Gå til innhold
Hundesonen.no

Mattilsynet vil sjekke alle hunder som kommer fra utlandet


Recommended Posts

Skrevet

Det står at de oppfordrer alle som har importert hund fra Middelhavsområdet også skal testes. Gjelder det de som har bodd her i 4 år også, tro? Synes forøvrig at det er helt greit og bare fint at de vil forhindre sykdom og ulike parasitter og dritt i å komme inn i landet.

Skrevet

Det er helt på sin plass i skjerpe reglementet rundt denne typen import av hund, helt klart! Håper dette følges opp tett og at vi slipper å få inn masse nye sykdommer til Norge fordi det er mange som ikke forstår alle konsekvensene av å liksom være "godhjertet og snill".

Skrevet

Mer om saken:

http://nrk.no/progra...punkt/1.8116889

Nå sier de plutselig:

"De som innfører gatehunder til Norge, setter både dyre- og folkehelsa i landet på spill, sier grenseveterinær i Mattilsynet"

"

– Det er en risikabel handling å frakte dyr over grenser, og gatehunder innebærer en ekstra risiko, sier Marit Forbord, grenseveterinær ved Oslo Lufthavn, til NRK.no.

– De som innfører slike hunder, setter både dyre- og folkehelsa i landet på spill , slik jeg ser det, sier hun."

REDIGERT;

Løshunder i Romania:

"Det er umulig å få et nøyaktig tall på antall løshunder i landet. Noen anslag ligger på mellom to og en halv og tre million firbeinte, andre på rundt én million."

"Og rabies er fremdeles et stort problem i landet. Bare i fjor ble 8348 mennesker behandlet for rabies etter å ha blitt bitt – bare i hovedstaden Bucuresti."

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...