Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Katten vår har begynt å være en del ute (kun når vi er hjemme da), og jeg vil veldig gjerne at han skal gjøre fra seg ute. Vi har kattedo til han inne, og når vi er hjemme så lukker vi denne. På natten og mens vi er på skolen har vi den åpen. Jeg forventer ikke at han skal klare å holde seg mens vi sover eller er borte, men jeg vil gjerne at han skal gå på do ute når han har mulighet til det.

Vi har strødd litt kattesand et par plasser ute og vist dette til katten, men han gjør ikke fra seg der. Han venter helt til han kommer inn igjen, da går han rett på do i kassen. Har da også prøvd å slippe han ut igjen med en gang han har gått i kassen, men da holder han seg fremdeles til han kommer inn igjen.

Så, hva gjør vi for å få han til å gå ut på do?

Skrevet

Hvor lenge har den vært ute ? Altså, en uke, tre uker, sju uker ? For min erfaring er at det tar litt tid å bryte mønstret med å gå inn på do.

Skrevet

Han har vært ute en stund, halvannen måned kanskje.... Det gjør jo ikke noe sånn sett at han bruker kassen, jeg hadde bare håpet på at når han først er ute kan gjøre fra seg da :P

Skrevet

Så lenge du har kasse inne, og han er mesteparten av tida inne, så kjem katta til å gjere frå seg i kassa, inne.

Hos oss har vi det motsatt, katta er ute når vi ikkje er heime og om natta, og er kun inne når vi er heime. Vi har ikkje kasse inne, og han kan fint halde seg inne ein heil dag om vi har fri / helg.

Er det ikkje litt bakvendt å hive katta ut når de er heime, og stengje han inne når de er ute? (satt på spissen og vinkla negativt for å få fram poenget ;) )

Skrevet

Bajasen min går på do ute, og sier ifra om han vil ut. Jeg tenker ikke over om han er inne om natta eller når jeg er på jobb, for han kan jo holde seg. Jeg har helt sluttet å ha do inne til han, for jeg hater lukta av kattedass!

For oss gikk det av seg selv, og vi trente ikke på det. Det eneste jeg gjorde var å ha kattedo inne helt til jeg merket at han også gjorde i fra seg ute. Da var det bare å slutte med do inne. Men jeg ville ikke ha sluttet med doen inne før jeg var sikker på at han også gikk på do ute.

Skrevet

Joda, etterhvert vil han nok være ute om natta og når vi er på jobb/skole. Men føler han er for liten til det enda, jeg vil ha mulighet til å sjekke at han er der enda og at alt er bra. Om han vil inn så får han så klart komme inn. Men da satser jeg på at det kommer av seg selv etterhvert som han blir litt større.

  • Like 1
Skrevet

Joda, etterhvert vil han nok være ute om natta og når vi er på jobb/skole. Men føler han er for liten til det enda, jeg vil ha mulighet til å sjekke at han er der enda og at alt er bra. Om han vil inn så får han så klart komme inn. Men da satser jeg på at det kommer av seg selv etterhvert som han blir litt større.

Nei, katter skal ikke slippes ut for tidlig! Jeg HATER å se kattunger alene ute, de er alt for små til å ta vare på seg selv. Jeg ventet leeenge med å sende ut mine katter. Og hver gang jeg har flyttet har jeg ventet tre måneder med å slippe dem ut. Trygghet først når det kommer til mine pusedyr iallefall :aww:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...