell. Trollheimen en time unna. Lokal hundeklubb http://www.orkdalhundeklubb.no/

Vi har det meste vi trenger av butikker osv her, det eneste som savnes for min del er Biltema/Jula. Rolig og fredlig, supert å ha hund her (så lenge man holder seg unna ei av lysløypene med hund vinterstid). Ganske trangt leiemarked så vidt jeg har forstått, men du kan jo høre med Huldra om hun har fått leid ut...? http://gardsbruk.no/...t.asp?side=1808

Obs: småbruket til Huldra er litt i "gokk" om du ikke har lappen..

  • Like 1
Skrevet

Jeg er veldig glad i østsiden av byen og da særlig lade;) Veldig fin plass med en super tursti og ikke nå langt fra sentrum.Eneste som er at det er ganske så dyrt på denne siden av byen.Bor på lamon jeg rett ved lade genialt med fine tur mulighetr å bo så sentralt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...