Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har planer om å sykle en del med Tarik når føret igjen tillater det, men er litt usikker på hvilken sele som er best til dette formålet. Med Ask brukte jeg det som populært kalles nettopp sykkelsele (som går tvers over brystet til hunden), men jeg ser for meg at de hemmer bevegelsene mer enn f.eks nome/halvnomesele? Til snørekjøring og spor bruker jeg en nomesele, men jeg ser for meg at han kommer litt langt fram om jeg bruker denne til sykling, ettersom festepunktet på denne er helt bak? Vil ikke risikere at han kommer seg foran forhjulet på sykkelen. Da er kanskje halvnome et bedre alternativ?

Så, hvilke seler bruker dere til sykling, og hvorfor? :)

Skrevet

Halvnome, fordi den har høyt trekkpunkt (og festet på sykkelen min er høyere enn hundene jeg sykler med), hindrer hundene i å løpe for langt frem (har de i springer på siden) og er ikke hemmer bevegelser og respirasjon.

De tradisjonelle sykkelselene liker jeg ikke fordi de ofte hemmer bevegelsene fordi trykket kommer på skuldrene (og jeg tror ikke det er bra over tid for en hund som faktisk trekker), og det gjør det mindre behagelig for en sliten hund å senke hodet.

Skulle jeg ha brukt helnome ville jeg hatt et veldig lavt feste på sykkelen, fordi helnomen har lavt trekkpunkt.

  • Like 1
Skrevet

bruker du springer er det lurt å velge en sele der "festepunktet" kan bevege på seg. Jeg har en halvnomesele fra huken, der ringen man fester kobbelet i kan bevege på seg.

  • Like 2
Skrevet

Det med høyt og lavt trekkpunkt hadde jeg ikke tenkt over på den måten, men da er det klart at helnomeselen blir uaktuell. Jeg bruker også springer, og der er jo festet nokså høyt. Da skal jeg se om jeg finner en halvnomesele som kan egne seg :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...