Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Viiii skal på hytta! Med mamma og pappa og lillesøsteren min på 15, som ikke har møtt Kuro før. Og frøken Furbie, som er en bitchy wheaten terrier på snart 10. Og med tanten og onkelen min.

Vi blir å ta tog fra Bergen til Gol, og sitte på fra Gol og opp til Trysil. Det er en langrennshytte, så vi må gå på ski 3 km fra bilen og inn til hytta.

Hittil har jeg tenkt på følgende:

Furbie må få fri fra Kuro når hun måtte ønske det, så vi (og spesielt jeg) må følge godt med.

Det samme gjelder selvfølgelig familiemedlemmer.

Kuro må få fri fra familiemedlemmer når han ønsker det, så her må jeg følge med.

På toget tar vi med noe godt å spise på, en leke, og et teppe som er hans.

Til hytta tar vi med seng, mat- og vannskål.

Til skiturer etc. tar jeg med sele og bånd og flexibånd, men belager meg på at han løper mye løs, siden han er valpis fortsatt og ikke burde trekke så mye - og jeg regner med at han blir veldig gira og trekker MYE når han skjønner at jeg faktisk har SKI som GLIR på beina.

Til skitur tar jeg også med en ryggsekk, som han kan sitte i hvis han skulle bli sliten. Hittil har vi gått turer i svært ulendt terreng med mye leking med andre hunder og løping i opptil 2,5 time, og da merker jeg at han er sliten når vi nesten er fremme, men han er fortsatt heller foran meg enn bak meg. Så jeg tror ikke jeg kommer til å trenge sekken, men den er kjekk å ha med.

Er det noe annet dere har å tilføye, som jeg burde ha spesielt i bakhodet? :) Han er en shiba med god pels, så han kommer nok ikke til å fryse noe særlig.

Skrevet

Husk at det er båndtvang fra 1. april.

Denne båndtvangen er innført for å verne viltet, altså særlig på fjellet, i marka osv..

Skrevet

Æsj, båndtvang hadde jeg faktisk glemt helt av.

Nå har jeg forresten kjøpt potesokker også. Og bein som han kan tygge på på toget. :)

Skrevet

Æsj, båndtvang hadde jeg faktisk glemt helt av.

Nå har jeg forresten kjøpt potesokker også. Og bein som han kan tygge på på toget. :)

Langline, som du ikke trenger å holde i. da er det lett å bare løpe etter å ta den hvis bikkja skulle finne på noe :) kanskje ikke så enkelt på ski, men er litt lettere iallefall, pluss at teknisk sett så erhunden i bånn :P

Skrevet

Langline, som du ikke trenger å holde i. da er det lett å bare løpe etter å ta den hvis bikkja skulle finne på noe :) kanskje ikke så enkelt på ski, men er litt lettere iallefall, pluss at teknisk sett så erhunden i bånn :P

Teknisk sett er ikke hunden holdt i bånd med mindre du holder i motsatt ende av båndet.

  • Like 1
Skrevet

Til skitur tar jeg også med en ryggsekk, som han kan sitte i hvis han skulle bli sliten. Hittil har vi gått turer i svært ulendt terreng med mye leking med andre hunder og løping i opptil 2,5 time, og da merker jeg at han er sliten når vi nesten er fremme, men han er fortsatt heller foran meg enn bak meg. Så jeg tror ikke jeg kommer til å trenge sekken, men den er kjekk å ha med.

En valp skal ikke slites ut fysisk, uansett hvor mye motor den sjøl synes den har, så putt han i sekken uansett, du. :) Fin trening i å være rolig og det å koble av også sjøl om det skjer gøyale ting som mennesker på ski osv.

Aiko hadde aldri latt seg putte i sekk, mens Imouto var mye i sekk når hun var liten, sånn at hun kunne være med Aiko og meg på tur som vanlig. Jeg bare tryner når jeg står på langrenn i nedoverbakke, så av hensyn til valpen blei det lite skiturer på oss. :P

God tur!

DSC_0610.jpg

  • Like 1
Skrevet

Teknisk sett er ikke hunden holdt i bånd med mindre du holder i motsatt ende av båndet.

:icon_redface: jaaa, menne du skjønner hva jeg mener :rolleyes2:

Skrevet

:icon_redface: jaaa, menne du skjønner hva jeg mener :rolleyes2:

Jeg skjønner at du mener reglene er til for å brytes.

Når det gjelder båndtvangen er jeg svært uenig da det er en sårbar periode for viltet.

Selv forsøker jeg å ha hundene mindre enn ca 2,5 meter unna meg når vi er ute i naturen om sommeren..

Guest Yellow
Skrevet

Er da fullt lovlig å bruke langline på tur, er da vel nettopp for å ha fokus på hvor hunden er, og gjøre det umulig for hunden å forfølge vilt?

Skrevet

Er da fullt lovlig å bruke langline på tur, er da vel nettopp for å ha fokus på hvor hunden er, og gjøre det umulig for hunden å forfølge vilt?

Kun så lenge du faktisk fysisk holder i andre enden. Vel og merke fra 1. april til og med 20. august.

Skrevet

Ikke gjør den koselige hyttetråden til en båndtvangtråd, da, dere!

Høres ut som om du er godt forberedt. Blir sikkert en kjempefin opplevelse for dere begge to. God tur! :)

Skrevet

Takk, Ia. :)

Og det var veldig greit å bli minnet om båndtvangen. Jeg er ikke særlig stresset for det, da det eneste som fins av vilt oppe ved hytta vår er tiur, og den har vi aldri sett, bare hørt. Da er jeg isåfall mer bekymret for musene i kjelleren, hehe. :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...