Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har gjort dette?

Har snakket med mattilsynet, og føler jeg vet det meste, men har ikke fått noe konkret svar på hva som skjer i tollen. Må noen sjekke valpen der? Mtp at den skal tolles inn, må vi sørge for å passere tollen i åpningstida? Herlighet, det er såå mye å sette seg inn i!

Skrevet

Hvis under 3mnd så må du ta fly direkte fra Finland til Norge. Tollen er oppe døgnet rundt på Gardermoen ;)

Du går på rødt og fortoller hunden der. Finner du ingen er det en "tollbod" rett utenfor som er døgnåpen.

Samme regler som fra Tyskland under 3 mnd (og over for den sags skyld, med unntak av at du slipper markuren fra Finland). Jeg har tatt begge mine inn fra Tyskland.

Skrevet

Glemte å ta med det faktum at vi skal kjøre... :) Så vi kjører gjennom Svverige, og må da ta ormekuren også. Hadde jeg tatt fly hadde det ikke vært noe å spekulere på mtp tollen :)

Skrevet

Da må mattilsynet i tilfelle eksplisitt godkjenne at du kjører gjennom Sverige.

En slik godkjenning gjelder normalt sett kun ved direkte reise (og opphold i transitt)

Ormekuren er ikke noe krav for valper under 3 mnd som kommer fra Sverige, og aldri noe krav for hunder fra Finland vel..

Det er din plikt å sørge for å passere betjent grenseovergang i åpningstiden.

Dersom det stilles krav til at grenseveterinær skal se hunden (det gjør det ikke innen EØS) må man også sørge for å melde fra om at denne må på plass innen 48 timer før vel..

Skrevet (endret)

Glemte å ta med det faktum at vi skal kjøre... :) Så vi kjører gjennom Svverige, og må da ta ormekuren også. Hadde jeg tatt fly hadde det ikke vært noe å spekulere på mtp tollen :)

Da må du få bekreftelse fra mattilsynet om at det er ok. Vi gjorde det, henta en valp under 3 mnd fra Skottland og fløy til Sverige så kjørte hjem derifra. Men da hadde jeg 2 sett med papirer fra mattilsynet hvor det stod at det var greit at vi gjorde det :lol:

Du skal egentlig innom tollen i Sverige og for å betale moms, så i tollen i Norge og få tilbake svenske momsen men betale den norske :lol:

Red: og nei, du trenger ikke ormkur da. Siden man ikke trenger det fra finland, og det er hunder over 3 mnd som skal ha det i Sverige.

Endret av Trym&Tuva
Skrevet

Du skal egentlig innom tollen i Sverige og for å betale moms, så i tollen i Norge og få tilbake svenske momsen men betale den norske :lol:

Nåja, det er vel slik at EU er en tollunion.. Innad i en tollunion er det normalt sett ikke mva ved import fra annet land i unionen..

(Jeg har handlet en hel del dyrere gjenstander og bedt om å få de levert i Sverige for å spare meg for arbeid og penger..)

Skrevet

Du må søke om tilatelse for å kjøre gjennom sverige :) Usikker på om du må søke til mattilsynet eller om du må søke til noe landbruks--- i sverige (husker ikke hva det heter!). men dette vet garantert mattilsynet så jeg ville spurt dem :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...