Gå til innhold
Hundesonen.no

"Pekingesere - er dette virkelig sant?"


MiO
 Share

Recommended Posts

Har lite peiling på det annet enn at om jeg tenker på anatomien og pelse så virker det jo sannsylig at de vil slite med å vaske seg selv bak og ta imot valper. Men det er bare synsing fra min side.

Trist er det uansett, anatomien er jo helt på vidda.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Hehe det med å kritisere andre raser, men ikke se problemene med sin egen er en ganske arti sak. En av de som har kommentert innlegget sier seg enig hvor forferdelig pekignesern er blitt og hvor lite funksjonelt det er. I neste setning skriver vedkommende, som har en kortbeint rase, at korte bein bl.a. er en fordel i løping i bakker fordi de ikke like lett mister ballansen i forhold til hunder med lange bein.

Når det gjelder avl på pekingneser er det rett og slett dyreplageri...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns ofte jeg ser dem nå langt på utstilling også. Vagger og peser og grynter rundt i ringen der. Men har aldri eid en eller kjenner noen som har, så hvor ille det er vet jeg ikke personlig da, men ser jo absolutt ikke bra ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sett på bilder og lest om Pekingeseren tidligere. Jeg syntes nemlig den så mye mer ut som en Tibetansk spaniel på gamle bilder, så jeg ble nysgjerrig. Jeg aner ikke om det i første innlegget stemmer, men jeg er interessert i historien. Hvordan endres rasene osv. Kom over dette dokumentet, det var interessant.

Den første Pekingeseren ble importert til England på beg av 1900-tallet. Den ligner på en Tibbe. Den er stoppet ut og står på et museum. Det forfatteren av artikkelen skriver om, er derimot ikke bare denne hunden som skal være forfaren til den moderne Pekingeseren, men også "Happahunden" som ble importert på samme tid. Den har kroppsbygningen til den moderne pekingeseren, men kort pels. Man tror at den har spilt en rolle i raseutviklingen. Senere ble Pekingeseren brukt til å "modifisere" rasen Shi Tzu på 1950-tallet, og man regner med at det er der Pekingeseren har fått sin lange pels fra. På den tiden var det ikke vanskelig å registrere blandingshunder som rasehunder (samme tiden man holdt på å blande buller med terriere, feks) og noen ble til og med premiert på utstilling i begge raser...

Kanskje noen andre også finner dette interessant?

http://www.thepeking...with photos.pdf

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Både Hector og Boris greier vaske snafsefanten sin og parrer naturlig. Tispene til søs er selvfølgelig naturlig fødende, må de snittes blir det første og siste kull. Så å dra alle over samme kam er feil, hvertfall i mopsens tilfelle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Både Hector og Boris greier vaske snafsefanten sin og parrer naturlig. Tispene til søs er selvfølgelig naturlig fødende, må de snittes blir det første og siste kull. Så å dra alle over samme kam er feil, hvertfall i mopsens tilfelle.

Hvis du leser hele innlegget så drar hun faktisk ikke alle over en kam, det ser du jo i den andre videoen også.

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du leser hele innlegget så drar hun faktisk ikke alle over en kam, det ser du jo i den andre videoen også.

:)

Sitter på tlf, så fikk ikke sett. :) men tenkte bare nevne det fordi jeg syns det var en negativ "tone" over det hele. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Sitter på tlf, så fikk ikke sett. :) men tenkte bare nevne det fordi jeg syns det var en negativ "tone" over det hele. :)

Men er det rart at det er en negativ tone over det hele? Selv om det finnes mopser, og sikker pekingnesere, som kan vaske seg bak og føde naturlig, så er det noe brutalt galt bare at man må nevne at hundene sine kan vaske seg bak, parre og føde uten keisersnitt. Det burde være en selvfølge. Akkurat som at det burde være en selvfølge at hunder har snute og kan puste uten problemer. Hvorfor skal de ha et utseende som gir dem problemer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...