Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

"kommenter mitt profilbilde så kommenterer jeg ditt", "lik statusen min" og liknende synes jeg blir for dumt. Er det noe gøy å få kommentar på et bilde om man må be vennene sine om å kommentere?

Fjortissbilder, hvor de er oversminket og poserer på fæle måter :-P

  • Svar 85
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Noen ganger smeller jeg igjen lokket på pcn, bare fordi jeg blir sur. Det som gjør meg sur, er sånne oppdateringer: "Dette ble en trist dag" uten noe mer. Alle som vet hva det dreier seg om, sender kl

Er det bare jeg som finner det underholdende å bli irritert??? Det er en grunn til at jeg henger både i AN-tråden og på FB liksom *ler*.

"Legge meg ---> Skolen ---> Mate katten ---> Trening ---> Dusjen ---> Spise middag ---> Henge på senteret ---> Natta" Jeg syntes også at enkelte kan spare fødsels og gravi

Skrevet

Ja, hvorfor skal vi ta hensyn til de som har en diagnose, tross alt, vi som ikke har det bør få slippe å måtte irritere oss over de som sliter med å skrive riktig :shifty: .

Jeg har min andel diagnoser selv, og ja, jeg prøver da å sørge for at det går minst mulig utover andre, og bruker de hjelpemidlene jeg har for at det skal fungere bedre. Man kan kanskje ikke fikse alt, men det å ikke bruke de hjelpemidlene som faktisk er tilgjengelig synes jeg bare er dumt.

Skrevet

Jeg er ikke uenig i at f. eks innebygd stavekontroll i browseren er smart, men jeg syns det er rart å forvente at de som sliter med rettskriving alltid skal ha Word oppe for å kopiere alt over og sjekke der også.

Så lenge personen(e) gjør en innsats så får vi vel være fornøyde med det og heller leve med det lille som slipper gjennom ;) .

Skrevet

Sier som 2ne: tråder som dette..

Jeg er så heldig at jeg har flere typer venner og flere typer interresser + familie.

Jeg er sikker på at de av vennene mine som ikke har hund eller bryr seg om hund ( de er hyggelige mennesker de også faktisk), blir lei av hundeoppdateringene mine. De som ikke liker barn eller er i familie med barnet blir lei av oppdateringene om barnet. De som ikke bryr seg om politikk eller har et annet standpunkt ( forøvrig har ikke rasisme noe med politikk å gjøre, det har noe med menneskesynet og verdigrunnlaget å gjøre, bare for å skyte inn det også) blir sikkert møkk lei hvis jeg skriver noe rundt det temaet.

Mange har annen musikksmak enn meg osv...

Jeg skriver om det jeg er opptatt av, og regner med at de fleste vennene mine gjør det samme, selv om det ikke alltid er like spennende for meg.

De eksisterer ikke for min skyld liksom, jeg regner med de ikke poster bare for meg. Hva skal man inn på sosiale medier å gjøre hvis man hele tiden skal klage på ' programmet' og styre hva andre er opptatt av?

Men sånne request greier kan folk spare meg for...
Skrevet

Huff, man har det bra fælt i livet når man skal "slites og plages med å lese noe som er dårlig skrevet" altså.

Scroll. Fin sak om det er fælt å måtte lese seg igjennom noen skrivefeil/dysleksi feil.

  • Like 4
Skrevet

Jeg er forsåvidt enig i det, jeg bare tror jeg ser det mer fra "deres" perspektiv nå som jeg bor sammen med en.

Det er bare den sammen regla som alltid kommer, "de kan jo bare sjekke gjennom i Word", "de kan jo bare installere ordbok i browseren", "de kan jo bare lese over innlegget flere ganger". Ja, de KAN jo det, men det betyr ikke at det alltid er nok, og så får de pes og pirk uansett :P .

Noen kan jo rett og slett ikke skrive fordi de ikke lært det ordentlig på skolen, eller ikke bryr seg.

Det var vel ikke det som var greia. Så vidt jeg fikk med meg, så hadde RTL et lite anfall fordi at folk gadd å bry seg om skrivefeil, for det burde ikke være nødvendig (and I quote:)

MEN, jeg syns ikke det skal være ett krav at folk skal sitte med rettskrivingsprogram på ett forum, jeg syns ikke det er riktig å forlange slikt. Jeg kjenner flere som har dysleksi, å jeg vet at dette hindrer de veldig i hverdagen, jeg vet at dette setter en stopper for de, jeg vet de SLITER med det. Jeg forstår hva de skriver, jeg har ingen problemer med å skjønne hva de vil frem til, selv om det er feilstavinger her og der, det handler rett å slett om å legge litt godvilje til, å ikke dømme folk på bakgrunn av hvordan de former ordene. Det er enkelt for oss som ikke har dysleksi å sitte å si at det "er jo bare å kjøre gjennom rettskrivingsprogram", men helt ærlig, skal det måtte være nødvendig? Vi skjønner hva de skriver, ikke sant? Så hva **** er problemet, å hvorfor skal vi plage de med noe som allerede er ett stort problem for dem, i stedet for å støtte, å være greie med hverandre? Vi har alle ting vi sliter med, men hvorfor skal vi absolutt tråkke på folk som allerede ligger nede?

Og jeg tør hevde at det ikke er "å page" noen å foreslå rettskrivningsprogram. Det er ikke for å være ****** at man ønsker å forstå hva andre mener. Det er ikke å tråkke på noen å foreslå hjelpemidler.

Og. Jeg har også nær familie og venner som sliter med dysleksi. Jeg veit at de sliter, jeg veit de syns det er fælt når andre påpeker skrivefeilene deres - og jeg veit at rettskrivningsprogrammer hjelper de. Så sorry mac, jeg klarer ikke helt å se at det å foreslå rettskrivningsprogrammer skal være å fornærme noen. Hvis du brakk beinet, ville du ikke blitt furten om noen foreslo krykker, eller?

Skrevet

Nei, men så er jo heller ikke å brekke beinet noe som varer hele livet heller, da. Kanskje det koker ned til hva hver enkelt syns det er passende å påpeke eller foreslå for andre. :) Vi vet jo ikke om personen på andre siden av skjermen allerede bruker hjelpemidler eller ikke.

Skrevet

På et diskusjonsforum bør det være et poeng å gjøre seg forstått, ikke bare for mottakeren, men også for formidleren. Det er selvsagt ikke et krav, men det er et ørlite poeng.

Skrevet

Det er vel få medlemmer her (eller på lignende forum) som skriver SÅ dårlig at man ikke forstår dem eller hva de mener. :P

Jeg har sett noen som skriver en vegg av tekst uten avsnitt, eller de som ikke bruker tegnsetting i det hele tatt, og DET syns jeg er vanskelig å lese.

Ellers kjekt med en diskusjon som ikke handler om bur. :lol:

Guest Gråtass
Skrevet

Siden folk generelt irriterer meg, burde jeg egentlig ikke bruke tid på sosiale medier eller forum i det hele tatt, men jeg lar meg stadig underholde da.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...