Gå til innhold
Hundesonen.no

MÅ det deles ut reserve-cert?


SandyEyeCandy
 Share

Recommended Posts

Men når de gir ut certet MÅ de gi res-cert også, i tilfelle det viser seg at den som fikk certet ikke er berettiget til det (feks stilt ut for tidlig etter fødsel, går på smertestillende osv).

Men dommeren kan vel velge å IKKE gi cert i det hele tatt, samme med BIR/BIM, kan de ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men når de gir ut certet MÅ de gi res-cert også, i tilfelle det viser seg at den som fikk certet ikke er berettiget til det (feks stilt ut for tidlig etter fødsel, går på smertestillende osv).

Men dommeren kan vel velge å IKKE gi cert i det hele tatt, samme med BIR/BIM, kan de ikke?

Jo, men da kan de ikke ha gitt ut ck i løpet av bedømminga.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et spørsmål litt i samme duren (Håper det er OK SEC):

Jeg skjønner vitsen med res. Cacib. Er hunden foran (som da får Cacib) Int. champion blir res. Cacibet omgjort til Cacib. Dette skjer trutt og ofte. Men hva skal egentlig til for at res. certet skal bli gjort om til "vanlig" Cert?

Er det grunnet regelendringen om at man ikke kan bytte klasse lenger?

Slik at dersom man meldte på i åpen klasse, men ble champion før denne utstillingen- så stiller man fortsatt i åpen klasse- og tar "cert"? Dermed slår res. certet til nr. 2 inn?

Har noen vært med på dette? Eller tenker jeg helt feil her?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er hvis hunden som får certet blir diska, som Tulip skriver litt lengre opp her, tisper som blir stilt for tidlig etter fødsel (det har skjedd hos oss en gang, da gikk Certet til den som hadde res certet) går på smertestillende eller andre diskvalifiserende ting.

Red: Og man stiller i CH klassen så fort man har blitt CH, man stiller ikke i åpen til CH tittelen er godkjent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

OK. Jeg har (heldigvis) ikke vært med på noen utstiling der noen (i basenjiringen) har blitt disket.

Men dersom man på en to-dagers utstilling blir champion på lørdagen, er man jo tilmeldt åpen klasse på søndagen. Bytter man over i championklasse allikevel? Jeg mente det var ulovlig etter regelendringen, men mulig jeg tar feil her. (Og jeg er for lat til å sjekke selv akkuratt nå).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

OK. Jeg har (heldigvis) ikke vært med på noen utstiling der noen (i basenjiringen) har blitt disket.

Men dersom man på en to-dagers utstilling blir champion på lørdagen, er man jo tilmeldt åpen klasse på søndagen. Bytter man over i championklasse allikevel? Jeg mente det var ulovlig etter regelendringen, men mulig jeg tar feil her. (Og jeg er for lat til å sjekke selv akkuratt nå).

Ja, en bytter over. Opplevde dette i fjor på Mosseutstillinga, da ene tispa i åpen stilte i champion fordi hun tok siste certet hun trengte dagen før.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tuva har vært meldt på åpen klasse på Nesbyen og Bjerke, man sier bare ifra til ringsekretæren før bedømminga begynner at den hunden skal i CH klassen istede for åpen. Så bytter dem bare over, null stress :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men uansett hvilken klasse hunden stiller i, så får den jo Cert om den står lengst fram plassert av de som ikke allerede er nasjonale champions. Så om man stiller i "feil klasse" eller ikke vil jo ikke ha noe å si for det.

Men ja, det er sjelden hunder mister Cert. Kan ikke engang huske på å ha sett det noen sinne på min rase i alle fall..

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er jeg forvirret,...

For noen år siden fikk Loke og en annen hannhund ck. Ingen i rasen fikk cert. Dommeren holdt tilbake certet fordi begge hundene var litt for "uferdige" enda til å få certet, og han mente at de ville bli Nuch raskt begge to, men at de manglet det siste lille enda.

Er det nye regler eller burde han ha gitt certet til en av de? Eieren av den andre hannhunden ble grinete, jeg brydde meg ikke nok til å høre skikkelig etter, men jeg trodde da det var opp til dommeren selv om han ga ut ck?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cert/res cert skal gis ut uansett så lenge det er gitt CK, det er ikke noe dommer bestemmer. Beste plasserte hund som ikke er N UCH får cert, nest beste plasserte hund får res certet. Er alle de plasserte hundene N UCH kalles alle hundene med CK inn igjen og dommer rangerer dem for cert og res cert selvom de ikke får noen plassering i BHK/BTK.

Res cert har en funksjon i den forbindelse at om cert-vinner blir diskvalifisert vil res cert-vinner få certet. Fx stilt i feil klasse eller av andre grunner nevnt over her.

Bytte av klasse gjøres kun om championat og/eller brukspremiering er oppnådd etter påmelding, feil som ikke kan lastes påmelder, måling av rasen på utst for å sette str variant og typeplassering av schæfer.

I de gamle reglene kunne dommer holde igjen cert, der var det hunder med HP fra junior/unghund og rød sløyfe fra AK som konk om certet, vinnerklassen. Den gangen ble CK delt ut kun i vinnerklassen, de bak cert-vinner som dommer mente var av championkvalitet, og champions/veteraner. Disse gikk så videre til BHK/BTK.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er det nok en ringsekretær som har blingset litt ;) Og da er det enkelt å få korrigert av NKK.

Har ikke tenkt på det før i bilen på vei hjem fra Nesbyen, hvor 2BTK fikk res.cert da Imouto tok certet. Hm, da burde kanskje vi fått et sånt i mars, slo det meg. For SELVSAGT skal man raske med seg alt av utmerkelser! :aww::teehe:
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...