Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund utenfor butikken-sikkerhet


Recommended Posts

Skrevet

Joda, for du bestemmer hva jeg legger i det. Du har bestemt deg for hva som ligger i det og 'dømmer' det til å være noe annet enn hva det er. Da kan jeg 'dømme' ditt utsagn til å være det samme.

Artig bruk av gåseøyne, Skrotum. :kiss:

Det blir (satt veldig på spissen) litt sånn som endel ekstremsport/ting folk gjør(eksempel: Breastwalker).

Nei. Nei. Nei. Dette er overhodet ikke sammenlignbart med å binde hunde utenfor butikken! Ikke på et noe nivå. Å binde hund utenfor butikken i noen minutter er ikke ekstremsport! Hvilken verden lever du i? Det er ikke å sette det på spissen i det hele tatt.

ALT har en risiko her i livet. At man utsetter seg selv eller hunden for risiko betyr ikke at man ikke fortjener sympati eller omtanke, det betyr ikke at man kan takke seg selv, at man ikke tar vare på det man er glad i, eller at man er ansvarlig for at andre utfører kriminelle handlinger. At man utsetter hunden for risiko betyr ikke nødvendigvis noe annet enn at man lever et liv med de.

Nå har vi gått denne sirkelen 42 ganger, en runde til blir bare absurd. Så da tar jeg siste ordet. Takk for det.

  • Like 2
  • Svar 112
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Du, folk har forskjellig personlighet og vurderer risiko annerledes. Å binde utenfor butikken kan også være en større sjanse å ta en plass enn en annen, rent geografisk. De kan fortsatt være akkurat l

Hehe, ja vi som kommer fram til andre slutninger enn deg gjør det selvsagt fordi vi ikke er like glade i hundene våre som deg. Hm, er ikke dette en god grunn til å ikke binde hunden utenfor buti

Jeg er prinsippielt uenig i at offeret har skyld. Det er ikke slik at å sette fra seg hund er å oppfatte som en provokasjon. Dessuten kan man neppe påstå at det er ovehengende sannsynlighet for at n

Skrevet
Nei. Nei. Nei. Dette er overhodet ikke sammenlignbart med å binde hunde utenfor butikken! Ikke på et noe nivå. Å binde hund utenfor butikken i noen minutter er ikke ekstremsport! Hvilken verden lever du i? Det er ikke å sette det på spissen i det hele tatt.

Ikke med ekstremsport, men risiko. Nå vet damen jeg linket til farene, hun vet det kan skje og hun merket det på kroppen. Gjør hun det samme igjen, så vil jeg si hun er villig til å ta sjanser/risiko utover hva jeg syns er å ta vare på seg og sitt. Jeg tror nok jeg da har vært langt reddere enn den balanseringen jeg linket til hvis det hadde vært meg.

ALT har en risiko her i livet. At man utsetter seg selv eller hunden for risiko betyr ikke at man ikke fortjener sympati eller omtanke, det betyr ikke at man kan takke seg selv, at man ikke tar vare på det man er glad i, eller at man er ansvarlig for at andre utfører kriminelle handlinger. At man utsetter hunden for risiko betyr ikke nødvendigvis noe annet enn at man lever et liv med de.

Det har vi vel ikke vært uenige i. Det er unødvendig risiko jeg snakker om - som lett kan unngås. Her er man altså uenig i hva som er grensen. Som i mitt tilfelle da altså er å søke opp farer som er unødvendige og som gir 0 til hunden og 0 nytteverdi for meg annet en latskap/enkelhet.

Nå har vi gått denne sirkelen 42 ganger, en runde til blir bare absurd. Så da tar jeg siste ordet. Takk for det.

Ja, det var vel du som startet det, så da må du vel tåle at folk svarer deg. At du har gått så mange runder med å prøve å overbevise forfatter om at han mener noe annet enn hva han gjør er jo imponerende - det er stahet det ;)

Skrevet
Skal jeg liksom oppfatte at du mener at jeg ikke er like glad i meg selv bare for at jeg fortsetter liksom - det blir litt ...

Det var et forsøk på en komisk utgang av samtalen. Obviously failed. :aww:
  • Like 1
Skrevet
Det var et forsøk på en komisk utgang av samtalen. Obviously failed. :aww:

Jepp, det var litt av poenget også - det man forsøker å si blir lett missforstått. Men i motsetning til enkelte andre, så tror jeg på deg når du nå forklarer hvorfor du skrev det. Det er ikke min misjon i livet å overbevise deg om at du mente noe annet ;)

Skrevet

Tja, du kan så si, men poenget er nå der likefullt. Setningen din sier ingenting om hvor glad jeg er i meg selv.

Jeg vil nå si det er like dumt at enkelte påstår at man mener noe annet uansett, selv når man forklarer hva man legger i det.

Skrevet

Vel, jeg har i hvert fall fått meg en lekse i kveld. Vi gikk ned på butikken og jeg var innom og kjøpte en flaske farris. Var ute igjen på 2 minutter og ble møtt av Lady rett utenfor. Det var så og si ingen folk der i de minuttene, men en eller annen hadde sluppet Lady løs. Kobbelet var fortsatt knyttet i veggen, men det var løsnet fra selen hennes. Jeg hadde et slikt kobbel: 041203_01.jpg

og det klarer ikke Lady å få seg løs fra uten å bite over. Og selen har jo feste oppe på ryggen hennes.Takk og pris for at jeg har en hund som går og leter etter meg i stedet for å gå ut i veien.... Kommer ikke til å skje flere ganger her.

Skrevet

Sånne kroker er det mulig å komme ut av selv altså. Hunden vrir seg, og da presser den låsen opp. Opplevd det et fåtall ganger med bånd av den typen, men det kan skje. Godt mulig noen at sluppet henne løs altså, men ville bare nevne det :)

Jeg binder aldri hunder utenfor butikken. Den sjansen tar jeg ikke.

Skrevet

Værsågod, KarpeSkrotum:

halv_25HPBluetillerdown.jpg

Du må jo være sliten i armene av all den roinga nå, sånn ca? :)

:lol:

Nei, jeg binder ikke hundene mine utforbi butikken, den sjansen tar jeg ikke.

Skrevet

Bare til info, så sendte jeg et spørsmål til en objektiv part med språkforståelse for å høre en 3parts oppfattelse av forståelsen av setning "Jeg er for glad i han til å gjøre det" - her er svaret.

Svar:

Når du svarer: "Jeg er for glad i han til å gjøre det", svarer
du
riktig ut fra
din
forklaring av denne saken:
Du
er for glad i hunden
din
til å la han stå alene ute utsatt for plaging fra andre dyr og mennesker mens
du
er inne i butikken.

Denne uttrykksmåten "jeg er for glad i han/henne til å gjøre det" er helt vanlig, forståelig og grei. Du kunne ha sagt: "Jeg er for glad i han til å utsette han for det" (i "det" ligger å la han stå alene utenfor butikken), men meningen ville vært den samme.

Du kan også si: "Jeg tar ikke den risikoen". Det er trolig enklere å forstå for noen av dem du snakker til. Etter min mening sier imidlertid den første uttrykksmåten mest.

Vennlig hilsen

*sensurert*
, rådgiver

Språkrådet

Info: Jeg som har gjort du og din fet for å poengtere og har sensurert rådgivers navn.

Så selv om noen her mener jeg er 'vanskelig' når jeg står på mitt, så tror jeg jeg holder meg til det jeg fortsatt mener er riktig, eller *vanlig, forståelig og greit* som det sies her. Så får heller noen kverulere så mye de vil på det. :super::D

Skrevet

Jeg har ikke fult med på alt i denne tråden, men jeg ville ikke gjort det.

Her om dagen holdt jeg på å kjøre på en sovende liten bichon h. (?) med handlevognen på vei ut til bilen. Den var bunnet veldig nærme døra til butikken.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...