Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her hvor jeg bor er det mye streifhunder. Dette er hunder som eiere synes det er høvelig å la gå tur med seg selv. De fleste blir nok sluppet løs med vilje.

Har et fint eksempel: I nabolaget der jeg bor, bor det to slike streifhunder. De er litt søte da - vandrer sammen gjennom bygda. Ser dem ofte utenfor arbeidsplassen min, som er 4 km fra der jeg bor. Så de går ganske langt. Men den ene er ltt skummel, kan finne på å komme imot og knurre, både når jeg går med hunden min og uten.

Spørsmålet er, hva skal man gjøre? Her er det maange sånne, og som oftest er de ikke merket i det hele tatt, så eier kan ikke kontaktes hvis de blir tatt fast. Skal man virkelig ringe til politiet og anmelde folk, eller ta fast hundene og levere til politiet? Syns det er et litt vanskelig tema, egentlig.. Vil jo ikke være "grunnen" til at hunder må avlives hvis de ikke hentes. Men de ER jo til plage. Bare det å bli bjeffet på og fotfulgt er i grunnen slitsomt. :(

Kan og tenke meg de er plagsomme for folk med tisper. De blir jo også automatisk farlige for trafikken og småbarn hvis de er aggressive osv..

Noen med tanker om dette?

Skrevet

Du kan jo ta den med deg hjem noen dager. (lenge nok til at de kanskje bryr seg..) Eller så ville jeg levert de inn. Det er jo ikke noe bedre om de blir påkjørt eller enda værre om de går løs på noen andre sin hund(eller mennesker for den saks skyld) og ingen gjorde noe...

Skrevet

Du kan jo ta den med deg hjem noen dager. (lenge nok til at de kanskje bryr seg..) Eller så ville jeg levert de inn. Det er jo ikke noe bedre om de blir påkjørt eller enda værre om de går løs på noen andre sin hund(eller mennesker for den saks skyld) og ingen gjorde noe...

Ta de fast er nok uaktuelt. Vil jo ikke fø dem, bli beskyldt for å ha stjelt hund osv..

Kan jo levere dem inn, men det er litt skummelt når man ikke kjenner hundene. Kan jo kanskje ta fast og be politiet hente?

Eller kanskje det er bedre å tipse politiet om et spesielt boligfelt? Kan ikke dette jeg..

Guest Yellow
Skrevet

Har funnet to løshunder (veldig snille sådan) med bare rundt en ukes mellomrom nå nylig.

Har ikke mulighet til å ta de med inn grunnet vi leier, men har levert ene til NAF, og mange ganger tidligere til Falck, dersom eier ikke har vært å finne eller mulig å kontakte via brikke.

Jeg lar aldri en hund suse rundt uten eier i sikte, det kan potensielt være farlig både for hund og andre dersom hunden skulle havne i trafikken, og hunder uten tilsyn skal rett og slett ikke vandre rundt i mine øyne.

Ville levert dem inn om jeg var deg, for å hente hunden(e) da må eier betale en viss sum, så håper jo det får enkelte til å passe bedre på i fremtiden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...