Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

om man fek skal begynne med VoH eller NP, tar man det da gradvis ? eller kan man begynne for fullt? gjerne innblandet med tørrfor ? denne hunden er oppvokst på RC tørrfor, så vil bruke det i tilegg, når man skal bort osv, hunden er 13 mnd

Guest Yellow
Skrevet

Ta det gradvis. Start gjerne med VogH med ren kylling, siden det er mildt og skånsomt for magen, men går sikkert helt fint med en av de andre numrene også.

Tilsett litt i maten han er vant med første dagen, går det fint, kan man tilsette mer neste dag. Og ette en ukes tid kan du gi han kun VogH.

Skrevet

Jeg har har hørt at man med vogh kan gå rett på fullt med en gang, men at man andre veien (fra rått til tørt) må ta det gradvis. Nå fôrer jeg med blanding av rått og tørt da (overvekt på rått), men han reagerte ikke da jeg begynte å fôre med vogh, og har heller ikke reagert i perioder der jeg har fullfôrt med vogh (derimot blir han løs i magen hvis han kun får tørt i en periode).

Skrevet

Jeg har gått rett på NP og Vom på mine hunder uten problemer. Noen kan få diare i begynnelsen, men det går seg til. Da Nitro var valp og skulle gå over fra sitt valpefor som vi fikk fra oppdretter, til NP, gikk jeg litt mer gradvis siden har var så liten og at det kunne bli hardt for fordøyelsen.

Skrevet

Men, litt OT; jeg har hørt at man skal vaere forsiktig med å blande tørt og VogH e.l i samme måltid pga at det fordøyes så forskjellig. Derfor bør man, om man vil fôre på begge deler, fôre tørt og rått i seperate måltider. Noen som har noen formening om det kan stemme eller.. Jeg fôrer et måltid tørt og et med VogH (eller begge VogH), men det er også fordi jeg vil at han skal spise tørrfôr uten innblanding av ekstra godis, da han er ikke noe matvrak, og jeg vil ikke at han skal bli "bortskjemt" på tørrfôret.. :P

Skrevet

Jeg gikk også rett over, uten problem:-) Sikkert litt individuelt hvor godt de takler en slik overgang.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...