Gå til innhold
Hundesonen.no

NKKs etiske retningslinjer for hold og trening av hund 2012


Recommended Posts

Skrevet

Link til PDF finnes her.

Drar ut et par ting jeg likte

8. HUNDERS BOMILJØ

8.1 Fysiske forhold

Oppholdsrom for hund skal ha tilstrekkelig belysning og ventilasjon, normal luftfuktighet,

samt temperatur tilpasset rasens/individets behov. Man bør også ta hensyn til

akustikk/lydforhold i rom der flere hunder oppholder seg sammen.

8.2 Bur

Hund skal ikke ha bur som sitt primære oppholdssted. Hund som oppholder seg i lukket bur,

f.eks. under transport eller under utstilling/konkurranse/trening, skal minimum ha plass til å

sitte, reise seg og snu seg, samt strekke seg og legge seg i en naturlig stilling. Ved bruk av bur

skal tilvenning skje gradvis slik at hunden i størst mulig grad trives i buret. Hvor lenge det er

forsvarlig å la en hund oppholde seg i bur vil i stor grad avhenge av hundens trivsel i buret.

6. HELSE

6.1 Stell og tilsyn

Hund skal ha tilsyn og tilstrekkelig stell av pels, klør, øyne, ører og tenner/munn. Pelsen skal

stelles og holdes rein, hunden skal ikke gå med floker eller skitt i pelsen. Klør skal klippes

jevnlig, øyne og ører tilses og om nødvendig reingjøres. Spesielle fysiske trekk som krever

ekstra stell, som hudfolder eller leppefolder, skal etterses jevnlig og stelles om nødvendig.

Tenner/munn skal stelles ut fra hver hunds behov, tannstein skal fjernes jevnlig og minimum

så ofte at det ikke oppstår betennelse/irritasjon i tannkjøttet. Dette innebærer

rensing/pussing svært ofte for en del rasers/individers vedkommende.

Er jo "bare" etiske retningslinjer men jeg synes nå de var utformet ganske greit, andre som har en mening?

  • Like 3
Guest Kåre Lise
Skrevet

Joda er nok mye greit der, dog dette med etikk er det vel liten tvil hvor de har innhentet "ekspertpaneluttalelser" fra.

Kopierer fra tråden jeg startet:

Jeg siterer:

10.2 Etisk opplæring og trening

Oppdragelse, opplæring og trening skal alltid foregå på en slik måte at hundens velferd blir ivaretatt. Det å gi hunden faste rammer og sette grenser er ofte en nødvendighet for å oppnå en trygg og velfungerende hund. Hovedprinsippet skal være innlæring med positiv forsterker (belønning). Ubehag kan kun benyttes i unntakstilfeller, der positiv forsterkning alene ikke har ført til målet.

Ekstremt selvmotsigende, kan jeg ikke lenger si "nei" til hunden min med mindre det er ett unntakstilfelle? Og skal "faste rammer og sette grenser" utelukkende bare være kos og pølser?

Videre så definerer de hvordan korrigering skal foregå så de vet vel godt at de ikke slipper unna med å nå målet alene med PF.

Guest Kåre Lise
Skrevet

oppdaterte linken nå,nå funker det :)

Link til en side med link til PDF'en ja. :)

HER skal være direkte til PDF.

Skrevet

Link til en side med link til PDF'en ja. :)

HER skal være direkte til PDF.

jeg liker faktisk link til siden jeg,for da kan jeg velge å se det i browsern eller å laste fila ned enn direkte til en fil også velger chrome det den vil :frantics:

:offtopic: over :P

Jeg likte aller best det med at bur skal ikke være primært oppholdssted, og det siterte jeg på fbook og håper noen venner av meg tar det sakte til seg :)

  • Like 2
Skrevet

Syns det er fint at NKK tør å ta standpunkt til ting! Har bare skumlest fordi jeg er på vei ut døra, men virket ålreit (:

Skrevet

Hva er det som er nytt her nå, siden forrige versjon? Husker liksom ikke hva den forrige sa. Jeg husker vi i Briardklubben spilte inn til NKK den gangen de laget de første etiske retningslinjene, at det hadde vært fint om de sa noe om burbruk OG tidsaspekt for dette. De har vel fått inn litt mer om det nå, men fortsatt litt diffust synes jeg.

Ellers er det BRA at NKK jobber med dette, men det er på den annen side synd at det er nødvendig å minne folk på at dyr skal behandles skikkelig.

Skrevet

Jeg synes det er flott at det står noe om burbruk. Jada, så er det bare etiske retningslinjer og det ER litt diffust, men forhåpentligvis vil enkelte begynne å skjønne at det faktisk ikke er uproblematisk å la bikkjene ligge i bur natt og dag.

Man skulle tro folk skjønte sånt av seg selv, men det er faktisk ikke mange dagene siden jeg hadde en samtale med en person som hadde fått det anbefalt av dyrlegen fordi det hjalp hundene å slappe av.

Jeg husker jo fortsatt den gangen jeg hørte om bur for første gang (seriøst, å putte hund i bur var et helt ukjent konsept for meg, jeg visste ikke at det gikk an en gang), da var det faktisk en instruktør på OSH som holdt et langt engasjert foredrag som gikk på at for hunden var det å sove alene i hele leiligheten som om vi skulle lagt oss til å sove midt på gulvet i et tomt Oslo Spektrum. Det ville selvfølgelig vært stressende mente han. Dette er snart 14 år siden og jeg var ung og dum, men heldigvis ikke SÅ dum, men jeg hadde erfaring med hundehold fra før og aktet ikke å bruke penger på noe jeg visste jeg ikke trengte. Men det er kanskje ikke utenkelig at flere av de andre på kurset gjorde en ny investering?

Nei, det er deilig at NKK tar en standpunkt slik at man faktisk kan henvise til etiske retningslinjer for hundehold når emnet kommer opp i snakk med folk som kanskje ikke har all verdens erfaring og har hørt på "fagfolk"...

Skrevet

Skal de styre hva slags treningsmetoder folk skal bruke også nå?

Delen om burbruk er vel og bra, men etter min mening skal hunden IKKE ha plass til å strekke seg ut i bilburet, da er det for stort ift. sikkerhet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...