Gå til innhold
Hundesonen.no

Mellomstor hund til tur, trekk, kløv og sykling?


Recommended Posts

Skrevet

Har ikke tenkt å kjøpe hund før om en god stund, men har begynt å tenke på hvilken rase som kunne passe meg. Hunden vil i hovedsak bli brukt til tur (i fjellet, både sommer og vinter), trekk, sykling og kløv.

Jeg tenker også å prøve ut forskjellige hundesporter, som lydighet, rally lydighet, agility, flyball og spor. Har ingen planer om å konkurrere, så hundens prestasjoner spiller ingen rolle.

Når det gjelder pelsstell går det for det samme om hunden krever lite eller mye.

Hunderasene jeg vurderer er Australian Shepherd, Border Collie, Toller og Siberian Husky.

Noe jeg vurderer er å utdanne hunden til å bli godkjent redningshund, jeg regner da med at en Siberian Husky vil være uaktuell?

Meninger angående rasene nevnt over?

Andre raser jeg burde vurdere?

Gode oppdrettere av de aktuelle rasene?

Skrevet

4 forskjellige hunder (forskjellige egenskaper). Har du flere spesifikke ønsker i forhold til egenskaper hos hund? Intensitet/vokt/lyd/utholdenhet/trenbarhet/førerfokus og så videre...

Skrevet

Med tanke på naboer burde hunden være forholdsvis stille, et bjeff en gang i blant har selvfølgelig ikke noe å si. Hunden burde forsåvidt også kunne være hjemme en vanlig skole/arbeidsdag (5-8 timer). Annet enn dette har jeg ingen flere spesifikke ønsker.

Dersom jeg bestemmer meg for at jeg vil ha en hund med tanke på å utdanne den til å bli godkjent redningshund vil vel kriteriene være annerledes, dvs hunden må være lett å trene og kunne jobbe intensivt over lengre tid.

Skrevet

En Siberian Husky passer til en del av kriteriene dine, men ikke alle. De passer kjempefint til sykling, kløving og turer i skog og mark, fjell og vidde. Jeg kjenner til flere som går spor, og har litt lyst til å prøve med mine egne. Det finnes også flere spor champions i Sverige (S VCH). Helt grunnleggende lydighet går greit, men hunden trenger en helt annen jobbing med motivasjonen enn en typisk brukshund. Samme med agillity. Hundene er både relativt raske og relativt lette og funger greit på hobbynivå. Men kan være vanskelig å kontrollere i løs tilstand.

Rally lydighet har jeg prøvd med mine, og mine synes i alle fall det ble for repetetivt = kjedelig. Flyball har jeg per idag ingen som halveis kunne passet til engang.

En Siberian husky er en enkel og ærlig hund. De passer aller best som tur, trekk og fritidshunder. De kan godt like andre aktiviteter i tillegg til, men skal du virkelig satse på noe av dette (kanskje bortsett fra spor) så ville jeg helt klart valgt en annen rase. Svært få Siberians har konkurrert i lydighet f.eks. på høyere nivå enn klasse I/II. De har den mentale kapasiteten, dette er intelligente hunder. Men de er selvstendige og gjennomfører stort sett bare det de ser gir demselv en fordel. Og det som fungerer som motivasjon en gang, fungerer ikke nødvendigvis neste gang. Så det gir jo en ekstra utfordring ;)

Jeg kjenner ikke godt nok til hva slags egenskaper og mentalitet hunden bør inneha for å kunne bli en redningshund, så her kan jeg ikke svare deg.

  • Like 1
Skrevet

jeg mener jeg har hørt om en siberian som er godkjent redningshund (Snø) eller i hvertfall under opptrening :) Den har i hvertfall bestått de "enkleste" prøvene, hvordan det har gått videre vet jeg ikke. Om det er det som blir din hovedaktivitet, er det nok likevel lurt å velge en annen rase.

Er du på jakt etter tur, trekkhund, så er siberian definitvt et aktuelt valg. vil du ha en veldig førerorientert hund, gå for en av de andre rasene du listet opp.

Skrevet

Takker for svar! Siberian husky er definitivt en rase jeg har veldig lyst på, dersom jeg ikke bestemmer meg for å utdanne hunden til å bli redningshund, naturligvis.

Om det er det som blir din hovedaktivitet, er det nok likevel lurt å velge en annen rase.

Ja, det var det jeg også tenkte.

Skrevet

det er jo ikke umulig å trene dem opp til slikt,det finnes jo dem som har gjort det, men man får nok en lettere jobb om man velger en annen rase. Men som turkamerat og trekkhund er siberian utmerket. mine liker godt å trene triks og øvelser, men i korte økter. Bronsjemerket har jeg aldri tatt med noen av dem, men i hvertall en skulle være mulig å trene opp til slikt- her skorter det rett og slett på eiers interesse.

Skrevet

Jeg tenker automatisk dalmatiner jeg da! :) En potethund som ikke nødvendigvis krever all verden, men som er med på ALT den får lov til! Er kjent som en potet som kan brukes litt til alt (men sjeldent blir en superstjerne innen noe), og som er vakker, førerorientert, sprek og blid!

Skrevet

det er jo ikke umulig å trene dem opp til slikt,det finnes jo dem som har gjort det, men man får nok en lettere jobb om man velger en annen rase.

Ja, jeg kommer nok mest sannsynlig til å velge en annen rase dersom jeg satser på en redningshund.

Takker, engelsk springer spaniel og dalmantiner vurderes også.

Skrevet

Hvis det du vil ha primært er en kompis å ha med i skauen, og du ikke har noe bevisst forhold til andre rasemessige forutsetninger, ville jeg helt ærlig sjekket omplasseringssteder, for å gi en "pent brukt" hund en ny sjanse til å få et godt liv. En voksen blandingshund av passende størrelse, for eksempel?

Skrevet

Hvis det du vil ha primært er en kompis å ha med i skauen, og du ikke har noe bevisst forhold til andre rasemessige forutsetninger, ville jeg helt ærlig sjekket omplasseringssteder, for å gi en "pent brukt" hund en ny sjanse til å få et godt liv. En voksen blandingshund av passende størrelse, for eksempel?

Ja, det er også noe jeg sterkt vurderer. Enten adoptere eller være fosterhjem.

Nevnte det bare ikke her, da det handler om rasevalg, og jeg tenkte at det ikke helt passet inn.

Da (slik jeg har forstått det) de aller fleste omplasseringshunder, selv om de er renrasede, ikke har stamtavle og derfor blir regnet som blandingshunder.

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...