Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg overtok en sheltietispe i slutten av januar,og fikk da vite at neste løpetid skulle være i mars/april.

Jeg kjenner ikke såååå godt til oppførsel rett før-under,og etter løpetiden.

Så jeg tenkte jeg skulle spørre..

Vi var med på hundetrening på torsdag,og da merket jeg at det var en hannhund som var veldig interessert i henne.

Hun sa klart ifra at han skulle holde seg vekk.

Men så etter en annen stund,kom en annen hannhunde og "jukket" på henne,og det godtok hun.

Den første var en mellomstor blanding. "jukkehunden" var en tibbe.

Om det er av betydning.

I tillegg så er hun vàr for min andre hund jeg har her hjemme.

En kastrert bc-hanne.

Hvis han nærmer seg meg,skal hun ta han.Hun napper etter han,og er generelt veldig bitchy,

Hun er ikke sånn til vanlig.

I tillegg syns jeg hun virker veldig slapp,innendørs.

Hun ligger på plasser hun normalt ikke pleier å legge seg.

Som ved gangdøren. Der er litt kjøligere enn inne i stua.

Hun sover stortsett hele dagen inne.

Ikke for det.. Hun er generelt rolig inne,men jeg syns liksom hun virker litt "slapp" nå,i forhold til når hun kom hit og de første ukene..

Hva er tegn på løpetid? og at den nærmer seg? :)

Det er ingen "spor" etter henne,enda. Så den har nok ikke kommet.

Skrevet

Er hufsa hoven?

Ta litt toalettpapir og press forsiktig på hufsa, da ser du om det kommer noe blod/farget utflod.

Og btw, noen av våre tisper lukter gooooodt syns gutta allerede en mnds tid før løpetiden virkelig kommer :)

  • 4 weeks later...
Skrevet

Hei!

Vi har en St. Bernhard tispe. Nydelige jenta<3 Hun har stakkar vært uheldig på sine 16 mnd, med blant annet tidlig operert AD. Hun fikk tidlig sin første urinveisinfeksjon, og har siden har rundt 3-4 stk. Den siste gikk veldig langt før vi oppdaget og hun tok derfor ultralyd som viste en tykk blærevegg. Antibiotikakuren tok det overraskende fort iflg. dyrlege. Dette var for 2-3 mnd siden.

For ca to uker siden begynte hun å slikke seg mye og vi fryktet en urinveisinfeksjon til. Dro til dyrlegen og oppdage der at hun dryppet noe gulgrønt. Ingen utslag på urinprøve, ingen blod e.l. Etter dette hovnet hun veeldig opp og det kom mye gulgrønn utflod som satt seg på gulv og andre steder. Slikkingen trappet seg opp. Nytt dyrlegebesøk etter en uke til med dette. Nå har påsken gått, og for 2 dager siden sluttet utfloden (vi renset med saltvann de to siste dagene). Nå er hun fortsatt hoven, men ingen blod eller utflod. Det skal sies at hun aldri har hatt løpetid, så vi krysser fingere og tror at det er det!

Bekymringen kom i dag da har hatt kraftig diarè. Hun har ikke feber, den har vi målt hver dag. Hun har også hatt oppkast et pr ganger på disse to ukene, men da kun etter å ha spist gress. I går fikk hun kokt fisk og kylling da vi slapp opp før tørrforet, kanskje det er grunnen?

Dyrlegen sa at hun hadde noe utslag på sist urinprøve som lignet noen celleforandringer? Noe unormalt for en så ung tispe da hun, og at det var vanskelig å si hva det var.

Vi har brukt opp hele forsikringen vår, og økonomien makter ikke veldig mange fler ultralyder o.l. Kan noen hjelpe med erfaringer fra første løpetid som kan ligne på dette?

Som sagt kan diareen kanskje forklares, også oppkasten. Men nå er hun så stakkars slapp i sengen sin at matmor og matfar begynner å bli veldig bekymret:(

Hun har forøvrig vært veeldig poppis blant hannhunder. Spesielt de siste mnd. Men hun lar de bare holde på stakkar..

Håper på historier som kan ligne, evt. tips og beroligende råd!

Takk:D

Skrevet

Ble det sagt noe om livmorbetennelse eller vaginitt? Fikk hun noe antiniotika for utfloden sin?

Takk for svar!

De har nevnt vaginitt nesten hver gang vi har vært inne og endt opp med urinveisinfeksjon. Denne gang var ikke annerledes, men skjønner at det er vanskelig for dyrelegene å konkludere med det? Ingen antibiotika. Årsaken var å se om det kom blod, fordi dette kunne tyde på første løpetiden. Fikk selvfølgelig spm om allmenntilstand, matlyst osv. Vanskelig å vite med slapphet, fordi hun har måttet blitt holdt i ro i samme periode, fordi halthet på AD beinet er kommet tilbake litt. Og det skaper jo en lettere deppressiv hund kan du jo tro:(

Livmorbetennelse nevnte hun, men fordi hun ikke har feber eller har andre symptomer så virket det som det ikke var særlig sannsynlig.

Skrevet

Om de tar prøver av utfloden (dype innvendige prøver) så ser de jo hvilke bakterier det er som forårsaker utfloden. Noe utflod er normalt, men så mye at det setter flekker, og atpåtil er grønnfarget tyder på bakterievekst... Og jeg hadde ikke latt det gå over av seg selv, iom at det er nesten umulig for livmora å tømme seg selv (pga utforming og oppoverbakke over bekkenet) uten rier. Ergo kan det ligge å brygge og brygge til det blir virkelig ille.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...