Gå til innhold
Hundesonen.no

NKKs etiske retningslinjer for hold og trening av hund 2012


Recommended Posts

Skrevet

Link til PDF finnes her.

Drar ut et par ting jeg likte

8. HUNDERS BOMILJØ

8.1 Fysiske forhold

Oppholdsrom for hund skal ha tilstrekkelig belysning og ventilasjon, normal luftfuktighet,

samt temperatur tilpasset rasens/individets behov. Man bør også ta hensyn til

akustikk/lydforhold i rom der flere hunder oppholder seg sammen.

8.2 Bur

Hund skal ikke ha bur som sitt primære oppholdssted. Hund som oppholder seg i lukket bur,

f.eks. under transport eller under utstilling/konkurranse/trening, skal minimum ha plass til å

sitte, reise seg og snu seg, samt strekke seg og legge seg i en naturlig stilling. Ved bruk av bur

skal tilvenning skje gradvis slik at hunden i størst mulig grad trives i buret. Hvor lenge det er

forsvarlig å la en hund oppholde seg i bur vil i stor grad avhenge av hundens trivsel i buret.

6. HELSE

6.1 Stell og tilsyn

Hund skal ha tilsyn og tilstrekkelig stell av pels, klør, øyne, ører og tenner/munn. Pelsen skal

stelles og holdes rein, hunden skal ikke gå med floker eller skitt i pelsen. Klør skal klippes

jevnlig, øyne og ører tilses og om nødvendig reingjøres. Spesielle fysiske trekk som krever

ekstra stell, som hudfolder eller leppefolder, skal etterses jevnlig og stelles om nødvendig.

Tenner/munn skal stelles ut fra hver hunds behov, tannstein skal fjernes jevnlig og minimum

så ofte at det ikke oppstår betennelse/irritasjon i tannkjøttet. Dette innebærer

rensing/pussing svært ofte for en del rasers/individers vedkommende.

Er jo "bare" etiske retningslinjer men jeg synes nå de var utformet ganske greit, andre som har en mening?

  • Like 3
Guest Kåre Lise
Skrevet

Joda er nok mye greit der, dog dette med etikk er det vel liten tvil hvor de har innhentet "ekspertpaneluttalelser" fra.

Kopierer fra tråden jeg startet:

Jeg siterer:

10.2 Etisk opplæring og trening

Oppdragelse, opplæring og trening skal alltid foregå på en slik måte at hundens velferd blir ivaretatt. Det å gi hunden faste rammer og sette grenser er ofte en nødvendighet for å oppnå en trygg og velfungerende hund. Hovedprinsippet skal være innlæring med positiv forsterker (belønning). Ubehag kan kun benyttes i unntakstilfeller, der positiv forsterkning alene ikke har ført til målet.

Ekstremt selvmotsigende, kan jeg ikke lenger si "nei" til hunden min med mindre det er ett unntakstilfelle? Og skal "faste rammer og sette grenser" utelukkende bare være kos og pølser?

Videre så definerer de hvordan korrigering skal foregå så de vet vel godt at de ikke slipper unna med å nå målet alene med PF.

Guest Kåre Lise
Skrevet

oppdaterte linken nå,nå funker det :)

Link til en side med link til PDF'en ja. :)

HER skal være direkte til PDF.

Skrevet

Link til en side med link til PDF'en ja. :)

HER skal være direkte til PDF.

jeg liker faktisk link til siden jeg,for da kan jeg velge å se det i browsern eller å laste fila ned enn direkte til en fil også velger chrome det den vil :frantics:

:offtopic: over :P

Jeg likte aller best det med at bur skal ikke være primært oppholdssted, og det siterte jeg på fbook og håper noen venner av meg tar det sakte til seg :)

  • Like 2
Skrevet

Syns det er fint at NKK tør å ta standpunkt til ting! Har bare skumlest fordi jeg er på vei ut døra, men virket ålreit (:

Skrevet

Hva er det som er nytt her nå, siden forrige versjon? Husker liksom ikke hva den forrige sa. Jeg husker vi i Briardklubben spilte inn til NKK den gangen de laget de første etiske retningslinjene, at det hadde vært fint om de sa noe om burbruk OG tidsaspekt for dette. De har vel fått inn litt mer om det nå, men fortsatt litt diffust synes jeg.

Ellers er det BRA at NKK jobber med dette, men det er på den annen side synd at det er nødvendig å minne folk på at dyr skal behandles skikkelig.

Skrevet

Jeg synes det er flott at det står noe om burbruk. Jada, så er det bare etiske retningslinjer og det ER litt diffust, men forhåpentligvis vil enkelte begynne å skjønne at det faktisk ikke er uproblematisk å la bikkjene ligge i bur natt og dag.

Man skulle tro folk skjønte sånt av seg selv, men det er faktisk ikke mange dagene siden jeg hadde en samtale med en person som hadde fått det anbefalt av dyrlegen fordi det hjalp hundene å slappe av.

Jeg husker jo fortsatt den gangen jeg hørte om bur for første gang (seriøst, å putte hund i bur var et helt ukjent konsept for meg, jeg visste ikke at det gikk an en gang), da var det faktisk en instruktør på OSH som holdt et langt engasjert foredrag som gikk på at for hunden var det å sove alene i hele leiligheten som om vi skulle lagt oss til å sove midt på gulvet i et tomt Oslo Spektrum. Det ville selvfølgelig vært stressende mente han. Dette er snart 14 år siden og jeg var ung og dum, men heldigvis ikke SÅ dum, men jeg hadde erfaring med hundehold fra før og aktet ikke å bruke penger på noe jeg visste jeg ikke trengte. Men det er kanskje ikke utenkelig at flere av de andre på kurset gjorde en ny investering?

Nei, det er deilig at NKK tar en standpunkt slik at man faktisk kan henvise til etiske retningslinjer for hundehold når emnet kommer opp i snakk med folk som kanskje ikke har all verdens erfaring og har hørt på "fagfolk"...

Skrevet

Skal de styre hva slags treningsmetoder folk skal bruke også nå?

Delen om burbruk er vel og bra, men etter min mening skal hunden IKKE ha plass til å strekke seg ut i bilburet, da er det for stort ift. sikkerhet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...