Gå til innhold
Hundesonen.no

Midlertidig løsning i bil- hva er best? (og hvilket bur velger jeg senere?)


Recommended Posts

Skrevet

Som overskriften sier lurer jeg på hva som er det beste alternativet. Jeg har kjøpt meg bil, henter denne om ei uke. Da er jeg skrapblakk, og har rett og slett ikke råd til å kjøpe et skikkelig bilbur før i juli kanskje. Jeg har et europris "klappsammen" bur, eller så tenker jeg å kjøpe en bilsele. Hva tror dere er tryggest?

Så, lurer jeg litt på hvilket bur jeg bør kjøpe til når jeg har råa. Har sett på bonzo, artfex, variocage og herkules. Er det litt hipp som happ, eller er det en type som skiller seg veldig ut?

Skrevet

Jeg har ingen gode anbefalinger på burtype, da jeg selv har så store hunder at jeg fikk mine spesiallaget - men jeg vil tipse deg om å se etter brukte bilbur på finn.no - så kanskje du ikke må gå et halvt år med dårlig sikret hund. De selges ofte til billig penge, og en DP bør jo gå inn i de fleste bur.

Men klapp sammen-bur er fyfy, da de kan skade hunden mer enn om den er løs i bagasjerommet ved en kollisjon.

Guest Jonna
Skrevet

Om du velger klappsammen bur så bruker du strips eller kroker slik at det ikke kan klappe sammen. Da tåler det mye mer før det evt faller fra hverandre.

De andre er mer smak og behag, selv velger jeg helsveiset,

Skrevet

Men klapp sammen-bur er fyfy, da de kan skade hunden mer enn om den er løs i bagasjerommet ved en kollisjon.

Nå skal det jo sies at hensikten med bilbur ikke er primært å hindre at hunden blir skadd, men å sikre at hunden ikke skader menneskene..

Skrevet

takk for masse svar. ang størrelse, hvor god plass skal hunden ha i buret? det skal vel ikke akkurat være stort? Vi kan si at Aro er 35x35 cm vi, høyde og lengde :P

Skrevet

Nå skal det jo sies at hensikten med bilbur ikke er primært å hindre at hunden blir skadd, men å sikre at hunden ikke skader menneskene..

Og jeg som trodde jeg kunne få begge deler, shoot...

For øvrig vil neppe en hund som slenges framover som en rikosjett fordi buret bryter sammen være særlig trygg for sjåfør og passasjer(er).

Skrevet

Jeg bruker fortsatt klappsammenbur til minsta (midlertidig løsning som nå går på fjerde året...) - stripset og gaffateipet :)

Til dpen hadde jeg til og med vært fornøyd med et kattebur i plast (fake-vari kennel), får du på Biltema etc for en billig penge. Med stropper rundt selve buret så ikke topplokket ryker av har du sikkert et godt nok midertidig bur for noen få hundringser :)

  • Like 1
Skrevet

Hva tror dere er tryggest?

Du kan ha hunden i sele i baksetet, festet i bilbeltefestet der. Du MÅ ikke ha dyrt bur.

Jeg bruker denne metoden til hunden, der sitter hun fint og sikret.

Når det gjelder valg av sele, er det så mye å velge mellom, men velg gjerne en polstret sele, eller i det minste en av høy kvalitet/kjent produsent (f.eks. Hurtta).

Du velger altså en kvalitetssele til hunden, og så kjøper du et bilbeltefeste som dette til selen og plugger ned i bilbeltefestet.

Dermed har du bare kostnaden til sele + bilbeltefestet til under 90 å betale.

901__636_2010_1.jpg

Guest Snusmumrikk
Skrevet (endret)

Nå skal det jo sies at hensikten med bilbur ikke er primært å hindre at hunden blir skadd, men å sikre at hunden ikke skader menneskene..

Du kan ha hunden i sele i baksetet, festet i bilbeltefestet der. Du MÅ ikke ha dyrt bur.

Jeg bruker denne metoden til hunden, der sitter hun fint og sikret.

Når det gjelder valg av sele, er det så mye å velge mellom, men velg gjerne en polstret sele, eller i det minste en av høy kvalitet/kjent produsent (f.eks. Hurtta).

Du velger altså en kvalitetssele til hunden, og så kjøper du et bilbeltefeste som dette til selen og plugger ned i bilbeltefestet.

Dermed har du bare kostnaden til sele + bilbeltefestet til under 90 å betale.

901__636_2010_1.jpg

For en så lett hund som en DP, vil nok en sånn sele-ordning kunne fungere og være sikkert nok. Men for litt større hunder gjør ikke en sånn type sele og stropp til å feste i beltespenna noen mer nytte enn at hunden ikke kan vandre rundt i bilen når man kjører. Hva tror dere skjer når man får en bråstopp i 80 km/t med en 30 kg hund festa i den spenna der? Den kommer til å snappe rett av og de som sitter i forsetet får et 30 kg prosjektil i bakhodet (jeg har gått med forholdsvis liten husky som har røket sånn krok bare ved et skikkelig røkk etter rådyr, så solide er de ikke). Hund løs i baksetet eller festa med sånne ikke testa seler utgjør en like stor risiko i en kollisjon som all annen usikra last. Men som sakt, det kan godt hende den holder med en så liten hund som DP, og så lenge den ikke ryker i en kollisjon, så er det et veldig godt alternativ :)

Et argument for bur, uansett hvor lite sikkert det er for hunden, fremfor sele er at mange hunder forsvarer eiern/seg selv ved en kollisjon og kan hindre redningspersjonell å komme til deg hvis du er skada.

Selv har jeg plastbur (og gitter frem til setene). Han holdes på plass, og det hindrer andre gjenstander i å bli slengt på han ved en kollisjon/bråbrems, men det er langt fra en sikker løsning for hundens del hvis vi virkelig kolliderer. Planen er å få et skikkelig helsveisa dobbeltbur etterhvert, men foreløpig sier lommeboka mi at vi får klare oss med det vi har :hmm: Ulempen med svære bikkjer er at bur og utstyr blir tilsvarende dyrt :ermm:

Endret av Snusmumrikk
Fjernet ufin og usaklig kommentar
Skrevet

jeg kjenner noen som kjørte av veien og "taka"- bil bare litt skadet. Fører fikk hjernerystelse og brudd i en arm. Hund i sikkerhetssele for hund drept. Jeg hadde gått for det sammenleggbare buret jeg. Ingen av disse alternativene er veldig sikre.

Skrevet

Har sett litt rundt, å ser at jeg skal kanskje få til å kjøpe et ordentlig bur litt tidligere. Finnes noen brukte. Men hva tenker dere om størrelse? Hvor god/lite plass skal hunden ha i buret?

Skrevet

Ser ut som det ordner seg med skikkelig bur om bare en uke. Kjøper det brukt jeg da, er et helsveiset dobbelbur fra Kela (hundebur.com). Det er vel greie bur, eller hva?

Skrevet

Nå skal det jo sies at hensikten med bilbur ikke er primært å hindre at hunden blir skadd, men å sikre at hunden ikke skader menneskene..

I min verden er det for å beskytte hund OG passasjerer!

Skrevet

Det er mulig du ikke klarer å holde mer enn en tanke i hodet av gangen, men for oss andre er det en mulighet for å tenke på begge deler.

Hvem ba deg om å bli så ***** ufin da?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...