Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min søster har en liten blandingshund på ca 3 år og 10 kg. Hunden er relativt lubben til tross for at den får greit med mosjon og en ganske liten mengde lightfôr (tørrfôr). Årsaken kan nok være at hun trener en del lydighet med ham, og må belønne med godbiter siden han ikke vil leke.

Uansett, hun har litt dårlig samvittighet fordi hun fôrer ham med tørrfôr og ikke V&H eller annet våtfôr, siden "alle" skryter sånn av dette. Jeg for min del har alltid sett på V&H som fôr for veldig aktive hunder a la trekkhunder, så jeg innbiller meg at hunden vil bli enda rundere om hun går over til V&H? Det er litt begrenset hvor lite fôr hun vil gi ham også, han får veldig lite som det er og hun vil ikke gi ham enda mindre.

Hun lurer også på hvor praktisk mulig det er å fôre en så liten hund på V&H? Hun må jo være veldig nøye med å få delt den opp i akkurat passe store (små :P ) biter, og det er vel ikke så lett å få til med en øks, akkurat :-)

Hva tror dere, kan det fungere å gi denne hunden våtfôr, eller bør hun holde seg til tørrfôr?

Skrevet

Kjøp pølser og del de i 2 eller 3 og tin opp en bit om gangen. Det kan jo ligge en 3 dager i kjøleskap og når de er tint er det lett og få av små biter. Det er mulig ja. Men om hun trener mye og forer med godbiter og bikkja blir lubben så burde hun jo gi mindre mat. Den blir jo ikke ggående sulten om den får godbiter ila dagen.. Evt se på hvor store biter bruker hun, finnes det noe som er mindre kaloririkt enn det hun bruker nå.

Skrevet

Fordelen med VH er at det er ikke er karbohydrater og det er bra for lubne hunder å få lite av det

Kjøp pølser og del opp

Gi godbiter som inneholder lite karbo, evt slankegodbiter som finnes i noen dyrebutikker

Bruk små godbiter

Skrevet

Det går an å gjøre en del med godbitene da, bruke rent kyllingkjøtt og andre ting med lavt kaloriinnhold. Hvis hunden liker tørrfôret sitt kan hun jo bruke halvparten av maten til trening?

  • Like 1
Skrevet

V&H har jo også et eget fòr for hunder som sliter med overvekt :)

Det jeg har fått høre av V&H-forhandlerne selv er at dette såkalt "lightfôret" ikke er noe annet enn det vanlig V&H tilsatt ris. Dermed vil det faktisk bli et mye dyrere fôr å bruke. Hun forhandleren sa rett ut at det var like greit å kjøpe det vanlige fôret deres og så spe det med grønnsaker, ris eller annet.

Men arrester meg om jeg tar feil.

Skrevet

jeg har også en liten blandingshund som veide 10.4 kg da hun gikk på Eukanbua...så satt jeg henne på V&H og nå veier hun 8.4 kg, hun har altså gått ned 2 kg og er kjempe fin og slank.

En annen løsning er å bytte til Orijen, det er også et tørrfor men inneholder lite kort og mye kjøtt, og det smaker vist veldig godt.... så kan hun bruke foret som godbiter under trening...da må hunden jobbe for maten, trenger ikke får så mye ekstra godbiter og det er et bra for.

Skrevet

Alle hunder kan vel får V&H så lenge de tåler eller liker det uansett strørrelse? :) Mi var også litt lubben, veide 34 kg på sitt værste, da fikk hun tørrfòr, så gikk jeg over på V&H og endring av mat og mosjon gjorde att hun plutselig var nede i 30 kg. :) Så jeg tror nok hun fint kan bruke V&H til hunden sin hvis hun vill det. :) Bare husk at hvis hunden får mye godbiter i løpet av en dag så må den så klart få mindre mat.. :)

Guest Yellow
Skrevet

Vom og hundemat egner seg utmerket til alle hunder. Også til de som skal slankes, siden det som skrevet tidligere ikke inneholder karbohydrater som er verstingen.

Kanskje lurt å kjøpe den med ris akkurat i overgangen til VogH siden det er mye stivelse der, men ville ikke gitt denne over tid, da det inneholder karbohydrater (ris) som ikke er godt for en hund.

Mye proteiner og animalsk fett skal en hund ha, det er det viktigste, så det skal man ikke kutte ut uansett. Sunt fett hjelper også på forbrenningen til en hund.

Jeg kjøper selv halvkilos-pølser hver gang jeg kjøper VogH, siden min hund veier 8 kg er det helt utmerket til han, da en halvkilospølse blir delt opp over 4 dager. Og heller ikke dyrt overhodet, kjøper jeg 10 slike pølser eller mer, får jeg det for 17 kr kiloen, andre steder kan det være enda billigere.

Red: Du får bare formidle til søsteren din at matmengden må kuttes ut etter hvor mye godbiter hunen får ved siden av. Er hunden for lubben, er det også for mye mat som går inn generelt, så mengden må gradvis justeres.

Litt mer mosjon og litt mindre mat, rett og slett.

Skrevet

Det jeg har fått høre av V&H-forhandlerne selv er at dette såkalt "lightfôret" ikke er noe annet enn det vanlig V&H tilsatt ris. Dermed vil det faktisk bli et mye dyrere fôr å bruke. Hun forhandleren sa rett ut at det var like greit å kjøpe det vanlige fôret deres og så spe det med grønnsaker, ris eller annet.

Men arrester meg om jeg tar feil.

Høres egentlig logisk ut. Jeg brukte det i en periode der jeg slanket hunden min for at hun skulle få litt mer mat/metthetsfølelse i tillegg til tørrfòret, da hun ble så gretten når jeg kuttet ned på maten for å slanke henne :) Brukte ekanuba sitt seniorfòr i tillegg :)

Guest Kåre Lise
Skrevet

Det jeg har fått høre av V&H-forhandlerne selv er at dette såkalt "lightfôret" ikke er noe annet enn det vanlig V&H tilsatt ris. Dermed vil det faktisk bli et mye dyrere fôr å bruke. Hun forhandleren sa rett ut at det var like greit å kjøpe det vanlige fôret deres og så spe det med grønnsaker, ris eller annet.

Men arrester meg om jeg tar feil.

I følge produsenten inneholder "lightfôret" kylling, vom og ris.

Eksempelvis går du faktisk glipp av 33% innmat i hundemat nr 33 og 25% innmat og 25% laks i hundemat nr 25.

Hensikten vet jeg ikke.

Så i så fall ville nok jeg og vurdert det, ikke bare pga pris, men for en allsidig kost?

Guest Kåre Lise
Skrevet

Takk for svarene. Er det noen som vet sånn ca hvor stor forskjell det er i kaloriinnhold i v&h kontra tørrfor?

Du finner tabell her på V&H produktene.

Ville ikke hengt meg for mye opp i det da det er lite sammenlignbart pga opptageligeten, dessuten er kildene er animalske uten karber, derfor oppgir også V&H OE= omsettelig energi

Skrevet

Har brukt den med ris når bikkjene er løse i magen, jeg. Eller er èn løs i magen, får alle den hvite pølsa et par dager. Blander med tørrfôr. Blander alt med litt varmt vann, slik at V&H blir til en suppegrøt sammen med kulene. Vannet øker volumet, slik at hundene får litt fullere mage.

Skrevet

For overvektig hund ville jeg blandet i gulrot. Gulroten hjelper til å fylle opp magen og øke metthetsfølelsen, men den går rett gjennom og hunden tar ikke opp noe næring fra den. Samme med maiskorn.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...