Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Katten vår har begynt å være en del ute (kun når vi er hjemme da), og jeg vil veldig gjerne at han skal gjøre fra seg ute. Vi har kattedo til han inne, og når vi er hjemme så lukker vi denne. På natten og mens vi er på skolen har vi den åpen. Jeg forventer ikke at han skal klare å holde seg mens vi sover eller er borte, men jeg vil gjerne at han skal gå på do ute når han har mulighet til det.

Vi har strødd litt kattesand et par plasser ute og vist dette til katten, men han gjør ikke fra seg der. Han venter helt til han kommer inn igjen, da går han rett på do i kassen. Har da også prøvd å slippe han ut igjen med en gang han har gått i kassen, men da holder han seg fremdeles til han kommer inn igjen.

Så, hva gjør vi for å få han til å gå ut på do?

Skrevet

Hvor lenge har den vært ute ? Altså, en uke, tre uker, sju uker ? For min erfaring er at det tar litt tid å bryte mønstret med å gå inn på do.

Skrevet

Han har vært ute en stund, halvannen måned kanskje.... Det gjør jo ikke noe sånn sett at han bruker kassen, jeg hadde bare håpet på at når han først er ute kan gjøre fra seg da :P

Skrevet

Så lenge du har kasse inne, og han er mesteparten av tida inne, så kjem katta til å gjere frå seg i kassa, inne.

Hos oss har vi det motsatt, katta er ute når vi ikkje er heime og om natta, og er kun inne når vi er heime. Vi har ikkje kasse inne, og han kan fint halde seg inne ein heil dag om vi har fri / helg.

Er det ikkje litt bakvendt å hive katta ut når de er heime, og stengje han inne når de er ute? (satt på spissen og vinkla negativt for å få fram poenget ;) )

Skrevet

Bajasen min går på do ute, og sier ifra om han vil ut. Jeg tenker ikke over om han er inne om natta eller når jeg er på jobb, for han kan jo holde seg. Jeg har helt sluttet å ha do inne til han, for jeg hater lukta av kattedass!

For oss gikk det av seg selv, og vi trente ikke på det. Det eneste jeg gjorde var å ha kattedo inne helt til jeg merket at han også gjorde i fra seg ute. Da var det bare å slutte med do inne. Men jeg ville ikke ha sluttet med doen inne før jeg var sikker på at han også gikk på do ute.

Skrevet

Joda, etterhvert vil han nok være ute om natta og når vi er på jobb/skole. Men føler han er for liten til det enda, jeg vil ha mulighet til å sjekke at han er der enda og at alt er bra. Om han vil inn så får han så klart komme inn. Men da satser jeg på at det kommer av seg selv etterhvert som han blir litt større.

  • Like 1
Skrevet

Joda, etterhvert vil han nok være ute om natta og når vi er på jobb/skole. Men føler han er for liten til det enda, jeg vil ha mulighet til å sjekke at han er der enda og at alt er bra. Om han vil inn så får han så klart komme inn. Men da satser jeg på at det kommer av seg selv etterhvert som han blir litt større.

Nei, katter skal ikke slippes ut for tidlig! Jeg HATER å se kattunger alene ute, de er alt for små til å ta vare på seg selv. Jeg ventet leeenge med å sende ut mine katter. Og hver gang jeg har flyttet har jeg ventet tre måneder med å slippe dem ut. Trygghet først når det kommer til mine pusedyr iallefall :aww:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...