Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt uforklarende tittel kanskje, men greia er den at en kompis av meg skal begynne og kjøpe for av meg til scheferen sin. Han har reagert på et for tidligere med kløe, noe han forklarer med at hunden ikke tåler mye fett. Jeg innbiller meg at fett er bra og at han heller bør styre unna for høye proteininnhold, hva mener dere? Hunden har godt på happy dog nå i det siste og fungerer bra på det, men pga at han sliter med og få i for når han trenger påfyll vil han begynne og kjøpe av meg istedet. (eukanuba). De har jo et eget schefer for, men jeg klarer ikke og se spesielt store forskjeller på de forskjellige for typene, bortsett fra wild nature. Men uansett, er det vanlig at hunder reagerer på fett, eller er det oftest proteiner som er problemet?

Skrevet

Det kommer helt an på proteinkilde det. Noen hunder reagerer også på fiskefett..kanskje en ide å utrede hunden skikkelig? Evt ta en ordentlig elimineringstest?

Skrevet

Det kommer helt an på proteinkilde det. Noen hunder reagerer også på fiskefett..kanskje en ide å utrede hunden skikkelig? Evt ta en ordentlig elimineringstest?

Det hadde sikkert vært lurt, men tviler på at det kommer til og sje.. Trenger jo uansett ikke være mer allvorlig enn at det var et dritt for han gikk på før heller(aner ikke hva det var), mine reagerer på labb feks selv om de ikke er allergiske..
Skrevet

Ja, men det er jo kanskje fordi proteinkildene i Labb er dårlige? Har mer tro på det enn at den klør av protein som sådan..

Skrevet

Nå vet jeg ikke om det er prøvd fra før av, men flertallet av kundene mine med kløende schæfer (det er ikke få!) har veldig positiv effekt på vom&hundemat. Hvis han absolutt skal ha Eukanuba, mener jeg at sensitive skin er bedre enn schæfer-fòret.

Skrevet

Ja, absolutt. Jeg sier ikke at han er allergisk eller hva som ligger til grunn, for det vet jeg ikke. Jeg bare trodde at det var mer vanlig og reagere på proteiner enn fett. Så hadde jeg hadt en hund med kløe så ville jeg ikke kuttet ned på fettet(det skal vell være bra for hud og pels?). For mye protein er det vell heller ikke alle som tåler like godt(kan sikkert være flere grunner til det)

Skrevet

Jeg mener også at sensitive-variantene er best på kløe, hvis man skal holde seg til tørrfor vel og merke. De inneholder ofte færre antall proteinkilder og mer fettsyrer som styrker hud og pels.

Skrevet

Nå vet jeg ikke om det er prøvd fra før av, men flertallet av kundene mine med kløende schæfer (det er ikke få!) har veldig positiv effekt på vom&hundemat. Hvis han absolutt skal ha Eukanuba, mener jeg at sensitive skin er bedre enn schæfer-fòret.

Han kommer nok ikke til og gidde og kjøpe v&h. Har prøvd og få han på andre tanker før, men det nytter ikke...
Skrevet

Man får ikke kløe av "for mye" proteiner, fordi det ikke finnes noe som heter for mye protein. Kløe kommer heller ikke av for mye fett, fordi det er umulig å få for mye fett i et tørrfôr. Uggen mage kan hunden derimot få av mye fett/protein, spesielt i begynnelsen, fordi det krever omstilling fra høyt karboinnhold.

Kløe kommer av allergi/sensitivitet til enkeltelementer (som feks en proteinkilde), lagermidd og støv. (pollen og slikt har jo ikke direkte noe med fôret å gjøre). Schæfer er ofte sensitive til hvete, derfor går de bedre på et fôr med mye ris, feks.

Så lenge hunden ikke er utredet er det umulig å si om han reagerer på miljøet eller fôret.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...