Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger opplæring i pelsstell


Malinka
 Share

Recommended Posts

Som nevnt i AN tråden så trenger jeg å lære skikkelig pelsstell. Lady har masse underull og røyter noe sinnsykt i perioder, så jeg må børste henne skikkelig ned for å slippe å støvsuge annenhver time.

Hun liker ikke å bli tatt på potene, men så langt har jeg fått klippe de, i det minste. Klørne får jeg ikke klippet, forrige gang gikk jeg til en veterinær og han måtte gi henne bedøvelse for å få klippet henne. Jeg var redd for at det var min nervøsitet som smittet over, men jeg er ikke redd for å klippe pelsen på potene og hun tillater ikke det en gang.

Så, er det noen her i Bergensområdet som vil lære meg grunnleggende pelsstell?

Hun liker å bli børstet og koser seg, jeg trenger bare å få noen gode råd om hva jeg må passe på og gjerne bli vist litt hvordan man enklest håndterer en hund eller lærer henne hvordan bli håndtert. Er liksom ikke så lett å børste rompa når hun sitter på den :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har hun pels som en cocker? I så fall kan du sikkert prøve å ta kontakt med noen av de som klipper spaniels i området og høre om de kan hjelpe deg med pelsstell. Spanielpels er et innviklet tema :P Sjekk på raseklubbens webside om det ikke er noen i nærheten...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Tror du kommer langt med å gå dit. BOrder Collie kan også ha mye underull, dem har vel også like myke hår så da er det bare lengden på hårene som kan være forskjellige. SÅ reis dit og få veiledning og hjelp ser jeg på som bra

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ut fra bildet ditt, ser det ut som om hun har cockerpels, og ettersom du syns det er vanskelig å stelle pelsen -så tipper jeg at det er mest som en spaniel. For en BC hadde ikke vært så vanskelig å stelle tross alt. Men spaniels skal både klippes og nappes, så om hun har slik pels må din også klippes og nappes, og da er det vanskelig om du ikke vet hvordan du skal begynne. Ta kontakt med noen i spanielklubben, så kan de nok se på hunden din -om ikke annet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei jeg hadde jo ikke det, men nå er hun et familiemedlem og har vært det i 3 år, så å sende henne tilbake er uaktuelt. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
    • Hei,  Jeg har en 3 år gammel malteser på for. Jeg betalte 5k da jeg fikk henne, men signerte fortsatt en vanlig forvert avtale. Hun skal ifølge avtalen få 2 kull. Det ble spesifisert da jeg fikk henne at hun skulle avles med andre registrerte maltesere.  Oppdretter bestemmer seg i stedet for å få et blandings kull og lage maltipoo på første kull. Jeg likte det ikke, men orket ikke å lage noe styr av det. I oktober hadde hun første løpetid etter kull nr 1. Det er nå ca 6 mnd siden og jeg har fulgt med for å sjekke om hun får løpetid.  I dag fikk jeg melding av oppdretter hvor hun truer med å ta henne tilbake fordi jeg ikke har sagt ifra om løpetid, men hun har jo ikke hatt løpetid enda. Hun mener maltesere har løpetid hver 4. Mnd? Dette høres ikke riktig ut. Jeg ble veldig satt ut siden jeg alltid har gitt beskjed ved løpetid tidligere. Mitt spørsmål er hvilke rettigheter har jeg? Jeg har jo betalt en viss sum for hunden. Jeg har fulgt kontrakten, og kan dokumentere at oppdretter har brutt kontrakten. Kontrakten spesifiserer at hun må følge nkk sine retningslinjer for avl, og de åpner ikke for blandingsavl. Hun sa hun er i sin fulle rett til å blande raser så hun er åpen på at hun vil bryte kontrakten nå og.  Jeg vil egentlig bare bli ferdig med dette og hadde planer om å si ifra ved løpetid som sikkert kommer nå straks, men nå føler jeg meg ikke trygg på dem overhodet.    Edit: jeg har hatt hunden i 3 år og er absolutt ikke interessert i å heve kjøpet. Jeg ønsker egentlig kun at de skal forholde seg til kontrakten, og ikke true meg med å hente henne når jeg alltid har fulgt kontrakten. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...