Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her hvor jeg bor er det mye streifhunder. Dette er hunder som eiere synes det er høvelig å la gå tur med seg selv. De fleste blir nok sluppet løs med vilje.

Har et fint eksempel: I nabolaget der jeg bor, bor det to slike streifhunder. De er litt søte da - vandrer sammen gjennom bygda. Ser dem ofte utenfor arbeidsplassen min, som er 4 km fra der jeg bor. Så de går ganske langt. Men den ene er ltt skummel, kan finne på å komme imot og knurre, både når jeg går med hunden min og uten.

Spørsmålet er, hva skal man gjøre? Her er det maange sånne, og som oftest er de ikke merket i det hele tatt, så eier kan ikke kontaktes hvis de blir tatt fast. Skal man virkelig ringe til politiet og anmelde folk, eller ta fast hundene og levere til politiet? Syns det er et litt vanskelig tema, egentlig.. Vil jo ikke være "grunnen" til at hunder må avlives hvis de ikke hentes. Men de ER jo til plage. Bare det å bli bjeffet på og fotfulgt er i grunnen slitsomt. :(

Kan og tenke meg de er plagsomme for folk med tisper. De blir jo også automatisk farlige for trafikken og småbarn hvis de er aggressive osv..

Noen med tanker om dette?

Skrevet

Du kan jo ta den med deg hjem noen dager. (lenge nok til at de kanskje bryr seg..) Eller så ville jeg levert de inn. Det er jo ikke noe bedre om de blir påkjørt eller enda værre om de går løs på noen andre sin hund(eller mennesker for den saks skyld) og ingen gjorde noe...

Skrevet

Du kan jo ta den med deg hjem noen dager. (lenge nok til at de kanskje bryr seg..) Eller så ville jeg levert de inn. Det er jo ikke noe bedre om de blir påkjørt eller enda værre om de går løs på noen andre sin hund(eller mennesker for den saks skyld) og ingen gjorde noe...

Ta de fast er nok uaktuelt. Vil jo ikke fø dem, bli beskyldt for å ha stjelt hund osv..

Kan jo levere dem inn, men det er litt skummelt når man ikke kjenner hundene. Kan jo kanskje ta fast og be politiet hente?

Eller kanskje det er bedre å tipse politiet om et spesielt boligfelt? Kan ikke dette jeg..

Guest Yellow
Skrevet

Har funnet to løshunder (veldig snille sådan) med bare rundt en ukes mellomrom nå nylig.

Har ikke mulighet til å ta de med inn grunnet vi leier, men har levert ene til NAF, og mange ganger tidligere til Falck, dersom eier ikke har vært å finne eller mulig å kontakte via brikke.

Jeg lar aldri en hund suse rundt uten eier i sikte, det kan potensielt være farlig både for hund og andre dersom hunden skulle havne i trafikken, og hunder uten tilsyn skal rett og slett ikke vandre rundt i mine øyne.

Ville levert dem inn om jeg var deg, for å hente hunden(e) da må eier betale en viss sum, så håper jo det får enkelte til å passe bedre på i fremtiden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...