Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger ideer til familiehund


Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg er her og spør for min mor og hennes samboer, som ser etter en hund men klarer ikke og bli enige om hvilken rase. Håper noen her kan komme med noen tips!

De ser etter en hund som er lojal og de kan ha løs som holder seg rundt de, så ikke en jakt hund som sprinter etter alt som rører seg i buskene, men samboeren kunne godt tenke seg en kammerat til rypejakt et par ganger i året.

De jobber men og registrere kultur minner ute i felten, så en medium størrelse hund hadde nok vært best, ikke for stor til og reise med men heller ikke så liten at den blir borte i myra.

Det hadde vell vært enkelt nok hadde de bare ikke vært så stae og uenige om hvilken rase icon_smile.gif Det de er enige om er at de har veldig lyst på en liten turkammerat, det handler bare om og finne den rette til lifs stilen deres.

Håper dere kan hjelpe meg litt å peke de i riktig retning.

~Marit

Skrevet

Jeg trur nok at de først og fremst må bestemme seg for hva som er viktigst. Er det rypejakta 1-2 ganger i året, eller selskapet? Det sier seg sjøl at en hund som egner seg til rypejakt ikke nødvendigvis er den hunden som tusler rundt på funnplassen uten å utforske på egenhånd, mens en selskapshund av mellomstørrelsen fint kan være med på jakt, bare det ikke forventes noe fuglearbeid. :)

Skrevet

De kan jo kikke på engelsk springer spaniel. Dette er tradisjonelt en støtende fuglehund som skal støte opp fugl på maks 25 meter. Det betyr at de er avlet for å holde seg i nærheten av jeger. Ikke alle linjer er like godt bevart i forhold til jaktegenskaper, så det er lurt å undersøke nøye. De egner seg ikke så godt til jakt på fjell, naturlig nok siden de skal holde seg tett på fører, men er godt egnet i lavere terreng.

Skrevet

er nok mere familihund de ser etter, som om ikke er noe jæger, at bare kan være med på jakta og holde seg rolig og stille i nærheten.

Jeg skal foreslå springer spaniel til de, det er jo en flott hund i og for seg :)

Takk for de forslagene, bare la de komme!

Skrevet

Old English sheepdog kanskje? :) ikke en jakt hund, men en god tur kamerat og som er rolig innendørs. Pelsstellet kan kanskje være endel jobb, men det er også mulig å klippe bort mye av pelsen hvis den ikke skal brukes i utstillinger osv, blir ganske søte da! :P Det er jo også en stor hund. :)

Skrevet

Vanskelig å finne en rase som passer perfekt til alle kravene de setter. Men for å slå et slag for de norske hunderasene, hva med en buhund? Fine turkamerater i praktisk størrelse i alle fall. :)

Skrevet

Dalmatiner? Ingen typisk jakthund, men vet at noen bruker dem til litt jakt, og mener det har vært på rype. Vet ikke hva dere legger i en medium stor hund, men i forhold til en grand danois er den jo det. Tispene kan og være ganske små.

De aller fleste vil holde seg i nærheten, og kan gå løs (jeg kjenner ingen som ikke kan det). Finnes unntak som bekrefter regelen, men slik er det jo hos alle raser, ikke alle hunder som har lest rasebeskrivelsen.

Skrevet

Hei, jeg er her og spør for min mor og hennes samboer, som ser etter en hund men klarer ikke og bli enige om hvilken rase. Håper noen her kan komme med noen tips!

De ser etter en hund som er lojal og de kan ha løs som holder seg rundt de, så ikke en jakt hund som sprinter etter alt som rører seg i buskene, men samboeren kunne godt tenke seg en kammerat til rypejakt et par ganger i året.

De jobber men og registrere kultur minner ute i felten, så en medium størrelse hund hadde nok vært best, ikke for stor til og reise med men heller ikke så liten at den blir borte i myra.

Det hadde vell vært enkelt nok hadde de bare ikke vært så stae og uenige om hvilken rase icon_smile.gif Det de er enige om er at de har veldig lyst på en liten turkammerat, det handler bare om og finne den rette til lifs stilen deres.

Håper dere kan hjelpe meg litt å peke de i riktig retning.

~Marit

Hei :)

Som nevnt over her så kan det være vanskelig å finne en hund som både er brukenes til jakt og som har liten radius på tur.

Hva ønsker de i en jakthund? Skal den apportere fuglen eller ønsker de en hund som også jobber i forkant av skuddet?

Om de kan "nøye" seg med en apportør så ville jeg ha sett på welsh- og engelsk springer spaniel, samt labrador og golden retriever. De 2 sistnevnte gjerne av jaktlinjer :)

Skrevet (endret)

Hva med Cavalier king charles spaniel? Ikke la dere skremme av at den virker liten. Tror den regnes som miniatyrhund? Den kommer seg frem i terrenget. Kanskje ikke hunden man tar med i de verste steinrøysene, men det gjelder større hunder også. En nabo der jeg bodde tidligere hadde ei lita frøken som var med på lange skiturer, flere mil. Ellers er det enkle greie familiehunder som stort sett holder seg i nærheten.

Vær obs på en del sykdommer, for rasen er svært populær og da avles det ofte på individer som ikke burde gått i avl (veldig enkelt sagt).

EDIT: hvis det er slik at det er ønskelig at hunden kan være med på jakt som turkompis, ikke jakthund må de forsikre seg om at foreldredyrene og helst slekta bakover, samt onkler og tanter ikke er redd for skudd. Dette gjelder uansett hvilke rase man velger. Å undersøke dette er ikke så enkelt. Poenget mitt er at skuddredsel er veldig arvelig.

Hvis bjeffing/gneldring ikke er noe problem så finnes det flere forskjellige middels store spisshundraser som kan være aktuelle. Man kan gjennom trening begrense bjeffingen men ønsker man seg en lydløs hund bør man velge en annen hundetype. Ta en titt på for eksempel buhund, lundehund, finsk lapphund, svensk lapphund, islandsk fårehund, eurasier, keeshond, mittelspits (tror det staves annerledes). Jeg har selv hatt islandsk fårehund disse hundene er fenomenale i terrenget!

Endret av ELH
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...