Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som kan hjelpe meg å skrive en skikkelig jobbsøknad? Dette er jeg skikkelig dårlig på! Er en spesifikk jobb jeg gjerne vil søke på, ikke en generell søknad.

Skrevet

Søk på nettet, det finnes utrolig mange eksempeltekster der. Ut fra det er det som oftest greit å få en idé om hvordan man kan formulere seg.

Skrevet

Det gjelder jo å presentere sine mest positive sider, man skal på en måte "selge" seg selv som et produkt. Men uten å virke overlegen eller arrogant.

Trenger ikke å være en essay, men selv syntes jeg f.eks. en halv side er passe, men mulig andre har andre synspunkter.

Skrevet

NAV har jo forresten jobbsøkerkurs, både på nett og på kontorene.

Ja, men det har jeg ikke tid til... Er søknadsfrist 29.mai.

Problemet er at jeg har vært utenfor arbeidslivet i 3 år, og er dermed meget lite attraktiv som jobbsøker. Har heller ingen referanser jeg kan bruke. (Kan muligens spørre èn, men det er så lenge siden jeg hadde med henne å gjøre...) Jeg er (nesten) kvalifisert for denne jobben (mangler noen studiepoeng, men har praktisk erfaring).

Jeg er helt idiot på jobbsøking, og det å formulere meg :(

Guest lijenta
Skrevet

Referanser ka kan du også oppgi folk som kjenenr deg godt men ikke i nær slakt eller hvis du har noen i en forening som kjenner deg godt eller hvis du har hatt verv i en forening så kan du bruke de som kjenner deg derfra

Edit:

HAr ikke sett så nøye på det men tror at det som står på hjemmesidene til bemanningsbyråer angående CV og jobbsøknad er mer oppdatert enn det som finnes hos NAV

Skrevet

Du skal i utgangspunktet ikke legge ved referanser på jobbsøknaden, med mindre det er spesifisert.

Jobbsøknaden skal være kort og konsis, og det beste rådet er å ringe / ta kontakt ang stillingen og spørre om enkle konkrete ting som gjør at du virker ekstra interessert i stillingen. Skriv så i første setning av søknaden:

Søker med dette på stilling som administerende direktør i NAV, og refererer til hyggelig samtale med Ola Nordmann.

Deretter skriver du bare hvorfor DU passer til stillingen, nøyaktig i forhold til stillingsutlysningen. Du er proaktiv, bla bla bla. :P

CV sendes for seg selv, jobbsøknad sendes for seg selv, referanser sendes for seg selv, kursbevis sendes for seg selv, vitnemål, attester etc... Alt i egenstående dokumenter som du sender etterhvert som du blir bedt om det.

Utfyllende jobbsøknad er på ca 1-1,5 side. Kort jobbsøknad er på en halv side. Skriv så langt utlysningen ber deg om.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Du trenger ikke oppgi referanser med mindre de krever det. "Referanser på forespørsel" holder i massevis for å søke så kan du ta det derfra.

Det er ikke nødvendigvis lite attraktivt og umulig fordi du har vært utenfor arbeidslivet i 3 år, mange som opplever det av ymse årsaker, tenk heller på hvordan du kan få en CV og søknad til å se interessant ut med det som er.

Søknaden bør være så kort som overhodet mulig, less is more osv. Og du skriver bare om det som er relevant for den spesifikke jobben, alt annet er uinteressant og kan ev. plasseres på CV'en om du mener det bør være med. Bruk gjerne ord de bruker i annonsen om personen de søker når du skal beskrive deg selv.

Skrevet

Takk! :flowers: Fine råd. Referanser kommer nok til å bli spurt etter. Så jeg skal prøve å ta kontakt med den personen som muligens kan gi meg det. Det er samme type jobb også. Problemet er bare at det er så lenge siden jeg jobbet der.

Det gedigne hullet i CV'en kommer jeg nok også til å få spørsmål om, og jeg foretrekker helt klart å være ærlig. Og grunnen til det digre hullet, er noe som de fleste arbeidsgivere nok vil like svært dårlig :(

Ville det bli sett på som rart å møte opp på arbeidsplassen og snakke med arbeidsgiver personlig? Det er bare èn annen ansatt, så veldig liten arbeidsplass. (Det er ikke butikk).

Skrevet

Takk! :flowers: Fine råd. Referanser kommer nok til å bli spurt etter. Så jeg skal prøve å ta kontakt med den personen som muligens kan gi meg det. Det er samme type jobb også. Problemet er bare at det er så lenge siden jeg jobbet der.

Det gedigne hullet i CV'en kommer jeg nok også til å få spørsmål om, og jeg foretrekker helt klart å være ærlig. Og grunnen til det digre hullet, er noe som de fleste arbeidsgivere nok vil like svært dårlig :(

Ville det bli sett på som rart å møte opp på arbeidsplassen og snakke med arbeidsgiver personlig? Det er bare èn annen ansatt, så veldig liten arbeidsplass. (Det er ikke butikk).

Nå vet ikke jeg grunnen til at du har et digert hull, men i mitt tilfelle var jeg sykemeldt pga senket stemningsleie (steget før depresjon). Jeg valgte å være 100% ærlig om det, og det er jeg veldig glad for.

Skrevet

Jeg kan godt hjelpe deg, dette driver jeg mye med. :) Send meg en PM med litt detaljer om jobben, og så snakkes vi videre under utforminga om hvordan du best selger deg inn, hull i cv'en til tross.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...