Gå til innhold
Hundesonen.no

'Bli'


Ara
 Share

Recommended Posts

Jeg sliter med å trene inn 'bli' på Oscar, jeg har virkelig prøvd lenge nå. Han er super mammadalt så feks innkalling er null problem nesten uansett forstyrrelser , for gutten vil til mamsen hehe. Men å ligge å bli der og at jeg går fra ham, nei det er ikke populært.

Vi har gått på kurs, jeg har fått tips av venner jeg trener med. Han er ganske god på fellesdekk med en eller flere hunder forresten, men å ligge alene å bli der er tydeligvis himla vanskelig.

Jeg holder enda på med museskritt fra han, men såvidt jeg rekker ta et halvt skritt før han reiser seg. Noen dager er bedre enn andre, det beste var vel en dag jeg kunne gå ca 10 meter unna og tilbake uten han reiste seg, men det hører til sjeldenhetene. Vi skal på kurs igjen i slutten av august, men dette her er jo noe vi hadde om på nybegynnerkurset og jeg føler liksom vi burde kommet lengre enn hva vi har til neste kurs hehe. Så lurer på hvordan dere lærte det inn? så jeg kan få noe nytt input :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med leker blir han helt sjukt gira, går fra null til hundre på et sekund og blir litt i sin egen verden da. Så vanskelig å trene videre med ham om jeg gir ham leke til beløninng. Så vi bruker helst godbiter nå for tiden, han eeelsker mat så det er ikke problem å bruke hehe.

Jeg har hatt hunder i mange år, men aldri vært så interresert i å trene lydighet, men fått mer og mer sansen for det. Men er ikke så god på alle begrepene, så tror du må forklare meg litt nærmere akuratt hva du mener hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som hunden min det der:) Begynner å gå til ganske OK nå.

Prøv og behold ansiktet mot henne hele tiden en stund til og øv mer i avstander dere lykkes. Si "BLI" flere ganger mens du går og vis henne et tegn når du sier det. F.eks håndflaten din. Sikker på at jeg øvde 100 ganger på bli mens jeg bare gikk 2-3 skritt fra henne.

Hvis hun letter på rumpa så få henne tilbake akkurat der hun satt og gjør det igjen helt til du lykkes. Slik at ikke hun bestemmer når hun skal sitte der å ikke. Ikke belønn sitten når du får henne ned i sitt for andre gang.

Sitte på rumpa er kjedelig for mange hunder, så du får feire litt ekstra når dere klarer det;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går vekk fra ham mens jeg ser på ham og holder håndflaten mot ham å sier bli. Snur jeg ryggen til er han oppe på et sekund, så det funker ikke nå. Men selv om jeg gjør som jeg gjør, så funker det også dårlig..når skal jeg belønne? noen har sagt når jeg kommer inn til hunden igjen, men vil han ikke bare da urolig å vente på denne godbiten ? at han reiser seg fort opp igjen da for han ikke klarer vente til jeg kommer med godbit ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vent til du kommer inn til hunden igjen ja, poenget er vel at han skal "Bli" til du kommer tilbake? vent ved siden av han 1-2 sekunder før du gir godbiten.

Tror egentlig du gjør veldig mye riktig, men bruk lang tid på korte avstander. Gjerne bare 1 skritt i starten, så når du er helt sikker på at dere klarer det tar du 2 osv. Etterhvert kan du legge inn en bitteliten vending eller et hopp, dans osv ;)

Men, som sagt øv lenge på korte avstander.

Husk og "løse ut" mellom hver "bli" slik at hunden får mulighet til å røre litt på seg i mellom repetisjonene. viktig;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Omvendt lokking betyr at du viser en godbit, men hunden skal IKKE følge den. Så f. eks kan du begynne med å vise en godbit i håndflata, hvis han prøver å ta den så lukker du bare hånden og gjør ingenting frem til han f. eks enten gir deg kontakt, eller setter seg ned/trekker seg unna godbiten.

Så gjør du det gradvis vanskeligere ved å holde godbiten mellom fingrene og føre den mot ham, prøver han å strekke seg mot den tar du den vekk og "feiler" ham og prøver på nytt. Så kan du flytte godbiten gradvis lenger unna og jobbe inn f. eks en "ok!" kommando som betyr at han kan ta den.

Du kan kombinere det med avstandsbelønning, jobb gradvis oppover ved at du f. eks trener på "sitt", og rett ved siden av dere har du et lite lokk eller lignende hvor du plasserer godbiten. Når han utfører sitt på kommando, roser du og dere går til godbiten. Så etterhvert begynner du å bevege deg lenger og lenger vekk fra godbiten. Om det er vanskelig for ham i starten kan du begynne med kontakt rett ved siden av lokket (bruk bånd så han ikke får tak i den!) og så etterhvert øke kravene.

Vil kanskje tenke at det negative med dette og å trene på "bli" er at du må sørge for at du er mellom belønningen og hunden, og at du ALLTID går tilbake mens han sitter og venter og deretter løser ham ut, sånn at han ikke spretter opp, løper og tar belønningen :P .

Det er mye selvbeherskelse i begge måtene.

Hvis du skal belønne med godbit fra hånda når du kommer tilbake til ham og han er liggende, belønn nede ved bakken så han ikke har forventning til at godbiten blir servert "oppe" :) .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjenta bli flere ganger mens du beveger deg for og holde fokus. Jeg belønner alltid inne i starten. Reiser de seg så legger jeg de ned før de får godbiiten. Omvendt lokking er jo ikke en bli øvelse, men fint for selvkontrollen så det kan jo hjelpe. Dvs du holder en godbit/leke hunden får den ikke så lenge den prøver og ta den, men når den slutter med det og ser på deg istedet så får den belønning frra din andre hånd :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er litt annerledes kanskje, men hjemme pleide vi å trene med "release cue" isteden. Betyr at hunden ble i posisjonen sitt/dekk/stå til vi sa "ok" eller "fri". Kan trenes opp ved å trene sitt, dekk og stå, og så legge til forstyrrelser og varighet på posisjonen gradvis. Poenget er at hunden skal finne det belønnende å bli liggende, sittende eller stående til ny kommando :) Tar litt tid da... Og ikke helt sikker på at jeg forklarte så bra. Dessuten er det kanskje ikke det du vil heller

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er litt annerledes kanskje, men hjemme pleide vi å trene med "release cue" isteden. Betyr at hunden ble i posisjonen sitt/dekk/stå til vi sa "ok" eller "fri". Kan trenes opp ved å trene sitt, dekk og stå, og så legge til forstyrrelser og varighet på posisjonen gradvis. Poenget er at hunden skal finne det belønnende å bli liggende, sittende eller stående til ny kommando Tar litt tid da... Og ikke helt sikker på at jeg forklarte så bra. Dessuten er det kanskje ikke det du vil heller

Det var jo for såvidt det iw forklarte. Jeg har brukt omvendt lokking på alle mine for å få de til å holde posisjoner og dermed lære seg bli.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hvertfall begynt å gjøre det med Marvel, viser han belønningen mens han sitter, og så legger den f. eks på gulvet et lite stykke unna. Hvis han reiser seg går jeg bare tilbake og setter han i ny sitt uten å si noenting. Nå gjør vi jo det samme med maten, så kanskje han så en sammenheng. Også er det jo snakk om veldig kort tid for oss enda, da :) . Men har da fått ham til å sitte i en 20 sekunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Setter pris på alt dere har kommet med :) Men bare lurer litt, hvorfor syns Oscar det er enklere å bli liggende i fellesdekk enn alene ? i fellesdekk kan han ligge i over ett minutt nå, mens alene er det snakk om sekunder. Liksom koseligere å ligge når en kompis er rett ved eller ? hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi begynte med å trene med forstyrrelser, før vi etterlever trente på at jeg gikk fra henne. Blir som omvendtlokking, men vi brukte alt mulig: leker, mat, andre folk og hunder, og jeg lekte selv galning rundt henne. Masse belønning og enkle forstyrrelser i begynnelsen, så økte vi vansklighetsgraden. Hun skjønte da etterlever at uansett hva som skjer rundt henne så skal hun bli, også om jeg går fra henne.

Når jeg begynte å trene på avstand synes jeg det var greit å binde henne fast i noe, slik at hun ikke fikk belønne seg selv ved å komme bort til meg. Reiste hun seg så gikk eg rolig tilbake og plasserte henne der før jeg prøvde på nytt.

Nå skal det sies at bli-en vår ikke sitter 100% enda, men det er kun fordi jeg har vært sløv med å trene... Jeg synes det er en kjedelig øvelse, selv om det er en av de øvelsene som sliter ut Laika mest :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Vi har jobbet med omvendtlokking nå, og må bare si tusen takk for tipset :) Er det somhar fungert best for oss når det gjelder denne kommandoen ja. Enda lang vei å gå, men vi er i gang :)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sjekk selvkontrollen hans idag da :) Normalt ville han ha løpt og hoppet etter hånda mi når han så jeg hadde karbonade i den. Idag på treninga ble han sittendes selv med andre hunder rundt (som før i hans hode kunne bety fikk godbiten om han ikke prøvde ta den først) Jeg måtte bare prøve å se hvor langt unna jeg kunne gå og vise ham godbiten for å se om han ble sittendes. Og han overraska meg der gitt, så ser et håp nå iallefall. Eneste er at jeg må gå baklengs fra ham, snur jeg ryggen til reiser han seg på sekundet omrtrent. Vi starter på lydighetskurs igjen til torsdag nå, så fikk vi spørreskjema hva vi trengte hjelp med mest osv. Så da blir det nok å jobbe en del med denne kommandoen fremover.

418628_10150959902375771_389612314_n.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...