Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg har tidligere brukt Export og Scalibor halsbånd, men de siste tre årene har jeg brukt Rav bånd. Synes det har fungert greit, fått lite flått men båndene tåler ikke all verden så det ramler av steiner og nå er begge båndene ødelagt.

I tillegg er det kommet en ny hund i flokken. Dirk og Amigo leker en del og da går det mye i biting i halsen. Så da utgår ihvertfall flått halsbånd av typen Scalibor. Men hva med rav båndet?

Eller er det Expot som vil være best?

Mine to svømmer ikke så mye, men Dirk elsker å svømme, så der vil jo effekten fort vaskes ut

Andre tips?

Skrevet

Jeg bruker Expot på mine to, mens Marianne skal ha på Marvin halsbånd i år (for han er en flåttmagnet, det er HELT vilt!). Hvis du drypper Expot på deres tre, så må du huske på at de må holdes adskilt noen timer, sånn at de ikke får i seg hverandres gift, men det veit du sikkert. :)

I fjor dryppa jeg forøvrig mine en eneste gang, og knertis blei bada ganske jevnlig og fikk ingen flått til tross, så den utvaskingsfaren er nok noe overdrevet. :)

Skrevet

Bruker RAV halsbånd og selvom alle 3 hundene herjer og river mye i hverandre har de ikke løsnet.

Men ville heller brukt dråper istedenfor slike halsbånd med gift på!

Skrevet

Expot og andre dråper vaskes ikke ut. Middelet trekker inn i selve huden og fordeles over hele hunden i løpet av ca. 1 døgn. Etter dette kan bikkja bade så mye den vil.

Halsbåndene sitter derimot en del av effekten i pelsen, og vil derfor minskes når hunden bader.

Jeg bruker dråper, Expot, og påfører bare nytt når jeg ser effekten har blitt lav (hundene får flere flått), følger ikke produsentens anbefalinger som i min erfaring er alt for ofte i forhold til hva som er nødvendig.

  • Like 1
Skrevet

Hei, jeg brukte noe som het spot-on på min hund, og har ikke fått en eneste flått. Men har fått et tips av en venninne om hjemmelaget flåttmiddel som ser ut til å funke. Kan gi deg oppskriften jeg fikk;

  • 1/2- 1 liter vann
  • 1 bunt med ferske urter; timian, rosmarin, basilikum eller salvie (jeg brukte rosmarin)
  • 1 hel sitron
  • 2-3 hvitløksfedd

Ha vann i en kjele og ha i urter, sitron i skiver og hvitløksfeddene. Gi dette et oppkok og la det koke i et par minutter. Skru så av platen og la det stå og trekke til det har blitt avkjølt. Sil av blandingen og hell over på en sprayflaske. Spray på hunden ca hver 3. dag eller ved behov. Husk også å spraye hunden om den har badet.

Oppbevares i kjøleskap. Det lukter hvitløk og urter når jeg sprayer på hundene, men lukten forsvinner fort og pelsen blir ikke seig.

Skrevet

Skrivemåte: ExSpot :aww:

Men ville heller brukt dråper istedenfor slike halsbånd med gift på!

Hva tror du det er i dråpene da? Sukkervann?

:P

Skrevet

Du sier noe der egentlig, valp som biter i halsbåndet.. Jeg dryppet i fjor, men det fungerte ikke. Har brukt halsbånd en gang før, men det er så lenge siden. Jeg er litt som i din situasjon, og lurer derfor på det samme :)

Skrevet

Du sier noe der egentlig, valp som biter i halsbåndet.. Jeg dryppet i fjor, men det fungerte ikke. Har brukt halsbånd en gang før, men det er så lenge siden. Jeg er litt som i din situasjon, og lurer derfor på det samme :)

Men nå går jo ikke våre med halsbånd inne, og ute på tur med utstyr skal hun jo ikke henge på de andre likevel. :whistle:
Skrevet

Men nå går jo ikke våre med halsbånd inne, og ute på tur med utstyr skal hun jo ikke henge på de andre likevel. :whistle:

Hehe jo det kommer til å skje :P

Jeg skal snakke litt med vet, så får jeg se hva det blir. Dusteflått!

Guest Jonna
Skrevet

Exspot virker best, men har du katt skal ikke dette brukes.

Scalibor har jeg opplevd at mange får reaksjoner på pga de ikke leser bruksanvisnigen som står i pakken (båndet skal tørkes GODT av for overskudd støv som ligger på båndet FØR påsettelse).

Frontline er den mildeste, men den får man også noe flått av pga den tar ikke flåtten før den suger seg fast. Ergo man må pille av dau flått. Det er også den som er minst reaksjoner på og katter tåler det. Den kan også overdoseres til dobbeldose uten annen reakasjon en sikkling (fikk noen resultater fra Sverige for noen år tilbake). Men for å være effektiv så drypper jeg på nytt hver 3 uke.

Jeg opplever at med både exspot og frontline reduseres effekten med 2-3 uker når hundene bader ofte. Om jeg vet jeg skal i flått område så gjentar jeg gjerne behandlingen etter 3-4 uker (feks Sørlandet) ellers rekker det i normale områder med 4-6 uker mellom behandlingene.

Jeg har bruke en lignene blanding som Cecilie. På en liten vann har jeg brukt en krydder boks rosmarin og en med timian + en hel sitron eller en halv slik sitron sprute-ting. Kokt opp og latt trekke til det er kjølig. Har hatt en ok effekt av det som påfyll om jeg bare har korte opphold i flått område. Men da har jeg måtte spraye rett før jeg går ut.

Skrevet

Hmm... Jeg klarer ikke helt å bestemme meg for hva jeg skal gjøre i sommer, jeg. Jeg skal være i Trøndelag hele sommeren, og det er ikke så veldig mye flått der akkurat. I alle fall ikke i det området vi skal være. Men litt beskyttelse hadde kanskje vært greit allikevel?

Tinkas halsskinn er Geos favorittleke, så Scaliborhalsbånd går ikke.

Mamma og pappa har katt, så da kan vi heller ikke bruke Exspot.

Så da er kanskje Frontline eneste aktuelle alternativ? Hvis jeg i det hele tatt skal behandle dem? Tinka har aldri fått flått i Trøndelag før, og jeg har ikke noe i mot å gå over dem hver gang de har vært ute for å sjekke om de har fått noe.

Skrevet

Så da er kanskje Frontline eneste aktuelle alternativ? Hvis jeg i det hele tatt skal behandle dem? Tinka har aldri fått flått i Trøndelag før, og jeg har ikke noe i mot å gå over dem hver gang de har vært ute for å sjekke om de har fått noe.

Jeg skal ikke til Larvik i år (hvor vi har sommerhus), så jeg trur ikke jeg kommer til å dryppe mine, sjøl om vi har flått i hagen. Flåtten bruker så lang tid på å kravle i den tjukke shibapelsen og finne et passende sted at jeg stort sett finner dem før de setter seg fast. Hvis Tinka aldri har fått flått i Trondheim, hadde jeg droppa drypping, altså.
Skrevet

Jeg skal ikke til Larvik i år (hvor vi har sommerhus), så jeg trur ikke jeg kommer til å dryppe mine, sjøl om vi har flått i hagen. Flåtten bruker så lang tid på å kravle i den tjukke shibapelsen og finne et passende sted at jeg stort sett finner dem før de setter seg fast. Hvis Tinka aldri har fått flått i Trondheim, hadde jeg droppa drypping, altså.

Ja, tror jeg dropper det. I første omgang i alle fall. De kommer til å være veldig mye ute når jeg er hjemme, og om det skulle vise seg at flåtten plutselig har kommet til Lånke er det jo ikke verre enn at jeg begynner behandlingen etterhvert. :)

  • Like 1
Guest Jonna
Skrevet

Jeg droppet det 2010 når jeg hadde valper da det ikke er flått her. Og fikk ingen flått.

Er man i tvil om det kan være flått når man skal på en utflukt (eller i hagen deres SAC) så hadde jeg rett og slett brukt den blandingen som sprayes på. Ikke lukter den vondt og ikke ser det ut til å endre pelsen noe.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...