Gå til innhold
Hundesonen.no

Om atferdsterapeuter, hundepsykologer og moderne læringsteori [utblåsning]


  

14 stemmer

  1. 1.

    • Le?
      9
    • eller gråte?
      2
    • nei, dette er ikke noe å le av. Det er blodig alvor og et høyst reelt problem påpekt på en god og troverdig måte.
      3


Recommended Posts

Skrevet

Litt av poenget mitt er at det som defineres som tradisjonell trening ikke nødvendigvis betyr negativt betinget adferd. Jeg bruker masse shaping (forming av adferd) i min tradisjonelle trening. Dette er treningsmetoder som har vært brukt, lenge før Bob Baily og Karen Pryor kom på banen og Canis adopterte klikkertrening som allemannseie.

Alle, uansett hva man driver på med, er bundet opp av nøyaktig de samme naturlovene. Hverken Bob Baily, Karen Pryor eller Canis har laget dem. De har eksistert siden tidenes morgen. Om jeg har sagt at jeg kan se om hunden er trent tradisjonellt eller klikkersk så beklager jeg det. jeg tror ikke att jeg sa det. Men jeg ser forskjell på ulikt forsterket atferd og det var poenget.

  • Svar 70
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

En "artikkel"(?) hvor man rakker så kraftig ned på noen og samtidig hyller andre opp i skyene klarer jeg ikke å ta særlig seriøst. Alt settes så himla på spissen. Det finnes middelveier, og jeg holder

En litt morsom anekdote ang Nordenstam og " gamle metoder". Han jeg trente hester hos i hele min oppvekst var også jakthund - instruktør og dommer. En hundemann av den gamle sorten. Han er nå 94 år

Kan ikke folk bare bruke tid på å VISE at "deres" metode er den beste fremfor å rakke ned på andres? Det gjelder begge veier! Dyrevelferdsloven vår setter vel egentlig grenser for bruk av hardhendt

Skrevet

Nå var det det du sa som var temaet her da. Du sier i flere innlegg at du enkelt kan se om en hund er trent tradisjonelt eller klikkersk, før du plutselig snur og syns at det er tull å prate om forskjeller. Da er det naturlig å gå ut fra at en av delene er bullshit - kan du se det ganske enkelt, eller er det ingen forskjeller?

Du liker visst forstatt å bruke Ad Hominem argumenter? Det er forskjell på P og N forsterket atferd.

Skrevet

Omatt og omatt og omatt og omatatt og omatatt og omatatt igjen... *sukk*. Du har ikke noe nytt å komme med snart, Ingar?

Inten nytt med naturlovene vet du...De er de samme gamle. Men om du har noe nytt å komme med så er jeg lutter øre.

Skrevet

Kutt ut det der og hold deg til saken. Du liker visst forstatt å bruke Ad Hominem argumenter? La det være.

Jeg holdt meg til saken, jeg spurte ganske enkelt om du kunne se forskjell på en tradisjonelt trent hund og en klikkertrent hund. At du ikke kan svare på det, betyr ikke at jeg driver med personangrep. At du snur det til å være et personangrep fremfor å svare på det jeg spør om, er ufin debatteknikk, og sannsynligvis kunne jeg snu spørsmålet mot deg igjen: Du liker visst å bruke Ad Hominem-argumenter?

På seg selv kjenner man andre, sies det.

Skrevet

Jeg spurte ganske enkelt om du kunne se forskjell på en tradisjonelt trent hund og en klikkertrent hund.

Nei jeg kan egentlig ikke det. Jeg kan se forskjell på N eller P forsterket atferd. Hvordan veien dit har foregått vet jeg ikke.

Skrevet

Jeg skjønner hvor Ingar kommer fra, men han henger fortsatt fast i en tid der ingen av oss hører hjemme. Vi som holder på med trad nå, er riktig så hyggelige. Vi klyper ikke hunden i øra for å få den til å apportere osv. At trad treneres-hunder kanskje ikke er så rampete og selvdrivende som klikker-hunder er lett å se synes jeg. De har bare blitt hjulpet en del og ikke fått tenkt så mye selv, ergo blir de litt tomme i blikket når du skal la dem holde på alene *ler* Hadde ett typisk eksempel under min fellestrening i går. En 9 mnd gammel gutt, som ble skikkelig "høøøøøh!" når jeg lot han få være ramp. Det skjønte han ikke noe av og ble stående å være schæfer. Han har nok aldri blitt lagt annet enn en kjærlig hånd på. Søteste, så mor har hjemmelekse i å lære hunden sin å være ramp hun. Det var en digresjon, men poenget mitt er at det er nokså lett å se NÅR du skal teste ut en hund som kun er trent med hjelp. De aller fleste av oss her inne har ett snev av "klikkertrente" hunder. De fleste av oss har brukt litt target og latt hunden jobbe alene uten innblanding og hjelp fra oss. Da er det brått ikke så lett å se synes jeg. Denne trenden med å mikse har blitt veldig vanlig i alle miljøer synes jeg, og jaggu ser det ikke ut til å fungere superdupert!

Ingar, du MÅ kommer over tiden da du trente tradisjonelt, det er over 20 år siden nå. Det har ikke noe for seg overhodet, for det er ikke dagens virkelighet, og det vet du innerst inne :) Husker jeg ikke helt feil lo vi litt av resten av gjengen (bortsett fra Billkvam) som kom fra Nordenstam bare 5 år etter og skulle erobre verden :P

  • Like 4
Skrevet

Jeg skjønner hvor Ingar kommer fra, men han henger fortsatt fast i en tid der ingen av oss hører hjemme. Vi som holder på med trad nå, er riktig så hyggelige. Vi klyper ikke hunden i øra for å få den til å apportere osv.

Huff da...Det hadde vært fint om du heller forklarte hvorfor og hvordan dine hunder lærer.? Mener du at naturlovene ikke gjelder og at trad. hva det nå er, har ett eget sett med regler? I så fall, hva er de? Og du, slutt å uttale deg om min person og hva jeg står for. Det har du ikke det minste peilig på. Hold deg til saken og forklar hvilke regler som du mener gjelder angående læring, så skal jeg prøve å gjøre det samme. Jeg er ganske sikker i alle fall på at både dine, mine og alle andre sine hunder hunder lærer etter de samme grunnprinsippene.

Guest Kåre Lise
Skrevet
Jeg er ganske sikker i alle fall på at både dine, mine og alle andre sine hunder hunder lærer etter de samme grunnprinsippene.

Noen som har ment noe annet da?
Skrevet

Jeg er ganske sikker i alle fall på at både dine, mine og alle andre sine hunder hunder lærer etter de samme grunnprinsippene.

Ja, jeg har ikke sagt noe annet jeg

Skrevet

Da er jo alt i skjønneste orden.

Og hva det da du gnåler etter? Er det det at du VIL høre at vi med trad trente hunder skal komme og PÅSTÅ at bikkjene ikke lever etter de samme læringsprinsippene som alle andre levende vesener? For når noen kommer med et fornuftig svar og stiller saklige spørsmål, så blir du enten fornærma eller så begynner du på samme leksen en gang til (som du har kommet med alle de årene jeg har vært medlem her i hvert fall).

Sånn helt personlig så bryr jeg meg døyten om hvordan folk trener bikkjene sine, så lenge man ikke er urettferdig eller sadistisk. Men jeg blir litt furten når folk rynker på nesen og kaller det mishandling når de ser at jeg peker hunden min i siden, napper henne lett i lysken o.l. når vi trener (selv om det slett ikke dette jeg i all hovedsak bedriver, når vi trener). So what om det ikke er det "mest effektive" eller whatever, det funker for meg, det funker for bikkjen. Og jeg synes faktisk ikke det er så fryktelig slemt heller. Gå og kjøp din egen hund og tren med den, hvis man ikke har annet å gjøre på enn å henge seg opp i detaljerte detaljer, liksom.

Jeg har ikke sansen for Nordenstam når han går og disser "klikkerne", og jeg har ikke sansen for "klikkere" som disser Nordenstam eller noen andre hundetrenere for øvrig. Tren hund, bevis at det man gjør har noe for seg, å slenge med kjeften er skikkelig lite fruktbart egentlig. Når det er sagt så liker jeg ikke å bli hengt ut som dyremishandler og kriminell (les; bryter lov om dyrevelferd), og jeg forsvarer meg gjerne om noen angriper meg, men jeg prøver likevel å unngå å hakke på motpartens metoder om jeg først skal gå i forsvar.

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Men jeg blir litt furten når folk rynker på nesen og kaller det mishandling når de ser at jeg peker hunden min i siden, napper henne lett i lysken o.l. når vi treneri forsvar.

Nå var det meg du svarte og hvor har jeg sagt at det er misshandling? Det er nok fra deg slike ord og begrep kommer ser man jo her.

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...